Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pomáha vitamín D lepšie zvládnuť Covid–19?

Galina Lišháková

Lekári si všimli, že pacienti s nízkou hladinou déčka v krvi zvládajú chorobu spôsobenú novým koronavírusom ťažšie ako tí, ktorí ho majú dostatok. Vedci na to majú rôzne názory. Zhodujú sa však, že to treba ďalej skúmať. Je bezpečné užívať déčko bez lekárskeho predpisu? Na čo všetko ho potrebujeme? Aj na tieto otázky odpovedá lekárka Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV.

Ilustračný obrázok: Tobolky vitamínu D v oblakoch. Zdroj: iStock

Vedecký tím z Northwestern University analyzoval dáta z nemocníc z 10 krajín sveta. Tie preukázali významnú súvislosť medzi hladinami vitamínu D a cytokínovou búrkou – búrlivou reakciou imunitného systému na neznámy vírus, ktorý spôsobuje silný zápal pľúc, ich vážne poškodenie i to, že prestanú telo zásobovať kyslíkom. Výsledky štúdie publikovali vedci na serveri medRxv. Vedúci štúdie profesor Vadim Backman je presvedčený o tom, že zdravé hladiny vitamínu D môžu chrániť pacientov pred závažnými komplikáciami spôsobenými COVID-19 a znížiť úmrtnosť až na polovicu. „Aj keď si myslím, že je dôležité, aby ľudia vedeli, že nedostatok vitamínu D môže hrať úlohu pri úmrtnosti, nemusíme ním napchávať každého. Je potrebná ďalšia štúdia,“ cituje Vadima Backmana server Northwestern.

Iná štúdia, iný záver

Výsledky štúdií o vplyve vitamínu D na Covid–19 majú totiž rôzne výsledky. Dr. Nurshad Ali z oddelenia biochémie a molekulárnej biológie zo Shahjalal univerzity vedy a techniky v Bangladéši ho skúmal tiež. Podľa záverov jeho štúdie uverejnenej v magazíne Science Direct sa ale v tomto smere déčko neprejavilo ako veľmi významné. Uznáva však, že sa ním ešte treba zaoberať. A to aj preto, že v metaanalýze, čiže type štúdie, pri ktorej sa štatistickými metódami spájajú a sumarizujú výsledky viacerých epidemiologických štúdií s rovnakou problematikou, sa doplnenie vitamínu D ukázalo ako bezpečné a účinné proti akútnym infekciám dýchacích ciest, ktoré práve Covid-19 môže závažne postihnúť. Podľa slov Dr. Nurshada Aliho však chýba dostatok dôkazov o súvislosti medzi hladinami vitamínu D a závažnosťou i úmrtnosťou na Covid-19. Zdôrazňuje, že na overenie tejto hypotézy sú potrebné randomizované kontrolné štúdie a kohortové štúdie (to je výskumný plán, pri ktorom výskumník študuje skupinu ľudí, známych tiež ako kohorta, po dlhšiu dobu.)

Ilustračná foto: Kapsuly vitamínu D, ruka. Zdroj: iStock

Čo hovorí odborníčka?

Má význam, aby sme užívali preventívne déčko s nádejou, že môže zmierniť priebeh koronavírusu? „Vitamín D nie je de facto vitamín, ale hormón, ktorý je veľmi dôležitý napríklad aj pre správne fungovanie imunitného systému,“ upresňuje MUDr. Adela Penesová, PhD. z Ústavu klinického a translačného výskumu Biomedicínskeho ústavu SAV. Podľa jej slov má význam doplniť ho, ak ho máme nedostatok. Nielen pre hrozbu ochorenia na Covid–19, ale aj pre hrozbu sezónnej chrípky. „Výskum jasne ukázal, že nedostatok vitamínu D je súčasťou jej sezónneho prepuknutia. Menej slnečného žiarenia znamená menej vitamínu D, čo vedie k nižšej imunite a väčšiemu množstvu chorôb,“ hovorí odborníčka.

Denná dávka

Zdôrazňuje však, že o denných dávkach vitamínu D sa vedú diskusie. „Momentálne odporúčaná denná dávka sa pohybuje od 600 do 5000 IU, no veľmi záleží od toho, či sa v lete opaľujete a koľko. Ideálne je vystaviť slnečným lúčom tvár, ruky, nohy alebo chrbát na približne 5–30 minút medzi 10.00 a 15.00 hodinou najmenej dvakrát týždenne bez opaľovacích krémov. V takom prípade sa zvyčajne vytvorí dostatok vitamínu D. Komerčné solária používajte opatrne, keďže vyžarujú aj 6 % UVB žiarenia, ktoré môže spôsobovať rakovinu kože. (Viac o tejto téme nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR — pozn. red). Ľudia, ktorí si na opálenie dávajú pozor, napríklad pre alergiu na slnko, si musia déčko dopĺňať aj v lete. Na jeho nedostatok by si mali dávať pozor aj ovovegetariáni a vegáni, pretože v ich zložkách potravy vyslovene chýba,“ upozorňuje lekárka a dodáva, že ideálne je dať si množstvo vitamínu D zmerať z krvi. „V súkromnom laboratóriu vám jeho množstvo otestujú do 24 hodín za cca 14 – 15 eur.“ A môže ho dať zistiť aj váš obvodný lekár, ale len ak má opodstatnené podozrenie, že trpíte jeho nedostatkom.

Nezabudnite na tuk

Ak máte potvrdené, že déčko potrebujete, myslite na to, že organizmus ho vstrebe iba v spojení s tukom. „Mnohí zo staršej generácie si pamätáme, že sme ako deti museli kvôli déčku denne zjesť polievkovú lyžicu rybieho oleja, a nebolo to príjemné,“ spomína Adela Penesová. Ak máte s prehĺtaním oleja problém (vitamín D na predpis má olejovú konzistenciu), na trhu je aj déčko, ale aj rybí olej v kapsulách, v ktorých je tuková zložka vnútri a uvoľní sa až v tráviacom systéme. No ak si ho kúpite v podobe klasických práškových tabliet, musíte ich užívať s tukom alebo s jedlom, v ktorom je tuk. Inak by to bolo zbytočné. „Množstvo déčka v doplnkoch výživy je však rôzne, okolo 100 – 400 IU na 1 ml. To znamená, že ak chcete získať dennú dávku vitamínu D, musíte denne zjesť 4 – 6 čajových lyžičiek oleja,“ vyratúva Adela Penesová.

Upozorňuje tiež, že s vitamínom D sa dá, na rozdiel od vitamínov rozpustných vo vode, predávkovať, čo môže spôsobiť nešpecifické príznaky, ako sú nechutenstvo, strata hmotnosti, polyúria (produkcia veľkého množstva moču) a srdcové arytmie.

Máme málo slnka

Nedostatok vitamínu D sa kedysi spájal najmä s rachitídou, ľudovo známou ako krivica, ktorá sužovala ľudstvo najmä od začiatku priemyselnej revolúcie (1760). Kým dovtedy ľudia pracovali vonku, kde mali slnečných lúčov, tým pádom aj vitamínu D, ktorý vzniká v koži vplyvom slnečného žiarenia dostatok, v továrňach im zúfalo chýbal. Dnes sa vitamín D podáva deťom od narodenia, takže s krivicou sa stretávame len veľmi vzácne. Posledné roky ale lekári aj vedci znovu upozorňujú na nedostatok vitamínu D u adolescentov aj dospelých. Dôvody sú podobné ako na začiatku priemyselnej revolúcie, málo sa vystavujeme slnku, za čo pravdepodobne môže aj strach, ktorý vyvolala osveta o riziku vzniku rakoviny kože z prílišného opaľovania.

Ilustračný obrázok: Zdroje vitamínu D: losos, vlašské a kešu orechy, avokádo, petržlenová vňať. Zdroj: iStock

Potrebujeme ho z mnohých dôvodov

Déčko však v ľudskom organizme ovplyvňuje mnohé biologické procesy. Keď ho máme málo, môže naštartovať viaceré ochorenia. „Čím menej je v organizme déčka, tým vyšší je krvný tlak. Ten vedie k nadmernému napätiu hladkých svalov ciev a následne k ich poškodeniu, čo výrazne zvyšuje riziko srdcového infarktu. Nízke hladiny vitamínu D narúšajú aj účinnosť leptínu. Ide o hormón chuti do jedla, ktorý dáva signál o sýtosti, takže nedostatok déčka zvyšuje aj pocit hladu,“ vysvetľuje lekárka a naproti tomu zdôrazňuje, že dostatok déčka je prevenciou vzniku rakoviny hrubého čreva, pankreasu, prostaty a prsníka.

Nedostatok vitamínu D sa vyskytuje dokonca aj vo vyspelých krajinách a je spojený s osteoporózou a zvýšeným rizikom pádov s následkom zlomenín. „Je známe, že vitamín D reguluje vstrebávanie vápnika do krvi a kvalitu kostí. Je nevyhnutný pre funkciu svalov a srdca, takže pomáha zlepšovať rovnováhu a zvýšením svalovej kontrakcie predchádzať pádom. Jeho pokles preto môže nastať aj v súvislosti s menopauzou,“ hovorí Adela Penesová.

„Výskum tiež preukázal, že vitamín D má rôzne neuroprotektívne úlohy (čiže chrániace nervovú sústavu – pozn. red.), napríklad pomáha zbaviť mozog beta-amyloidu, abnormálneho proteínu, o ktorom sa predpokladá, že je hlavnou príčinou Alzheimerovej choroby. Medzinárodná štúdia, doteraz najväčšia, navyše ukazuje, že seniori s veľmi nízkou hladinou vitamínu D majú dvojnásobné riziko Alzheimerovej choroby,“ hovorí lekárka a dodáva, že déčko priaznivo ovplyvňuje priebeh ochorení, ako je skleróza multiplex či diabetes (cukrovka). Hrá tiež veľmi prospešnú úlohu pri liečbe ochorení obličiek a mnohé štúdie naznačujú, že aj pri udržiavaní zdravia našich pľúc.“

Proti depresii déčko nezaberá

Národy, ktoré majú viac slnka, sú známe aj slnečnejším temperamentom. Logicky preto vznikli domnienky, že viacej déčka môže predchádzať depresii alebo ju zmierňovať. No dnes už vieme, že tmavšia pokožka znižuje jeho syntézu.

Navyše na začiatku augusta zverejnil medicínsky časopis Jama Network výsledky veľkej štúdie zo psychiatrického oddelenia Všeobecnej nemocnice v Massachusettss s nasledovným záverom. „Vitamín D nepreukázal pri liečbe depresie žiaden podstatný význam. Ani jej nezabránil, ani ju nezmiernil,“ cituje jej hlavnú autorku Dr. Oliviu I. Okereke CNN. Išlo o randomizovanú kontrolovanú štúdiu (čiže jej účastníci boli rozdelení do skupín náhodne), ktorá sa považuje za zlatý štandard vedeckého výskumu. Navyše bola „dvojito zaslepená“, čo znamená, že ani účastníci, ani vedci nevedeli, kto užíval vitamín D a kto placebo. Prebiehala na vyše 18 353 dospelých z USA vo veku 50 rokov, ktorí boli sledovaní v priemere 5,3 roka.

Máte ho dostatok?

Ak cítite únavu, podráždenosť či nechutenstvo, príčinou môže byť aj deficit vitamínu D. Jeho mierny nedostatok však organizmus nemusí signalizovať. Aj sami môžete odhadnúť, či sa pohybujete na slnku dosť na to, aby vám zásadne nechýbal, a či dbáte aj na jeho prísun v potrave. „Bohato sa nachádza v mastných morských rybách (sleď, tuniak, losos). Napríklad jedna porcia lososa obsahuje 500 – 600 IU vitamínu D,“ radí odborníčka. Ak váhate, ako ste na tom s déčkom, dajte si jeho hladinu otestovať. No jedno je isté, ak chcete pripraviť svoju imunitu na chladnejšie jesenné dni, je najvyšší čas.

Zdroje: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.08.20058578v4
https://news.northwestern.edu/stories/2020/05/vitamin-d-appears-to-play-role-in-covid-19-mortality-rates/;
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1876034120305311
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=2336%3Atudia-nepotvrdila-suvislos-medzi-okovanim-a-autizmom&catid=140%3Aokovanie&Itemid=117;
https://sk.mort-sure.com/blog/difference-between-cohort-and-case-control-study/;
http://www.biomedcentrum.sav.sk/;
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3467:uvz-sr-solarium-nie-je-zdravou-alternativou-slneneho-iarenia&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62;
https://www.uptodate.com/contents/vitamin-d-deficiency-in-adults-definition-clinical-manifestations-and-treatment; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4153851/; https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2768978; https://edition.cnn.com/2020/08/04/health/vitamin-d-depression-wellness/index.html;
http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/vitamin-d-v-potravinach

Foto: iStockphoto.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky