Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Dr. Jekyll, alebo Mr. Hyde – akú úlohu zohráva vápnik v nádoroch?

Marta Bartošovičová

Hosťom vedeckej kaviarne Veda v CENTRE dňa 26. júna 2014 o 17.00 hod. bola molekulárna genetička a fyziologička doc. Ing. Oľga Križanová, DrSc., riaditeľka Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV v Bratislave. Stretnutie verejnosti s osobnosťou vedy pri káve, ktoré sa konalo v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave, tradične zorganizovalo Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR a moderovala ho PhDr. Zuzana Hajdu.

Doc. Križanová sa vo svojej prezentácii  na tému Dr. Jekyll alebo Mr. Hyde – akú úlohu zohráva vápnik v nádoroch? zamerala na okruhy: vápnik ako chemický a biogénny prvok;  príjem vápnika do organizmu; vápnik a bunka; transportné systémy pre vápnik; úloha vápnika v bunkách a tkanivách; nádorové ochorenia a vápnik a metódy štúdia.

Vápnik (lat. Calcium), má protónové číslo 20. Je to mäkký, ľahký kov, ktorý patrí medzi kovy alkalických zemín. Soli vápnika farbia plameň do červena. Vápnik objavil v roku 1808 sir Humphry Davy. Vápnik búrlivo reaguje s kyslíkom i vodou. Je najvýznamnejšie zastúpeným kovom v organizmoch. V telách stavovcov je základnou súčasťou kostí a zubov, nachádza sa aj vo svaloch, krvi a ďalších telesných tkanivách. Vápnik je biogénny prvok, ktorý je nevyhnutný pri stavbe všetkých kostí a zubov, je súčasťou všetkých telových tekutín. Má úlohu pri regulácii nervosvalovej vzrušivosti a kontrakcie (sťahov), pri regulácii činnosti srdca, pri aktivácii niekoľkých enzýmov. Zúčastňuje sa pri procese zrážania krvi a na tvorbe mlieka a tiež procesov vo vnútri buniek. Zohráva významnú úlohu pri liečbe hemofílie – nedostatočnom zrážaní krvi. Primeraná denná dávka vápnika je 800 – 1500 mg, z ktorých sa absorbuje 100 – 250 mg v tenkom čreve. V potrave sa nachádza v mliečnych výrobkoch, sardinkách s kosťami, tmavozelenej listovej zelenine (najmä kel). Dennú dávku by mali tvoriť 3 – 4 porcie mliečnych výrobkov: 2,5 dl mlieka (lepšie je acidofilné), 1 biely jogurt, plátok tvrdého syra. Preukázalo sa, že príjem vápnika zo stravy je účinnejší ako jeho príjem v doplnkoch výživy. Na vstrebávaní vápnika sa podieľa vek, jeho efektívnosť sa však vekom znižuje. Vstrebávanie vápnika je znížené po operácii žalúdka, čreva, pri ochoreniach pankreasu, pečene. Jeho zrýchlený pohyb obmedzuje spracovanie vápnika. Pre vstrebanie vápnika je nevyhnutný D-vitamín. Získava sa buď pobytom na slnku, alebo potravou obohatenou o D-vitamín z olejnatých rýb. Vápnik je významná signálna molekula v bunke. Aktivuje rôzne procesy v čase a na určitom mieste, v bunke voľný a viazaný. Existujú vnútrobunkové zásobárne. Vápnikové  transportéri  rozdeľujeme podľa energetickej náročnosti. Vápnikové iónové kanály prenášajú ióny cez membránu, rozpoznávajú a selektujú špecifické ióny, otvárajú a zatvárajú sa v závislosti od špecifických elektrických, mechanických alebo chemických signálov. Cez 1 kanál pretečie za sekundu až 100 miliónov iónov. Všetky vápnikové transportéry majú viac transmembránových segmentov. Vápnikové transportéry spolu komunikujú priamo cez vápnik a nepriamo cez iné proteíny (membránové).

 

Spracovala: PhDr. Marta Bartošovičová

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky