Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Holanďan Bert Janssen sa stal najdlhšie žijúcim človekom s transplantovaným srdcom

VEDA NA DOSAH

Kardiomyopatiu mu diagnostikovali už ako 17-ročnému. S darovaným srdcom napokon žije viac než 39 rokov.

Bert Janssen by chcel byť pre druhých príkladom a inšpiráciou. Zdroj: Youtube/grafika AF

Bert Janssen by chcel byť pre druhých príkladom a inšpiráciou. Zdroj: Youtube/grafika AF

Bert Janssen sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako najdlhšie žijúci človek s transplantovaným srdcom. V čase zápisu do knihy žil s darovaným srdcom 39 rokov a 100 dní.

Pacienti s transplantovaným srdcom sa pritom podľa odborníkov dožívajú priemerne 16 rokov. Holanďan teda prekonal túto pomyselnú hranicu viac než dvojnásobne.

„Chcem byť pre ľudí príkladom,“ vyhlásil 57-ročný muž, ktorému diagnostikovali kardiomyopatiu, čiže ochorenie srdcového svalu sťažujúce pumpovanie krvi do celého tela, už ako 17-ročnému. V tom čase však ešte v Holandsku transplantácie sŕdc nerobili.

Život zachraňujúcu operáciu napokon vykonal v júni roku 1984 v nemocnici v Harefielde v Londýne priekopník transplantácie Magdi Yacoub.

Živý dôkaz, že sa to dá

Janssen sa má dodnes podľa vlastných slov dobre. Ako uvádza, môže robiť viac-menej všetko, čo chce, len trošku pomalším tempom.

Holanďan je podľa vlastných slov dôkazom, že aj s transplantovaným srdcom sa dá prežiť dlhý a aktívny život. „Je fantastické, že jeden z našich prvých pacientov žije plnohodnotný a šťastný život tak dlho po transplantácii,“ konštatuje i vedúci kardiológ nemocnice v Harefielde Fernando Riesgo Gil.

Predchádzajúci rekord držal Kanaďan

Predchádzajúcim držiteľom rekordu bol do roku 2021 Kanaďan Harold Sokyrka, ktorý žil s transplantovaným srdcom 34 rokov a 359 dní.

Na Slovensku čakajú na srdcia tiež

Podľa informácií BBC bolo minulý mesiac vo Veľkej Británii na aktívnom čakacom zozname na transplantáciu viac ako 7300 dospelých a približne 250 pacientov mladších ako 18 rokov. Na srdcia tam čakalo spolu 334 ľudí.

Na Slovensku je situácia miernejšia, nové srdce potrebuje podľa posledných dostupných informácií len 34 pacientov.

S transplantovaným orgánom žije u nás podľa občianskeho združenia Dar života vyše 4-tisíc ľudí a na aktívnom čakacom zozname je 327 pacientov. Na novú obličku čaká 272 ľudí, na pečeň 21 pacientov a na pľúca dvaja.

Zdroje: ABC News, BBC, Dar života

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky