Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová štúdia: Vedci sú o krok bližšie ku krvnému testu na Alzheimerovu chorobu

Denisa Koleničová

Nový krvný test na Alzheimerovu chorobu je lacnejší a menej invazívny.

Ilustračný obrázok, Zdroj: istockphoto.com

Dokonca dokáže určiť potenciál ochorenia 20 rokov predtým, než sa u pacienta prejavia prvé príznaky. Vedci predpokladajú, že klinicky by sa mohol používať približne o dva či tri roky.

Výsledky veľkej štúdie prezentovali vedci najprv na tohtoročnej Medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie a neskôr ich uverejnil odborný časopis Journal of the American Medical Association.

Rýchlejšia diagnostika

Ak má v súčasnosti lekár podozrenie, že pacient trpí Alzheimerovou chorobou, nasleduje pomerne dlhý proces diagnostických testov.

Zvyčajne ide o psychologické testy, ktoré majú preskúmať pamäťové schopnosti pacienta, a klinické testy, ktoré sa sústreďujú na výskyt dvoch patologických štruktúr v mozgu, a to betamyloidových plakov a neurofibrilárnych klbiek z tau proteínov.

Zhluky bielkovín sa v mozgu vytvárajú mnoho rokov predtým, než sa u pacienta objavia prvé príznaky ochorenia, ako je zmätenosť či strata pamäti.

„Obe patologické štruktúry môžeme sledovať v mozgu už počas jeho života. Využívame na to pozitrónovú emisnú tomografiu (PET), ktorá dokáže zobraziť rádioaktívne látky viažuce sa buď na senilné plaky, alebo na neurofibrilárne klbká. Farebné machule na obrazovke nám potom našepkávajú, v ktorých častiach mozgu sa sledované zmeny nachádzajú. Vďaka tomu vieme potvrdiť alebo, naopak, zamietnuť diagnózu Alzheimerovej choroby,“ vysvetlil pre portál Veda na dosah profesor Norbert Žilka, ktorý sa dlhé roky venuje výskumu demencie a Alzheimerovej choroby na Slovensku.

Diagnostika Alzheimerovej choroby tak trvá aktuálne roky, avšak okrem toho je aj finančne veľmi náročná, pretože PET mozgu a miechy patrí medzi veľmi drahé metódy.

Odborníci sa zhodujú na tom, že vytvorenie krvného testu by znamenalo veľký pokrok vo výskume.

Tiež by mohlo urýchliť hľadanie nových liečebných postupov, pretože diagnostika pacientov by pomocou takéhoto testu bola omnoho lacnejšia a rýchlejšia.

Ilustračný obrázok, Zdroj: istockphoto.com

Nádejou je proteín p-tau217

Na určenie akéhokoľvek ochorenia z krvi pacienta však najprv potrebujú lekári poznať spoľahlivý biomarker.

Nová štúdia naznačuje, že relatívne presným a pomerne citlivým biomarkerom by mohol byť proteín fosfo-tau217 (p-tau217).

„Krvný test p-tau217 je veľkou nádejou v diagnostike, včasnom odhalení a štúdiu Alzheimerovej choroby,“ konštatoval v tlačovej správe Lund University profesor Oskar Hansson, jeden z hlavných autorov štúdie.

V medzinárodnej štúdii vedci analyzovali vzorky 1402 pacientov z troch rozličných skupín vo Švédsku, Kolumbii a Spojených štátoch amerických.

Diagnosticky fungoval nový test lepšie ako skenovanie mozgu prostredníctvom magnetickej rezonancie (MR), bol rovnako dobrý ako skenovanie PET, dokonca sa jeho výsledky takmer úplne zhodovali s výsledkami pitvy, ktorá definitívne ukáže, či pacient naozaj trpel Alzheimerovou chorobou. Test p-tau217 odborníci považujú preto za mimoriadne presný.

Ilustračný obrázok, Zdroj: istockphoto.com

Musia urobiť ešte viac testov

Ďalším krokom vedcov bude rozšírenie klinických testov. Chcú, aby výskum prebiehal na väčšej vzorke populácie a lepšie odrážal etnickú a rasovú rozmanitosť. Okrem toho je potrebné test spresniť a štandardizovať, aby sa výsledky mohli dôsledne analyzovať v laboratóriách.

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je jedným z desiatich hlavných smrteľných ochorení ľudstva. Slovenská Alzheimerova spoločnosť udáva, že na Slovensku ňou trpí päťdesiat až šesťdesiat tisíc pacientov, o ktorých sa stará sto až stopäťdesiat tisíc rodinných príslušníkov.

Zdroj: DOI 10.1001/jama.2020.12134

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky