LIVE STREAM prednášky SAVinci Na čo nám je očkovanie? s Tatianou Betákovou sa začína v stredu 30. septembra o 18.00 na facebookových stránkach Slovenskej akadémie vied a Westendu.
Prichádza jeseň a s ňou aj sezóna chrípky, ktorá bude tento rok skomplikovaná prítomnosťou vírusu SARS-CoV-2. Oba vírusy patria medzi respiračné vírusy, avšak kým chrípka má len niekoľko typických príznakov, medzi ktoré patrí napríklad vysoká horúčka, bolesť svalov a únava, ochorenie COVID-19 má až 98 symptómov.
O rozdieloch v šírení vírusov, priebehu ochorenia, mutovaní pri oboch ochoreniach, rozdieloch medzi vrodenou a získanou imunitou, ako aj o tom, v čom spočíva očkovanie, ako funguje kolektívna imunita a aké druhy vakcín sú dostupné na trhu, bude hovoriť v online Vedeckej kaviarni SAVinci hovoriť doktorka Tatiana Betáková z Virologické ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).
„Získaná imunita zahŕňa B lymfocyty, ktoré produkujú špecifické protilátky a T lymfocyty, ktoré dokážu rozpoznať a priamo zlikvidovať vírus alebo nainfikované bunky. Na „zaškolenie“ lymfocytov je potrebných niekoľko dní a tento proces sa nedá urýchliť. Očkovaním dokážeme organizmus zoznámiť s daným vírusom/patogénom a organizmus má čas „zaškoliť“ lymfocyty, ktoré ostávajú v organizme ako pamäťové bunky,“ vysvetľuje doktorka Betáková, o čom bude hovoriť. Dodáva, na čo často zabúdame: „Vďaka očkovaniu sa nám podarilo eliminovať pravé kiahne a vďaka kolektívnej imunite máme veľa vírusových ochorení pod kontrolou. Väčšina mladých ľudí ani netuší, akú hrozbu tieto vírusy predstavujú.“
Prípadné otázky môžete písať do komentárov pod live stream.
Zdroj: Tlačová správa SAV
(DK)