V roku 2022 bol na Slovensku najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy za posledných 60 rokov.
Prevažne teplé zimy prajú kliešťom. Niektoré druhy, napríklad pijaka lužného, ktorý je nebezpečný pre psy, už môžeme pozorovať vo voľnej prírode na južnom Slovensku a v nížinách. Majitelia psov by preto mali nasadiť protikliešťovú ochranu.
V chladnejšom období sú ohrozené najmä zvieratá
Kliešť obyčajný, ktorý napáda človeka, sa zvyčajne prebúdza v marci. Už počas zimných mesiacov sa však odporúča začať s prevenciou u ľudí – očkovaním proti kliešťovej encefalitíde, ktorá môže spôsobiť poruchy koncentrácie, pamäti až úmrtie. V roku 2022 sme zaznamenali najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov.
Aj keby počasie počas februára pre kliešťa obyčajného bolo priaznivé, riziko pre ľudí je ešte nízke.
„Človek v tomto období chodí do prírody dostatočne oblečený, riziko zaklieštenia je minimálne. Môžeme vidieť skôr zaklieštených domácich miláčikov, a to najmä psy a mačky, ale v oveľa menšej miere, než je to na jar,“ povedala docentka Mária Avdičová, epidemiologička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici (RÚVZ BB).
Odborníci odporúčajú očkovanie
Kliešť obyčajný vyhľadáva obete najmä v čase rozmnožovania, čiže v apríli až máji. Nazývame to jarná aktivita kliešťov.
„S prevenciou proti kliešťovej encefalitíde odporúčame začať už teraz, očkovaním aspoň dvoma dávkami, najvhodnejšie vo februári a v marci, aby ste v apríli boli aspoň čiastočne chránení. Tretiu dávku odporúčame v auguste, aby ste posilnili ochranu pred takzvanou jesennou aktivitou kliešťov,“ dodala Avdičová z RÚVZ BB.
Kliešť obyčajný a pijak lužný sú aktívne v odlišných obdobiach roka
„Psí“ kliešť, teda pijak lužný, je už rozšírený po celom južnom Slovensku. Kliešť pijak sa prebúdza po roztopení snehu pri dennej teplote nad nulou. Za teplých zím bez snehu ho nachádzame aj v decembri a januári. Už je teda bdelý a na južnom Slovensku sa s ním psičkári stretávajú, no nie každý ho vie rozoznať od kliešťa obyčajného. Tak sa šíri poplašná správa, že kliešte sú už tu,“ vysvetlil docent Branislav Peťko, vedúci Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Pijak lužný má podľa Peťka siestu v lete a ukladá sa na ňu, keď kvitnú agáty. Keď odkvitnú (v júni), na vegetácii ho už nenájdeme.
Pijak lužný (Dermacentor reticulatus) je nebezpečný pre psy. Prenáša krvného parazita babéziu psiu (Babesia canis), ktorá napáda červené krvinky a spôsobuje vážne ochorenie babeziózu. Neliečené psy na ňu zomierajú. „Človeka tento kliešť bežne nenapadne, možno výnimočne, keď ich psičkár oberá zo psa. Pre človeka však babézia psia nie je nebezpečná ani vtedy, keby ho nakazený kliešť napadol,“ doplnil Peťko.
Kliešť obyčajný sa po zime prebúdza neskôr, zväčša v marci, keď denná teplota dosahuje 7 až 8 stupňov Celzia a trvá dlhšie.
„Na vegetácii sa to prejavuje kvitnutím vŕb a osík, objavia sa bahniatka. Bahniatka ako symbol jari sú zároveň signálom, že sa prebúdza kliešť obyčajný. Napáda aj psy a to signalizuje kliešťovú sezónu v horskej (karpatskej) oblasti Slovenska, kde kliešť pijak ešte nie je, ale pomaly sa tam šíri. Koncom marca kvitnú bahniatka aj v Tatrách a kliešte sú už aj tam, bežne do výšky 1 000 metrov nad morom, čo je napríklad poloha Starého Smokovca. V nižších oblastiach (do 300 metrov nad morom) sú kliešte prebudené aj začiatkom marca. Máme nálezy kliešťa obyčajného z Teplého Vrchu už z februára,“ priblížil Peťko.
Nárast prípadov kliešťovej encefalitídy
Rastúci trend počtu prípadov kliešťovej encefalitídy pravdepodobne súvisí s klimatickou zmenou. Kliešte nemajú rady sucho a horúco, preto sa posúvajú na sever a do vyšších nadmorských výšok. V minulosti najvyššiu chorobnosť kliešťovej encefalitídy dlhodobo vykazovala oblasť Považia a Trenčiansky kraj. Od roku 2015 je najvyššia chorobnosť kliešťovej encefalitídy hlásená v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. V roku 2022 oba kraje pokryli dve tretiny celkového počtu prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku (33 percent prípadov – Banskobystrický kraj, 32 percent prípadov – Žilinský kraj).
Endemické oblasti kliešťovej encefalitídy nájdete tu.
Očkovanie človeka chráni tri roky
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, ktoré má vysokú účinnosť, sa odporúča od prvého roka života všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach alebo cestujú do rizikových oblastí. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je vysoko účinné, výskumy opakovane preukazujú 95- až 99-percentnú účinnosť.
Základné očkovanie pozostáva z podania troch očkovacích látok, prvú dávku je najvhodnejšie aplikovať v zimných mesiacoch – v januári alebo vo februári. Druhá dávka sa podáva jeden až tri mesiace po prvej, tretia päť až dvanásť mesiacov po druhej. Existuje aj skrátená schéma, keď sa druhá dávka podáva už dva týždne po prvej. Pred ochorením môžu čiastočne chrániť prvé dve dávky.
Kompletné očkovanie chráni minimálne tri roky, po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky. Protilátky sa vytvoria o desať až štrnásť dní po podaní dávky. Podrobnosti o možnosti zaočkovania aj o prípadných kontraindikáciách povie pediater alebo praktický lekár pre dospelých.
Zdroj: TS Úrad verejného zdravotníctva SR
(JM)