Rozhovor s RNDr. Borisom Klempom, DrSc., z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied v Bratislave.
Vírus Zika vyplašil celý svet napriek tomu, že nie je žiadnou novinkou. Vedci poznajú tento vírus už takmer sedemdesiat rokov. Dosiaľ mu nevenovali väčšiu pozornosť, pretože sa nezdal byť nebezpečný. To, ako rýchlo sa teraz šíri, najmä v Južnej a Strednej Amerike, však expertov prekvapilo a u ľudí vyvolalo paniku. Len v Brazílii sa už mohlo nakaziť viac ako milión ľudí. Prvých nakazených eviduje už aj Európa. Prípady oznámili z Dánska, Británie i Nemecka.
Svetová zdravotnícka organizácia zvolala krízový výbor, na ktorom posúdila, či môže byť vírus Zika globálnou hrozbou a určila ďalší postup. Varuje, že môže postihnúť milióny ľudí. Zaočkovať sa bude dať možno až o niekoľko rokov.
V súvislosti s obavami, o aký vírus ide a či sa môže objaviť aj na Slovensku, sme požiadali o rozhovor virológa RNDr. Borisa Klempu, DrSc., z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied v Bratislave.
Pán doktor, čo je vírus Zika a čím sa odlišuje od ostatných známych vírusov?
„Z virologického hľadiska ide o vírus, ktorý pre nás nie je nový, poznáme ho od 50-tych rokov. Objavený bol náhodne v opici počas štúdie zameranej na vírus žltej zimnice v Ugande, v pralese nazývanom Zika. Nevenovala sa mu však veľká pozornosť, bol prehliadaný, dalo by sa povedať až ignorovaný, keďže išlo o lokálny africký vírus, ktorý spôsoboval len veľmi mierne príznaky. Patrí však do skupiny flavivírusov, kam patrí viacero medicínsky významných vírusov, ako napríklad vírus žltej zimnice, vírus dengue, či aj u nás známy vírus kliešťovej encefalitídy.“
Aké sú príznaky u človeka nakazeného týmto vírusom a prečo vyvolal u ľudí takú paniku?
„Vírus Zika spôsobuje chrípke podobné ochorenie s horúčkou, ku ktorej sa pridávajú napríklad vyrážky na koži, bolesti kĺbov, svalov, a zápal spojiviek, teda začervenanie očí. Priebeh je pomerne rýchly, počas týždňa človek spontánne vyzdravie.
To, čo teraz vyvolalo takú veľkú pozornosť a obrovskú obavu, sú nepriame indície, ktoré naznačujú, že by tento vírus mohol v prípade infekcie tehotnej ženy spôsobovať poškodenie plodu, predovšetkým mikrocefalus, kedy sa rodia deti s menšími hlavičkami. To je vlastne ten moment, ktorý vyvolal celú túto celosvetovú pozornosť, pretože inak pri bežnej infekcii je priebeh ochorenia naozaj mierny. Práve dnes (11. 2. 2016) bol vo vysoko prestížnom odbornom časopise The New England Journal of Medicine publikovaný článok o importovanom prípade v Slovinsku, v ktorom je pomerne jednoznačne potvrdená prítomnosť Zika vírusu v poškodenom mozgu plodu. Zdá sa, že tie predchádzajúce podozrenia sú týmto potvrdené.“
Kde sa vírus šíri najviac?
„Najviac postihnutých ľudí je v Južnej a Strednej Amerike, kde ide o veľmi rýchle a masívne šírenie. V tých tropických a subtropických oblastiach prenášajú vírus konkrétne druhy komárov, ktoré sú typické pre danú oblasť. Tie isté komáre prenášajú aj viaceré iné vírusové ochorenia, ktoré dobre poznáme. Príkladov z dávnej, ale aj z pomerne nedávnej minulosti, kedy sa takýmto spôsobom vírusy, pôvodne z Afriky, dostali do Ameriky, je viacero. Len pred pár rokmi sa takto rozšíril napríklad vírus Chikungunya, ktorý spôsobuje najmä zápaly kĺbov. Predtým sme počuli o zanesení vírusu West Nile napríklad aj do USA, do Severnej Ameriky, takže to nie je niečo úplne šokujúce. Napriek tomu je dosť prekvapujúce, ako rýchlo sa v Amerike tento vírus šíri a aké veľké množstvo ľudí postihuje.“
Hrozí rozšírenie vírusu Zika aj na Slovensko?
„Riziko, že by sa Zika naozaj natrvalo usadila na Slovensku, je absolútne mizivé, pretože tu nemáme komáre, ktoré prenášajú tento vírus. Myslím si, že sa môžu obávať iba ľudia, ktorí majú v pláne cestovať do ohrozených krajín. V súčasnosti je v podstate nemožné, aby sa tento vírus začal šíriť priamo u nás, keďže je prenášaný primárne komármi, ktoré sa v našich podmienkach vôbec nevyskytujú, a navyše, v súčasnosti, keďže je teraz zima, tak už vôbec nie.“
Ako je to s vakcínou proti tomuto vírusu?
„Ako som spomínal, tento vírus bol doteraz veľmi prehliadaný a ignorovaný, takže žiadna vakcína ani liek v súčasnosti neexistuje. Navyše, na bežné ochorenie liek ani nie je potrebný. Pokiaľ ide o vakcínu, v súvislosti so súčasnou situáciou sa už začali ako keby preteky o vývoj novej vakcíny. Existujú vyhlásenia viacerých organizácií, ktoré sa na jej vývoj chystajú. Niektoré tvrdia, že takúto vakcínu by mohli mať pripravenú už v priebehu roka, iní, že v priebehu piatich rokov.“
Rozhovor pripravila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR
Foto: z archívu Dr. Borisa Klempu a SAV
Uverejnila: ZVČ