Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Máte problémy so spánkom? Vyplňte dotazník a zapojte sa do prieskumu

VEDA NA DOSAH

Respondenti, ktorí dosiahnu patologické skóre, získajú kompletnú diagnostiku v Spánkovom laboratóriu Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UNLP Košice.

Vyšetrenie pacienta v Spánkovom laboratóriu Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ a UNLP Košice. Zdroj: LF UPJŠ v Košiciach

Vyšetrenie pacienta v Spánkovom laboratóriu Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ a UNLP Košice. Zdroj: LF UPJŠ v Košiciach

Výskumníci z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach chcú prostredníctvom dotazníka odhaliť nové prípady zriedkavých porúch spánku u Slovákov.

Na prieskume, ktorý sa zameriava najmä na ľudí trpiacich narkolepsiou či idiopatickou hypersomniou (nadmernou dennou spavosťou), participujú popri pracovníkoch Ústavu psychológie zdravia a metodológie výskumu LF UPJŠ v Košiciach a Neurologických kliník LF UPJŠ a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice aj odborníci z Univerzity Komenského v Bratislave.

Garantkami projektu sú profesorka Andrea Madarasová Gecková a docentka Eva Feketeová.

Stačí vyplniť online formulár

V prípade, že by ste sa chceli stať súčasťou projektu, stačí vyplniť anonymný webový formulár.

Dotazník je určený nielen pre plnoleté osoby, ktoré trápi nadmerná denná spavosť a ktoré napriek dlhému nočnému spánku cítia veľkú únavu, ale aj tým ľuďom, ktorí majú skúsenosť so spánkovou obrnou a zvláštnymi halucinogénnymi zážitkami pri zaspávaní či prebúdzaní, nečakane zaspávajú počas dňa alebo sa im pri smiechu či hneve podlamujú kolená.

„Cieľom tohto projektu je odhaliť zriedkavé formy chorobnej alebo nadmernej dennej spavosti, ktoré sú na Slovensku pravdepodobne veľmi poddiagnostikované. Na stotisíc obyvateľov totiž evidujeme iba jedného pacienta s takýmito problémami, zatiaľ čo v iných európskych krajinách je ich podstatne viac,“ vysvetlila Andrea Madarasová Gecková.

Vyplnenie dotazníka zaberie respondentom nanajvýš 20 minút a tým, ktorí v niektorých otázkach dosiahnu patologické skóre, dostanú jednoduché anonymné vysvetlenie a v prípade záujmu aj kompletnú diagnostiku v Spánkovom laboratóriu Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ a UNLP Košice.

Zdroj: TS LF UPJŠ v Košiciach

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky