Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Môže meditácia pozitívne ovplyvniť zloženie črevnej mikroflóry?

VEDA NA DOSAH

Vedci skúmali makrobioty budhistických mníchov z troch vzdialených chrámov v Tibete.

Dvaja budhistickí mnísi meditujúci pod stromom. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

V prvej štúdii svojho druhu sa výskumníci vydali do niekoľkých vzdialených tibetských budhistických chrámov, aby skúmali črevné mikrobiómy meditujúcich mníchov. Na základe svojich zistení naznačujú, že dlhodobá prax hlbokej meditácie by mohla pozitívne ovplyvniť zloženie črevných baktérií. Ich štúdia bola publikovaná na medicínskom portáli BMJ Journal.

Po uverejnení niekoľkých štúdií, ktoré odhalili, že existuje mnoho spôsobov, akými môže os čreva a mozgu ovplyvňovať zápal, metabolizmus a náladu, sa výskumníci rozhodli preskúmať potenciálny vzťah medzi meditáciou a črevným mikrobiómom.

Vedci sa obrátili na budhistických mníchov z troch vzdialených chrámov v Tibete, ktorí meditujú niekoľko hodín denne. Tridsaťsedem účastníkov štúdie, ktorí poskytli vzorky výkalov na analýzu mikrobiómov, meditovalo v priemere dve hodiny denne až tridsať rokov.

Problémy s kontrolnou skupinou

Na porovnanie rozdielov v mikrobióme mali vedci aj kontrolnú skupinu bežných obyvateľov susediacich s chrámami. Pri ich nábore však narazili na viaceré problémy. Po prvé je okolie chrámov riedko zaľudnené. Po druhé nemohli do štúdie prijať ľudí, ktorí užívali antibiotiká alebo probiotiká. A spomedzi nich museli vyberať takých, ktorí mali podobne zloženú stravu a vek ako mnísi. Napokon mohli do kontrolnej skupiny zaradiť len devätnásť účastníkov.

Rozdiel bol v niekoľkých bakteriálnych druhoch

„Zistili sme, že medzi meditačnou a kontrolnou skupinou bol výrazný rozdiel v niekoľkých bakteriálnych druhoch tvoriacich mikrobiotu,” uviedli vedci v štúdii. Makrobioty skúmaných mníchov najvýraznejšie obohacovali bakteriálne druhy Prevotella a Bacteroides, ktoré sa spájajú s pozitívnym duševným zdravím a nízkou mierou depresie a úzkosti. Vedci preto pripúšťajú, že by mohli ľuďom s týmito zdravotnými problémami pomôcť.

Zároveň však dodávajú, že tieto výsledky treba interpretovať opatrne. Skupiny účastníkov štúdie boli veľmi malé, preto nemôžu zistené rozdiely v mikrobiómoch jednoznačne pripísať meditácii.

V každom prípade už viaceré vedecké štúdie potvrdili, že meditácia blahodarne vplýva na duševné zdravie.

Zdroj: BMJ Journal
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky