Na Slovensku sa zvýšil počet prípadov ťažkej malárie. Na infektologických pracoviskách zaznamenali za ostatné dva mesiace už štyri prípady.
Hlavný hygienik SR Ján Mikas spolu s primárkou bratislavskej infektologickej kliniky Alenou Koščálovou upozorňujú cestovateľov, aby ešte pred vycestovaním do malarických oblastí preventívne mysleli na ochranu a chránili sa pred pobytom v rizikových oblastiach aj počas neho.
„Infikované osoby si ochorenie priniesli z malarických oblastí (Nigérie a Tanzánie) a boli hospitalizované na jednotkách intenzívnej starostlivosti,“ potvrdila Alena Koščálová, primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava.
„Od roku 2020 k dnešnému dňu evidujeme v Epidemiologickom informačnom systéme celkovo desať nahlásených prípadov malárie. Všetky ochorenia boli importované a súviseli s cestou do malarických oblastí v krajinách, ako je Tanzánia, Mauritánia, Nigéria, Uganda a Sudán. Na Slovensku sa malária bežne nevyskytuje,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
Pri príznakoch vyhľadajte lekára
Po návrate treba v prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí (aj bez teploty) ihneď vyhľadať lekára a informovať ho o pobyte v malarickej oblasti. Túto informáciu je potrebné poskytnúť aj niekoľko mesiacov po návrate. Inkubačný čas malárie je približne jeden týždeň až niekoľko mesiacov. Medzi prvé príznaky ochorenia patria bolesti hlavy, svalov a kĺbov, nepravidelná horúčka so zimnicou a s triaškou, črevné ťažkosti, nevoľnosť až vracanie. Malária sa následne prejavuje malarickými záchvatmi, ktorých prvé náznaky sú náhle, sprevádzané dlhšie trvajúcou triaškou s prudkým vzostupom teploty. Tieto príznaky sa môžu objaviť v intervaloch.
Fakty o malárii
Malária je jedným z najnebezpečnejších parazitárnych ochorení. Jeho pôvodcom sú jednobunkové krvné parazity rodu Plasmodium, ktoré sa na človeka prenesú po bodnutí infikovaným komárom. Inkubačný čas sa v závislosti od pôvodcu nákazy pohybuje od 7 do 18 dní, v niektorých prípadoch až niekoľko mesiacov. Malária sa lieči antimalarikami, prípravkami špeciálne vyvinutými na boj s touto chorobou. Liečba je nevyhnutná, pretože pri jej oneskorení malária veľmi rýchlo prechádza do ťažkej formy, ktorá sa môže prejaviť poruchou vedomia a kŕčmi, ale aj zlyhávaním rôznych orgánov, ako sú obličky, pečeň, alebo pľúca, a môže sa skončiť smrťou. Malária sa vyskytuje najmä v trópoch a subtrópoch: v oblasti Afriky (Nigéria, Uganda, Mozambik), v južnej a juhovýchodnej Ázii, v Strednej a Južnej Amerike, v Karibiku, Oceánii a krajinách Blízkeho východu.
„Malária je život ohrozujúce ochorenie, najmä ak prejde do takzvanej ťažkej formy. Ťažkou formou malárie sú ohrozené najmä deti do päť rokov, tehotné ženy a neimúnni cestovatelia. Ťažká forma malárie, ktorá sa môže prejaviť poruchou vedomia a kŕčmi, zlyhávaním orgánov, ako sú obličky, pečeň alebo pľúca, sa môže skončiť smrťou aj u mladého a dovtedy zdravého cestovateľa,“ vysvetlila primárka Alena Koščálová s tým, že proti malárii sa dá účinne chrániť.
Ako sa dá pred maláriou chrániť
„Ochrana pred maláriou spočíva v užívaní liekov, antimalarík, pred príchodom do malarickej oblasti. Antimalariká je potrebné užívať počas celého pobytu v malarickej oblasti a ešte jeden až štyri týždne po odchode z nej. Všetko závisí od typu antimalarika a pokynov lekára,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Výber vhodného antimalarika podľa destinácie, ako aj schému užívania odporučia cestovateľom odborníci v centrách pre cudzokrajné choroby. Kontakty na niektoré z nich nájdete aj na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Vyhýbajte sa bodnutiu komárom
Okrem ochrany antimalarikami je v malarickej oblasti dôležité vyhnúť sa bodnutiu komárom. Hlavný hygienik SR Ján Mikas spolu s primárkou Alenou Koščálovou odporúčajú najmä:
- obmedziť pobyt vonku v čase od západu do východu slnka,
- nosiť svetlý odev nepriliehajúci k telu, dlhé rukávy a nohavice,
- dôkladne sa chrániť účinným repelentom podľa odporúčaní odborníkov z centier pre cudzokrajné choroby,
- aplikáciu repelentu opakovať po kúpaní, sprchovaní alebo silnom potení,
- obytná miestnosť má byť zaopatrená sieťami na oknách a dverách,
- pravidelne vystriekať miestnosť insekticídnym sprejom,
- používať elektrický odparovač insekticídneho prostriedku.
V miestnostiach treba:
- lôžko zabezpečiť impregnovanou moskytiérou,
- nepoužívať voňavé mydlá, parfumy, pleťové prípravky (vôňa láka komáre),
- bývať čo najďalej od liahnisk komárov.
Zdroj: TS Úrad verejného zdravotníctva SR
(zh)