Liečebná metóda pomohla viac ako 75 percentám pacientov, ktorí mohli prísť o dolnú končatinu pre ochorenie periférnych artérií.
Tím odborníkov sa pokúsil pomôcť pacientom s chronickou ischémiou ohrozujúcou ich dolné končatiny. Pri tomto závažnom stave sa do nôh nedostáva dostatočné množstvo okysličenej krvi potrebnej na ich normálne fungovanie.
Odborníci teraz použili technológiu LimFlow, aby obnovili správne fungovanie krvného obehu v dolných končatinách. Svoje výsledky publikovali v odbornom časopise New England Journal of Medicine.
„Tento postup je pre skupinu pacientov s ťažkým vaskulárnym ochorením, ktorí sú vystavení riziku amputácie končatín, jedinou možnosťou. U pacientov s dlhotrvajúcim diabetom a závažným vaskulárnym ochorením nôh často nie je možné obnovenie dostatočného prietoku krvi v dolných končatinách za účelom hojenia rán. Väčšina takýchto pacientov v minulosti prišla o nohy,“ vysvetľuje význam novej liečebnej metódy spoluautor štúdie Daniel Clair.
Techniku arterializácie žíl, ktorá spočíva v okysličení krvi v žilách a jej premene na arteriálnu krv, pôvodne navrhli pred viac ako storočím. Až keď odborníci pochopili, že okysličenú krv je potrebné nasmerovať do nôh, bolo však možné končatiny skutočne zachrániť.
Milióny Američanov trpia chronickou ischémiou
Približne dva milióny obyvateľov Spojených štátov amerických žije s chronickou ischémiou. Asi jednej tretine ľudí, ktorí podstúpia amputáciu, sa následne zhorší aj psychický stav. Trpia depresiami a úzkosťami a mnohí z nich pociťujú fantómovú bolesť v končatine, ktorú už nemajú. Takmer polovica pacientov, ktorí podstúpia amputáciu z dôvodu vaskulárneho ochorenia, do piatich rokov od zákroku zomrie.
V rámci štúdie odborníci skúmali 105 pacientov s chronickou ischémiou, ktorých liečili neinvazívnym spôsobom. Systém liečby im bol navrhnutý tak, aby obišiel zablokované tepny v nohe a obnovil prietok krvi do chodidla cez žily. Všetkým pacientom hrozila amputácia z dôvodu nehojacich sa rán, odborne nazývaných diabetické vredy.
Vedci zistili, že 76 percent pacientov, ktorí podstúpili novú liečebnú metódu, nemuselo napokon amputáciu podstúpiť. Rany, ktoré sa bez zákroku nehojili, sa im po operácii zacelili. Pacienti tiež pociťovali výraznú úľavu od bolesti a ich úmrtnosť do šiestich mesiacov od zákroku klesla na 13 percent.
„Pacienti s týmto ochorením sú väčšinou starší a krehkejší. Možnosť uskutočniť tento zákrok cez kožu teda poskytuje viacero výhod. Vďaka tomu, že je tento postup minimálne invazívny, sa pacienti rýchlejšie zotavujú a riziko ďalších problémov s ranou či možným postihnutím je výrazne nižšie,“ opisuje výhody novej liečebnej metódy Daniel Clair.
Zdroje: TS Vanderbilt University Medical Center
DOI: 10.1056/NEJMoa2212754
(ab, af)