Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Protiočkovacie nálady sú nebezpečné. Vracajú sa osýpky

Galina Lišháková

Svetový imunizačný týždeň pripadol tento rok na 24. až 30. apríla. Na sociálnych sieťach sa snažia o ňom šíriť dôležité informácie aj študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.  

Ilustračné foto: Detská dlaň posiata osýpkami (červené pupence). Zdroj: iStockphoto.com

Projekt Spolku medikov mesta Košice približuje jeho koordinátorka Romana Bodnárová, študentka 4. ročníka všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach: „Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vlani zaradila odmietanie očkovania medzi desať hlavných problémov verejného zdravotníctva. Očkovanie delí verejnosť na dva tábory, má svojich zástancov aj odporcov. Žiaľ, šírenie „protiočkovacích“ myšlienok má v súčasnosti stúpajúcu tendenciu a nedôvera k očkovaniu sa často objavuje aj u mamičiek malých detí, u ktorých má vakcinácia proti vážnym ochoreniach veľký význam. Rozhodli sme sa preto podporiť úsilie ponúknuť širokej verejnosti na Slovensku overené informácie o povinnom očkovaní a pomôcť tak vyvracať mýty.“

Pozrite si infografiky aj video

Študenti spoločne s v spolupráci s prof. MUDr. Pavlom Jarčuškom, PhD., prezidentom Slovenskej spoločnosti infektológov a pracovníkom Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ LF a UNLP natočili video, v ktorom predstavujú hlavné posolstvá kampane. Je uložené na kanáli Youtube.com, ale nájdete ho aj na facebookovej stránke Spolku medikov mesta Košice.

Prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD. v ňom zmieňuje aj to, že v roku 1900 sa muži dožívali priemerne 51 rokov, dnes až 73 rokov. Za tých 22 rokov k dobru môže z polovice liečba kardiovaskulárnych a onkologických ochorení a prevencia v podobe zdravého stravovania aj športovania. Druhú polovicu pridala antibiotická liečba a vakcinácia.

V nasledujúcich dňoch bude Spolok medikov mesta Košice podobným spôsobom šíriť infografiky so základnými informáciami o očkovaní z overených zdrojov, ktorých témami budú:

1. Základné informácie o očkovaní

2. Povinné očkovanie na Slovensku a očkovací kalendár

3. Osýpky

4. Očkovanie celosvetovo

5. Mýty a fakty

Infografika o očkovaní. Zdroj: Spolok medikov mesta Košice

Jedna z infografík Spolku medikov mesta Košice (SMMK). Zdroj: SMMK

Choroby oživujú aj nezodpovední rodičia

Prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD. hovorí, že zavedenie povinného očkovania a aplikácia imunizačných programov v posledných štyridsiatich rokoch viedli k významnému zníženiu chorobnosti a úmrtnosti na infekčné ochorenia, proti ktorým bola vyvinutá vakcína, ako je napríklad detská obrna, záškrt, tetanus, čierny kašeľ, ružienka či osýpky.

„Počet zaočkovaných slovenských detí je síce vysoký, nie však stopercentný, jednak kvôli laxnému prístupu osôb z marginalizovaných skupín obyvateľstva, jednak kvôli „antiočkovacím“ náladám niektorých rodičov. Pravdou je, že vďaka masívnemu očkovaniu v posledných desaťročiach je výskyt mnohých infekčných chorôb veľmi vzácny. V dôsledku zanedbávania očkovacej povinnosti však vznikajú lokálne epidémie niektorých ochorení, napríklad osýpok v rómskych osadách,“ hovorí odborník, podľa ktorého poskytuje očkovanie individuálnu aj kolektívnu ochranu pred nebezpečnými infekčnými ochoreniami a pomáha masívne zachraňovať ľudské životy i šetriť výdavky na zdravotnú starostlivosť.

„Vakcinácia sa považuje za jeden z najúspešnejších a nákladovo najúčinnejších zdravotných zásahov. Čo by sme teraz dali za vakcínu proti novému koronavírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID-19? A pritom mnohí nezodpovední rodičia nedajú zaočkovať svoje dieťa proti závažným infekčným ochoreniam… Z tohto dôvodu je potrebné zlepšovať povedomie bežných ľudí o očkovaní a ja verím, že k tomu prispeje aj kampaň medikov z Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach,“ poznamenáva prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD.

Dve dievčatká, lekárka dáva mladšiemu dievčatku injekciu. Zdroj: iStockphoto.com

Svetový imunizačný týždeň (World Immunization Week) je organizovaný pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s cieľom zvýšiť všeobecné povedomie o význame očkovania pre zdravie a životnú pohodu celej populácie i ochranu ľudí všetkých vekových skupín pred vážnymi chorobami.

Snahou jeho organizátorov je udržať záujem verejnosti prostredníctvom cielených komunikačných vzdelávacích aktivít, zvýšiť povedomie o význame očkovania a zvýšiť pokrytie populácie očkovaním.

(GC)
Zdroj: Tlačová správa Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach
Foto: iStockphoto.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky