17. Novembra 2020 sme si pripomenuli 31.výročie Nežnej revolúcie. Dňa, po ktorom nasledoval pád komunistického režimu v Československu.
Podľa prieskumu agentúry FOCUS z roku 2018 si viac ako 50% Sloveniek a Slovákov myslí, že zdravotníctvo bolo za socializmu lepšie. Konkrétne si myslia, že ľudia sa dožívali vyššieho veku, menej ľudí zomieralo predčasne a že zdravotníctvo fungovalo lepšie ako dnes.
V tejto epizóde sa pozrieme na objektívne údaje socialistického zdravotníctva. Povieme si, ako sa vyvíjala stredná dĺžka života, ako komunistický režim reagoval na civilizačné ochorenia a čo bola najväčšia slabosť socializmu v kontexte zdravotnej starostlivosti.
Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.
O podcaste
Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.
O autorovi
PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.
Zdroje použité v aktuálnej epizóde
Hlavným zdrojom pri tvorbe podcastu bola skvelá publikácia s názvom SOCIALIZMUS: REALITA NAMIESTO MÝTOV, ktorá skvelým a pútavým spôsobom popisuje socializmus a svoje tvrdenia opiera o jasné a zrozumiteľné dáta.