Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Herpetický vírus v boji proti rakovine mozgu. Aj tak môže vyzerať liečba

VEDA NA DOSAH

Nový výskum použil v klinickej štúdii geneticky upravený vírus, ktorý zvýšil imunitu pacientov.

Rakovina napadajúca mozog. Zdroj: iStockphoto.com

Rakovina napádajúca mozog. Zdroj: iStockphoto.com

Výskumný tím odborníkov z nemocnice v Bostone v klinickej štúdii liečby ľudí s rakovinou mozgu otestoval jedinečnú metódu. Použil geneticky upravený herpetický vírus, ktorý je za bežných okolností zodpovedný za vznik oparu. Vo výsledku mali chorí zlepšenú imunitu a boli schopní proti rakovine lepšie bojovať.

Rakovina mozgu

Glióm je všeobecné pomenovanie pre mozgový nádor, ktorý rastie z podporných buniek – gliových, od ktorých je odvodený aj jeho názov. Gliómy sú považované za zriedkavý druh rakoviny, pretože vznikajú u menej ako šiestich ľudí zo stotisíc za rok. Tvoria však až 80 percent všetkých nádorov centrálnej nervovej sústavy. Celosvetovo rastie najvyšší ročný výskyt gliómov práve v Európe.

Glioblastóm je najagresívnejšia forma takzvaného astrocytómu, najčastejšieho druhu gliómu, ktorá je veľmi odolná proti liečbe. Pri týchto nádoroch je miera prežitia extrémne nízka. Len 40 percent ľudí sa dožije ďalšieho roka po diagnóze a len 17 percent toho druhého. Odhaduje sa, že asi traja pacienti zo stotisíc ľudí trpia práve týmto typom gliómu.

Agresívna liečba síce môže zničiť nádor, ale poškodzuje aj jeho okolie, teda samotný mozog. Na druhej strane slabšia liečba má často problém preniknúť hematoencefalickou bariérou, ktorá chráni mozog.

Koronavírus a DNA. Zdroj: iStockphoto.com

Vírus a DNA. Zdroj: iStockphoto.com

Génová terapia s herpetickým vírusom

Vedci z Bostonu skúmali bezpečnosť onkolytického vírusu, ktorý bol navrhnutý v predklinickom testovaní, a svoje výsledky publikovali v časopise Nature. Onkolytický vírus herpes simplex, ktorý využili, je rovnaký typ vírusu, aký sa používa v terapii schválenej pri liečbe metastatického melanómu.

Vírus, ktorý sa replikoval v nádorových bunkách glioblastómu bez infikovania normálnych buniek, otestovali na 41 pacientoch trpiacich rakovinou mozgu alebo miechy. V počiatočnom štádiu štúdie bola pacientom podaná jedna injekcia imunoterapeutického vírusu. Geneticky upravený herpetický vírus s názvom CAN-3110 pacienti väčšinou znášali dobre okrem dvoch, u ktorých došlo k záchvatom.

Podpora imunity

Vedci upravili herpes tak, aby sa nielen replikoval a zabíjal nádorové bunky, ale aby zároveň stimuloval imunitný systém a nabudil ho, nech sám bojuje proti nádoru. Dokázali to vďaka špecifickému proteínu, ktorý sa nenachádza v zdravých bunkách. Výskumníci naprogramovali vírus tak, aby sa aktivoval iba v prítomnosti proteínu, a teda iba v rakovinových bunkách.

„Takmer žiadna imunoterapia nedokáže zvýšiť imunitnú infiltráciu do nádorov tohto typu. Náš upravený vírus však vyvolal veľmi slušnú odpoveď s podporou T-lymfocytov zabíjajúcich nádor,“ uviedol Antonio Chiocca, autor najnovšej štúdie.

Výskumníci zistili, že účastníkom, ktorí už mali protilátky proti herpesu, sa zvýšila priemerná dĺžka prežitia po liečbe zo 7,8 na 14,2 mesiaca.

Odborníci zhodnotili využitie geneticky upraveného vírusu ako pozitívum, najmä pri rakovinách, ktoré inak nereagujú na imunoterapiu.

Zdroj: Onkoinfo, Genengnews, Themessenger, Liga proti rakovine

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky