Prevenciu kliešťovej encefalitídy nepodceňujte, k polovici októbra evidujeme na Slovensku za tento rok už viac než 180 prípadov.
Aj na jeseň si po návšteve prírody či mestskej zelene skontrolujte pokožku. Zimné mesiace sú následne ideálne na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, zabezpečíte si ním účinnú ochranu počas hlavnej sezóny kliešťov.
Prevenciu kliešťovej encefalitídy nepodceňujte, k polovici októbra eviduje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) za tento rok už viac než 180 prípadov. Na porovnanie možno uviesť, že vlani bolo zaznamenaných 207 prípadov, čo bol najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov.
Dobre sa pripravte
Sezónna aktivita kliešťov má obyčajne dva vrcholy – jar a jeseň. Jesenná aktivita býva obvykle nižšia ako počas jarných mesiacov, závisí od vhodných klimatických podmienok.
„Vlhko a vyššie teploty počas jesene kliešťom vyhovujú, pričom za daného počasia ľudia zvyknú chodiť do prírody, napríklad na huby. Kliešte môžu byť aktívne, pokiaľ teplota neklesne pod päť stupňov Celzia až do prvého snehu,“ priblížila epidemiologička MUDr. Jana Kerlik, PhD., z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Aj počas jesenných dní je preto namieste obozretnosť: primerane sa oblečte (dlhé rukávy, dlhé nohavice zakasané do ponožiek), použite vhodný repelent a bezprostredne po návrate domov si poriadne skontrolujte pokožku a kliešťa ihneď opatrne odstráňte.
Očkovanie proti encefalitíde chráni tri roky
S príchodom chladných dní je následne vhodné zvážiť a naplánovať si očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. „Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je síce možné realizovať celoročne, no ideálne je začať očkovanie už počas zimných mesiacov pred zvýšenou sezónnou aktivitou kliešťov,” hovorí PhDr. Júlia Adamčíková, vedúca odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR.
Základné očkovanie totiž pozostáva z podania troch očkovacích látok, pričom prvú dávku je najvhodnejšie aplikovať v zimných mesiacoch. Druhá dávka sa podáva jeden až tri mesiace po prvej, tretia päť až dvanásť mesiacov po druhej.
Pred ochorením môžu čiastočne chrániť prvé dve dávky. Kompletné očkovanie chráni minimálne tri roky, po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky. Protilátky sa vytvoria o desať až štrnásť dní po podaní druhej dávky.
Viac o očkovaní proti kliešťovej encefalitíde zistíte tu: https://www.uvzsr.sk/web/uvz/ponukame-odpovede-na-najcastejsie-otazky.
Zdroj: TS ÚVZ SR
(JM)