Ich cieľom je pomôcť diagnostikovať napríklad depresiu a Parkinsonovu chorobu.
Portál Neuroscience News upriamuje pozornosť na nový test, ktorý meria hladiny neuroprenášača dopamínu v telesných tekutinách. Mohol by pomôcť diagnostikovať depresiu, Parkinsonovu chorobu a iné poruchy, pri ktorých je abnormálne zvýšený.
Autori štúdie publikovanej na portáli Wiley približujú rýchly, citlivý a jednoduchý test na určenie hladín dopamínu v krvi pomocou elektrochemického senzora založeného na uhlíkovej pastovej elektróde modifikovanej iónovou kvapalinou a uhlíkovými kvantovými bodkami – nanomateriálom s fotoluminiscenčnými vlastnosťami. Podľa portálu ResearchGate vykazovala modifikovaná elektróda veľkú elektrokatalytickú aktivitu pre oxidáciu dopamínu.
Dopamín je neuroprenášač spojený s príjemnými emóciami. Vyplavuje sa napríklad pri pocite odmeny, ktorou môže byť v bežnom živote aj jedlo. Svoju rolu však hrá pri viacerých procesoch v organizme, napríklad pri riadení motoriky, pozornosti či spájaní psychických funkcií.
Portál Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (FF UK) vysvetľuje, že nielen dopamín, ale i serotonín a tyramín môžu plniť rozličné funkcie. Okrem toho, že sú neuroprenášačmi, sú tiež ukazovateľmi zápalových alebo onkologických ochorení. Na základe svojich chemických vlastností a svojej iónogénovej povahy sú vhodnými kandidátmi na analýzu pomocou elektromigračných separačných analytických metód.
Zdroje: Neuroscience News, Wiley, ResearchGate, FF UK v Bratislave
(GL)