Ako sa správne chrániť a čo nezanedbať, radí Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Holuby sú už neoddeliteľnou súčasťou námestí, striech domov, balkónov a parapetov. Niektorí ľudia ich radi kŕmia semenami alebo omrvinkami, zatiaľ čo iní považujú holuby za škodcov, ktorí prenášajú nebezpečné choroby.
Bez ohľadu na to, či ich milujete alebo nenávidíte, sú nositeľmi patogénov, ktoré môžu nakaziť ľudí. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky preto informuje a radí, ako sa pred ochoreniami chrániť a čo je dôležité nezanedbať.
Najčastejšie ochorenia prenášané holubmi
Medzi najčastejšie ochorenia prenášané holubmi patrí ornitóza (psitakóza). Pôvodcom ochorenia je baktéria Chlamydophila psittaci. U ľudí sa však toto ochorenie vyskytuje veľmi zriedkavo. Ak sa človek nakazí, tak od infikovaného vtáka (s príznakmi alebo bez príznakov), ktorý vylučuje chlamýdie.
„Nákaza sa šíri prevažne vzduchom a prachom. Človek sa môže infikovať vdýchnutím vzduchu kontaminovaného výlučkami infikovaných vtákov, zriedka zanesením baktérie do tela pri poranení infikovaným vtákom alebo pri manipulácii s chorými a uhynutými vtákmi,“ hovorí Veronika Košťálová z odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Príznaky ochorení, ktoré prenášajú holuby
Ornitóza má väčšinou mierny priebeh, ale boli zaznamenané aj prípady so závažným až fatálnym priebehom. Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patria: horúčka, zimnica, bolesť hlavy, bolesť svalov, zápaly horných a dolných dýchacích ciest. Ochorenie má inkubačnú dobu 5 až 14 dní.
Ako sa správne chrániť pred nákazou, keď potrebujem upratať holubie výkaly?
Pri upratovaní balkónov znečistených holubím trusom odporúčajú odborníci používať osobné ochranné pomôcky (ochranné rukavice a respirátor) a dodržiavať dôkladnú hygienu rúk. Tieto opatrenia minimalizujú kontakt kože a sliznice s potenciálne infikovaným biologickým materiálom. V prípade väčšieho znečistenia odporúčame dať vtáčí trus odstrániť špecializovanej firme, ktorá používa pri práci profesionálne vybavenie. V rámci prevencie sa odporúča nainštalovať bariérovú ochranu na fasádu stavby (napr. siete, hroty a pod.), ktorá zabráni holubom sadať na budovy.
Najzraniteľnejšie sú deti
Zraniteľnejšie sú malé deti pohybujúce sa v blízkosti plôch pokrytých vtáčím trusom, tehotné ženy a osoby s nedostatočnou reakciou imunitného systému, u ktorých môže mať ochorenie závažnejší charakter.
Ochorenie sa vyskytuje aj u osôb, ktoré sú vystavené priamo kontaktu s rôznymi druhmi vtákov pri ich chove a manipulácii s nimi. Rizikovou skupinou sú majitelia vtákov, zamestnanci obchodov s vtáctvom, ľudia pracujúci s hydinou a veterinári.
Zdravotné riziko je tiež u alergikov, keď môže dôjsť vdychovaním vzduchu s obsahom alergénov či roztočov k podráždeniu kože, slizníc a očí.
Ako postupovať u detí po kontakte s výkalmi
„Základom prevencie pred nákazou je dodržanie základných hygienických opatrení, ako je dôkladné umytie rúk, prípadne iných znečistených častí tela, ktoré prišli do kontaktu s holubím trusom. Ak sú prítomné príznaky podráždenia, svrbenia, červenania alebo neskôr príznaky ornitózy, je vhodná konzultácia s lekárom,“ odporúča Košťálová.
Zdroj: ÚVZ SR
(JM)