Začal sa prvý celoplošný monitoring západonílskeho vírusu a vírusu usutu v našich končinách.
Biomedicínske centrum SAV, v. v. i., v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR začalo realizovať prvý celoplošný monitoring západonílskeho vírusu a vírusu Usutu na Slovensku. „Testujeme novú metódu, ktorá by mala uľahčiť monitoring a spraviť ho finančne dostupnejším,” opisuje RNDr. Viktória Čabanová, PhD., ktorá projekt vedie.
Výskum sa uskutočňuje v rámci projektu Wampire, venovanému bezpečnosti krvných transfúzií vo vzťahu k ochoreniam prenášaným komármi a podporila ho Agentúra na podporu výskumu a vývoja APVV.
Pascu na komáre zostrojili riaditeľ Virologického ústavu BMC SAV, v. v. i., MVDr. Juraj Kopáček, DrSc., a vedúci Technického úseku BMC SAV Kornel Dobročka. V spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR budú pasce odchytávať komáre počas dvoch sezón v 36 slovenských regiónoch, v ktorých majú sídla Regionálne úrady verejného zdravotníctva. V súčasnosti prichádzajú poštou prvé vzorky z celého Slovenska.
Testujú s nimi aj doping
Do pasce sa dáva senný nálev, ktorý láka gravidné komárie samičky, a kartička namočená v mede, na ktorej sa zachytávajú sliny komárov. Ak sú infikované, tak aj s vírusom, ktorý prenášajú.
„Nechytáme teda dospelé komáre a vieme otestovať oveľa väčšie množstvo jedincov. Testuje sa len jedna vzorka, takže náklady sú oveľa nižšie,” vysvetľuje Viktória Čabanová. Kartička je stabilná aj pri izbovej teplote a zabezpečuje deaktiváciu vírusu. Môže sa s ňou teda voľne manipulovať aj ju odoslať poštou.
„Táto metóda sa používa v Austrálii a inde v zahraničí na lokalizovaný výskum v nejakej oblasti. Chceme otestovať, či by sa dala využívať aj v našich podmienkach a vo veľkom meradle,” dodáva V. Čabanová. Tieto kartičky sa využívajú aj pri testovaní športovcov na doping.
Včasná diagnostika a ochrana zdravia
V Európe najvýznamnejšie infekcie prenášané komármi spôsobujú práve západonílsky vírus a vírus Usutu. Väčšina infekcií je asymptomatická, no v niektorých prípadoch sa môže ochorenie vyvinúť do závažnejšej formy, ktorá môže pripomínať encefalitídu alebo meningitídu. Riziko hrozí najmä u starších ľudí, detí alebo ľudí s poruchou imunity. Infekcie vznikajú aj pri transfúzii infikovanej krvi alebo pri transplantácii orgánov.
Cieľom tohto projektu je vytvorenie troch dlhodobo udržateľných metodík na získanie epidemiologických dát, ktoré by dokázali prispieť k zlepšeniu verejného zdravia. Regionálne úrady verejného zdravotníctva dostávajú výsledky v dvojtýždenných intervaloch, a tak majú informácie o epidemiologickej situácii na danom mieste v reálnom čase. To môže pomôcť včasnej diagnostike a ochrane príjemcov krvných liekov v danej oblasti.
Zdroj: SAV
(JM)