Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Európska vesmírna agentúra (ESA) pokračuje v experimente Vivaldi

VEDA NA DOSAH

Účastníci strávia celých päť dní ponorení vo vode. Výsledky pokusu môžu pomôcť nielen astronautom, ale aj chorým ľuďom.

Experiment Vivaldi I - pohľad na ženu ponorenú v experimentálnej vani ako komunikuje so ženou z personálu. Zdroj_ESA

Experiment Vivaldi I. Zdroj: ESA

Európska vesmírna agentúra (ESA) v spolupráci s tímom európskych vedcov navrhla experiment Vivaldi s cieľom zistiť, ako na ľudské telo pôsobí mikrogravitácia, čiže stav blízky stavu absolútnej beztiaže, aký zažívajú astronauti počas misií na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Aj keď pred pobytom na ISS prechádzajú tréningom, nulová gravitácia na ich tele zanecháva stopy. Postihuje všetko od zraku cez kardiovaskulárne zdravie až po hustotu kostí, vysvetľuje ESA.

Experiment Vivaldi sa uskutočňuje na vesmírnej klinike MEDES (Inštitút vesmírnej medicíny a fyziológie) v Toulouse vo Francúzsku. Je to jedno z mála zariadení v Európe, v ktorom sa takéto štúdie dajú realizovať. Hoci názov experimentu môže pripomínať známeho barokového skladateľa Antonia Vivaldiho, v skutočnosti s ním nemá nič spoločné. Je odvodený z anglického Validation of the Dry Immersion, čo znamená preverovanie suchého ponorenia.

Čo je suché ponorenie

Ako už názov napovedá, suché ponorenie znamená ponorenie do vody na dlhý čas, pričom telo zostáva suché. Účastníci experimentu sú oblečení v nepremokavom odeve a ležia v špeciálne navrhnutých vodných kúpeľoch. Telo majú ponorené až po trup – ruky a hlavu im nad vodou drží pripevnená nepremokavá plachta.

Keďže v tejto polohe strávia celých päť dní, jedlo dostávajú na plávajúcej doske a počas jedenia majú na krku vankúš, ktorý im zdvíha hlavu. V prestávkach na kúpeľňu a pri iných činnostiach, ktoré vyžadujú, aby vyšli z vody, im pomáha personál a premiestňuje ich na vozíku. Zámerom je udržať ich telo v pokojovej polohe.

Ponorenie napodobňuje stav beztiaže

Ponorenie znižuje váhu tela a vyvoláva zmeny podobné mikrogravitácii v neurologických, kardiovaskulárnych, metabolických a ďalších systémoch. Fyziologické procesy sa tak začínajú podobať tým, ktoré sa vyskytujú u astronautov počas vesmírneho letu.

Prvá časť tohto experimentu s názvom Vivaldi I predstavovala výlučne ženskú skupinu účastníkov. Vivaldi II, ktorý sa začne čoskoro, bude zahŕňať mužov. Zhromaždené údaje poskytnú výskumníkom predstavu o dôsledkoch mikrogravitácie na astronautov akéhokoľvek pohlavia s cieľom navrhnúť široko účinné postupy na ich zmiernenie.

Výskum môže pomôcť aj pacientom na Zemi

Z tohto výskumu ťažia nielen astronauti. Môže pomôcť navrhnúť nové liečebné prístupy pre pacientov na Zemi, napríklad s ochoreniami svalov a kostí, ktorými trpia aj imobilní a starší ľudia.

Experiment Vivaldi je súčasťou výskumného programu ESA s názvom SciSpace. Cieľom je pochopiť, ako vesmír ovplyvňuje základné fyziologické a biologické procesy, a nájsť spôsoby udržania života vo vesmíre a výskumu, ktorý by poskytoval výhody aj Zemi.

Zdroj: ESA
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky