Juraj Vasek za uplynulé mesiace „toho veľa nenaspal“. Dôvodom je množstvo aktivít, ktorým sa venuje popri štúdiu na strednej škole, ale najmä výskum, ktorému podrobuje svoje telo. Fascinujú ho procesy, ktoré sa odohrávajú v našom organizme počas spánku. Len pred pár dňami sa vrátil zo súťaže INTEL ISEF 2017 v Los Angeles, kde so svojou spolužiačkou reprezentovali Slovensko s projektom merania kvality spánku.
M. HUCÁKOVÁ: Ako vyzerá naše telo, keď spí a pomyselne by sme urobili jeho prierez?
J. VASEK: Aj keď to na prvý pohľad nevyzerá, spánok je celkom zložitý stav a dotýka sa väčšiny telesných orgánov. Prvým z nich, ktorý je najčastejšie spájaný so spánkom, je mozog. Ten v ideálnom prípade za noc vystrieda 5 – 7 cyklov s dĺžkou trvania 90 minút. Počas toho prejde 5 fázami (bdenie, Non-REM 1 – 3, REM). Počas týchto cyklov dochádza k zmenám v aktivite mozgu, ktoré vieme sledovať a merať pomocou EEG (Elektroencefalograf). Najznámejšia z fáz je REM, kedy prebieha väčšina snov, je zaznamenávaná vysoká aktivita podobná tej počas bdenia a je ju ľahké identifikovať podľa rýchlych pohybov očí pod viečkami.
M. H.: Prečo najmä mozog potrebuje spánok a ako je to s inými dôležitými orgánmi tela?
J. VASEK: Jedným z hlavných dôvodov je odstraňovanie odpadových látok z mozgomiešneho moku. Tie sú produkované počas dňa a ich zvýšený pocit sa prejavuje pocitom únavy. Práve počas spánku sa zvyšuje prietok kvapaliny, vďaka čomu sa môže následne zozbierať a odfiltrovať. Počas spánku dochádza k zníženiu úderov srdca za minútu o približne 24 úderov/min a krvného tlaku. Naše srdce pracuje bez prestávky celý život. Nemôže si dovoliť zastaviť, preto sú jediným zdrojom oddychu práve hodiny strávené v posteli spánkom. V minulosti bola dokonca preukázaná súvislosť medzi dĺžkou spánku a rizikom problémov s vysokým krvným tlakom.
M. H.: Nedostatok spánku je možné okamžite pozorovať na tvári, ktorá je unavená, opadnutá, objavujú sa kruhy pod očami. Pokiaľ však spíme dostatočne dlho a kvalitne, môžeme byť krajší, možno aj stále mladší?
J. VASEK: Niektoré bunky sa počas spánku delia rýchlejšie, než počas dňa. Jedná sa napríklad o kožné bunky. Vďaka tomu sa hoja rýchlejšie rany a koža sa opravuje a omladzuje. Počas spánku sa tiež stráca tonus kostrového svalstva. Vtedy sa telo nehýbe, relaxuje, dochádza k oprave a obnove svalového tkaniva. Dostatok spánku je tiež základom kvalitného imunitného systému ľudského organizmu. Existujú výskumy, ktoré potvrdzujú pokles bielych krviniek pri dlhodobom nedostatku spánku.
M. H.: Kvalitu spánku ľudského tela pozoruješ sám na sebe. Ako na Teba takéto experimentovanie vplýva?
J. VASEK: Odvtedy, čo sa výskum začal, vnímam kvalitu spánku ešte o niečo intenzívnejšie. Snažím sa hlavne prispôsobovať čas prebudenia alebo kedy pôjdem do postele tak, aby celková dĺžka bola násobkom 90 minút. Celkom sa mi to osvedčilo, rovnako ako aj vo výskume sme zaznamenali signifikantné zlepšenie subjektívnej kvality spánku.
M. H.: Venuješ sa aj programovaniu, dokonca si víťazom v súťaži Junior Internet. Ako v tejto oblasti pomáhaš zvyšovať kvalitu života vďaka informačným technológiám?
J. VASEK: Prvýkrát som bol na Junior Internete so svojou aplikáciou PAKRAPOT RemOFF, ktorú som začal programovať a z väčšej časti aj doladil už na mojej základnej škole. Podnetom bolo to, ako musel vyučujúci vždy po vyučovaní manuálne vypínať všetky počítače. Výsledkom bol program, ktorý dokázal hromadne ovládať počítače na diaľku a jednou z funkcií bolo aj vzdialené hromadné vypnutie. Na mojej základnej škole sa aplikácia používala 3 roky, nedávno som ju však musel vypnúť nakoľko nemám dostatok času na údržbu servera a vývoj aplikácie. Za ten čas som zozbieral veľké množstvo spätnej väzby a keď bude viac času, tak vývoj možno obnovím.
M. H.: Len prednedávnom si sa vrátil z Los Angeles, ako Ťa účasť na celosvetovej súťaži motivuje ísť vpred?
J. VASEK: Účasť na súťaži INTEL ISEF 2017 v Los Angeles bola veľmi zaujímavá skúsenosť. Spoznali sme veľa zaujímavých ľudí a ich projekty. Z môjho pohľadu je veľmi motivujúca už len možnosť zúčastniť sa. Samotná práca na výskume prináša ohromné množstvo skúseností. Spoznali sme veľa ľudí, ktorí nám odborne poradili, podporili nás a za to im veľmi ďakujeme. Do budúcna by som ešte chcel pracovať na popularizácii spánku a jeho dôležitosti pomocou nášho blogu, ktorý je dostupný na webe. Zároveň budem aj naďalej otvorený novým nápadom a myšlienkam. Všetko vyžaduje čas. Aj pri tomto výskume trvalo cca 2 roky, než myšlienka projektu dozrela a bola pripravená na realizáciu.
Zhovárala sa: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah
Foto: z archívu Juraja Vaseka
Uverejnila: ZVČ