Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Silvia Toporcerová – nominovaná na Slovenku roka 2018

Marta Bartošovičová

Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA

Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA, gynekologička, uznávaná odborníčka v oblasti gynekológie a asistovanej reprodukcie, odborný garant v Centre asistovanej reprodukcie Gyncare v Košiciach. V prestížnej ankete Slovenka roka 2018 je nominovaná v kategórii Zdravotníctvo.

Silvia Toporcerová pochádza z Letanoviec. Študovala na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, odbor Všeobecné lekárstvo. Po skončení vysokej školy nastúpila na II. gynekologicko-pôrodnícku kliniku LF UPJŠ, kde pôsobila najprv ako doktorand, potom sekundárny lekár a neskôr ako odborný asistent a docent. Od roku 2016 pôsobí ako odborný garant v Centre asistovanej reprodukcie Gyncare v Košiciach. Je autorkou a spoluautorkou viacerých odborných monografií, vysokoškolských skrípt a učebníc, ako aj odborných vedeckých článkov.

M. BARTOŠOVIČOVÁ: Ako vnímate nomináciu na Slovenku roka 2018?

S. TOPORCEROVÁ: Pravdupovediac k tomu sa mi ťažko vyjadruje. Ani sama vlastne neviem, ako to mám vnímať. Už na úvodnej tlačovej besede padla otázka, podľa čoho sa nominantky vyberajú. Ono, ten výber bude stále pre niekoho nespravodlivý. Presne tak, ako je nespravodlivý systém grantov alebo dotácií. Ale ako môj brat hovorí, nič lepšie sme zatiaľ nevymysleli. Nominácia ma, samozrejme, potešila.

Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA (prvá zľava), nominovaná na Slovenku roka 2018

Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA (prvá zľava), nominovaná na Slovenku roka 2018

M. B.: Pani docentka, mohli by ste nás oboznámiť s činnosťou Centra asistovanej reprodukcie Gyncare a Vašou úlohou odborného garanta?

S. TOPORCEROVÁ: Naše pracovisko ponúka takmer všetky dnes dostupné možnosti diagnostiky a liečby neplodnosti. Patríme k najväčším centrám na Slovensku. Vzhľadom k tomu, že v súčasných priestoroch pôsobíme iba dva roky, máme moderné a nové vybavenie, ktoré je pre prácu IVF centra veľmi dôležité. Táto laboratórna časť je pre pacientov skrytá, ale to je práve to najdôležitejšie, keďže kvalitné a moderné laboratórium významnou mierou ovplyvňuje úspešnosť liečby neplodnosti. Čo sa týka funkcie odborného garanta, tak je to v podstate dohliadanie na to, aby všetko prebiehalo optimálne a v súlade so súčasnými medicínskymi znalosťami a platnou legislatívou.

M. B.: Môžete bližšie popísať, čo znamená IVF?

S. TOPORCEROVÁ: In vitro fertilizacia – teda oplodnenie mimo tela matky – je proces, kedy po rôznych typoch hormonálnej stimulácie odoberieme vajíčka z vaječníka ženy a následne zabezpečíme ich oplodnenie v podmienkach laboratória. Hormonálna stimulácia vaječníkov nie je nutná, ale zabezpečí nám získanie väčšieho počtu vajíčok, čím výrazne zvýši celkovú úspešnosť liečby.

Samotný odber vajíčok sa vo väčšine prípadov realizuje v krátkodobej celkovej anestézii, a to vpichom cez pošvu špeciálnou ihlou, a následným odsatím vajíčok z vaječníka pod kontrolou ultrazvuku. Takto získané vajíčka potom okamžite posúvame do laboratória, kde ich už má na starosti ten najväčší odborník – embryológ. Existuje viacero možností oplodnenia vajíčok spermiami, výber už závisí od kvality vajíčok a spermií. Embryológ sa o embryjká stará prvé dni ich vývoja kedy musí zabezpečiť optimálne podmienky pre ich rast, ktoré by boli čo najviac podobné podmienkam v tele matky. No a celý proces končí tým, že jedno, maximálne dva z týchto embryí tenulinkým katétrom prenesieme priamo do maternice, kde sme sa medzitým snažili opäť vytvoriť čo najlepšie podmienky pre embryo. A potom už len čakáme na výsledok a dúfame že nám na tehotenskom teste budú svietiť dva prúžky.

M. B.: Aké sú hlavné príčiny, že sa niektorým ženám nedarí otehotnieť?

S. TOPORCEROVÁ: Príčin neplodnosti je veľmi veľa. A to od tých najjednoduchších, ktoré sú jasné všetkým – ako je napríklad neprítomnosť alebo nepriechodnosť vajíčkovodov, až po tie najkomplikovanejšie, ktoré môžu byť na molekulárnej úrovni vajíčka, spermie alebo výstelky maternice. Často k nám prichádzajú pacienti s tým, že nechápu, prečo sa im nedarí otehotnieť, keď im ich gynekológ povedal, že je u nich všetko v poriadku. Bohužiaľ, normálny gynekologický nález ešte neznamená, že žena nemôže mať problém s otehotnením. Proces oplodnenia vajíčka a uhniezdenia embrya v maternici je taký komplikovaný, že môže zlyhať na strašne veľa úrovniach. A preto aj príčin neplodnosti je veľmi veľa. Pacientom vždy hovorím, že nie sú dôležité výsledky a nálezy. Najdôležitejším prognostickým faktorom šance na bábätko je doba, počas ktorej sa im nedarí otehotnieť. Čím je táto doba dlhšia, tým sú šance na spontánne počatie menšie.

Doc. Silvia Toporcerová pôsobí v Centre asistovanej reprodukcie Gyncare v Košiciach

Doc. Silvia Toporcerová pôsobí v Centre asistovanej reprodukcie Gyncare v Košiciach

M. B.: Určite sa na vás obracia veľa takýchto žien, avšak nie všetkým viete pomôcť. Aké sú kritériá na poskytnutie liečby? V akej kondícii a veku by mala byť žena, aby bola liečba úspešná a dieťa sa narodilo zdravé?

S. TOPORCEROVÁ: Štatisticky dnes reprodukčná medicína vie pomôcť viac ako 90 % neplodných párov mať vlastné dieťa. Tých zvyšných necelých 10 % sú, bohužiaľ, páry, kedy sa to nepodarí ani nám. Najdôležitejšie je prísť dostatočne včas. Čím vyšší je vek ženy a dlhšia doba neplodnosti, tým sú totižto naše šance nižšie. Takže naša základná rada je pokúšať sa o bábätko dostatočne skoro, a ak sa nedarí, nečakať príliš dlho s vyšetreniami a liečbou. A čo sa týka kondície ženy, tak to sú asi základné pravidlá normálneho zdravého životného štýlu, extrémy nie sú dobré v ničom.

M. B.: Vaše centrum funguje už 17 rokov. Ako pokročil výskum za ten čas v tejto oblasti? Zrejme to ovplyvnilo  aj váš prístup.

S. TOPORCEROVÁ: Reprodukčná medicína je pomerne mladý odbor, veď prvé dieťa narodené po IVF bude mať tento rok 40 rokov. Čiže za tých 17 rokov existencie nášho centra sa toho strašne veľa zmenilo. Zaviedli sa predovšetkým nové laboratórne metodiky, ktoré výrazne zvýšili úspešnosť liečby. Pamätám sa ako sme pred tými 17-timi rokmi bežne do maternice prenášali 4 embryá a úspešnosť sa pohybovala okolo 15 – 20 %. Dnes si u väčšiny pacientok môžeme dovoliť prenášať do maternice len jedno embryjko, aby sme sa vyhli rizikám viacplodovej tehotnosti, a napriek tomu v mladších vekových kategóriách sme schopní dosiahnuť viac ako 60 % tehotností. Už tento fakt nasvedčuje, ako veľmi reprodukčná medicína za tie roky poskočila. A samozrejme to zmenilo a ovplyvnilo aj náš prístup, pretože človek robí s väčším nadšením všetko, čomu verí, že to reálne môže pomôcť.

M. B.: Ako najradšej relaxujete?

S. TOPORCEROVÁ: Pred rokom by som Vám povedala, že čítam, cestujem, maľujem, upratujem. Dnes Vám poviem, že som rada, keď ma moja dcéra nechá pár hodín pospať, a na upratovanie veľmi nemyslím. Ale snažím sa aspoň cestovať, celkom si na to zvyká aj ona. 

M. B.: Ďakujem Vám za rozhovor.

V ankete Slovenka roka 2018 v kategórii Zdravotníctvo sú nominované: Mgr. Jana Dobšovičová Černáková, doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD, MUDr. Eva Rozprávková a doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD. MBA.  

Hlasovať za vybrané nominantky môžete do 1. júna 2018 na webovej stránke:

https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Slovenka roka a z archívu doc. Silvie Toporcerovej

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky