Tento poznatok otvára dvere ďalším štúdiám a možnej liečbe takého závažného ochorenia, akým je práve rakovina.

Rakovina sa vďaka tomuto procesu ľahšie šíri. Zdroj: iStock.com/Unaihuiziphotography
Podľa výskumu českých vedcov, ktorý publikovali v časopise Cell, môže rakovina využiť jeden z procesov v ľudskom tele, ktorý je nevyhnutný pre normálne fungovanie organizmu, aby sa ľahšie šírila. Autori štúdie sú presvedčení, že ich zistenia môžu prispieť k vývoju nových prístupov v liečbe rakoviny.
Ľudské telo je mimoriadne zložitým biologickým mechanizmom, na jeho funkcii sa podieľa množstvo procesov na rôznych úrovniach, ktoré musia správne fungovať. Jedným z nich je aj takzvaný horizontálny mitochondriálny prenos.
Zjednodušene povedané, ide o proces, pri ktorom si bunky medzi sebou odovzdávajú mitochondrie, teda bunky produkujúce energiu. Tento prenos sa môže uskutočniť viacerými spôsobmi, napríklad priamym splynutím buniek alebo prostredníctvom bunkových procesov, ako sú bunkové výbežky, vezikuly (malé vačky). Tento jav pomáha poškodeným bunkám získať zdravé mitochondrie z iných buniek, čo prispieva k hojeniu tkanív a ochrane pred rôznymi chorobami. Podľa novej českej štúdie má však tento proces aj negatíva.
Môže pomôcť pri vývoji protinádorových terapií
Presun mitochondrií medzi bunkami je totiž spoločným menovateľom vzniku približne dvadsiatich typov nádorov, opísali vedci z Biotechnologického ústavu Akadémie vied Českej republiky vo vedeckom časopise Cell.
Na základe týchto poznatkov vedci zistili, že horizontálny prenos mitochondrií je spoločný pre mnohé nádory a je veľmi dôležitý pre ich vznik. „Skutočnosť, že ide o univerzálny mechanizmus, poukazuje na jeho zásadnú úlohu v biológii rakoviny a otvára cestu k novým terapeutickým stratégiám,“ uviedol Jiří Neužil, vedúci výskumného tímu.
Podľa vedcov je jedným z najzaujímavejších aspektov tohto prenosu jeho úloha v interakcii medzi nádorovými bunkami a imunitným systémom. Najnovšie štúdie ukazujú, že nádorové bunky získavajú mitochondrie nielen z buniek spojivového tkaniva, ale aj z imunitných T-lymfocytov, čím ich oslabujú a zbavujú ich protinádorovej aktivity.
„Nádor sa snaží oslabiť imunitný systém, aby prenikol do normálneho tkaniva, a imunitný systém má iné spôsoby, ako zabrániť prieniku nádorových buniek.“ Jiří Neužil.
Výsledky štúdie podľa neho otvárajú nové možnosti pochopiť, ako nádory unikajú imunitnému systému. To môže pomôcť pri vývoji nových protinádorových terapií.
(RR)