Deň narcisov opäť prináša do ulíc spolupatričnosť s onkologickými pacientmi. Liga proti rakovine organizuje tento rok už 29. ročník.

Banner ku kampani Deň narcisov 2025: Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis? Zdroj: dennarcisov.sk
Dnes 10. apríla prebieha v uliciach slovenských miest a obcí Deň narcisov. Ide už o 29. ročník verejnoprospešnej finančnej zbierky, ktorej posolstvo je spolupatričnosť s pacientmi a podpora onkologických pacientov. Aj vďaka Dňu narcisov môže byť táto pomoc intenzívna a účinná.
Je to deň, keď spoločne deklarujeme, že nikto nemusí v tejto náročnej situácii zostať sám. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine
Deň narcisov organizuje občianske združenie Liga proti rakovine, ktoré na Slovensku pomáha onkologickým pacientom a ich blízkym už 35 rokov s množstvom bezplatných psychosociálnych projektov a v prevencii onkologických ochorení. Liga proti rakovine je plnoprávnym členom Asociácie európskych líg proti rakovine (ECL) a Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC).
Rakovina na vzostupe
Podľa správy WHO, uverejnenej pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine, má rakovina veľký podiel na celosvetovej úmrtnosti. Spôsobuje približne každé šieste úmrtie a postihuje takmer každú domácnosť. Podľa odhadov bolo v roku 2022 na celom svete 20 miliónov nových prípadov rakoviny a 9,7 milióna úmrtí na rakovinu.
Prognózy predpokladajú, že do roku 2050 sa počet nových prípadov rakoviny zvýši o 87,5 percenta. U mužov na celom svete sú najčastejšími typmi rakoviny rakovina ústnej dutiny, pľúc, prostaty a tráviaceho traktu, zatiaľ čo u žien sa najčastejšie vyskytuje rakovina prsníka, krčka maternice a maternice.
Onkologické ochorenia na Slovensku
Podľa najnovších epidemiologických údajov je výskyt onkologických ochorení na Slovensku stále alarmujúci. Na Slovensku ročne pribúda približne 40 000 onkologických pacientov. Žiaľ, takmer každý z nás pozná niekoho, koho postihlo toto náročné ochorenie. Pripnutím žltého kvetu narcisu vyjadrujeme ľuďom s rakovinou našu spolupatričnosť a solidaritu, dávame im signál, že na nich myslíme.
Napriek pokrokom v diagnostike a liečbe zohráva kľúčovú úlohu v boji proti rakovine prevencia a včasné odhalenie ochorenia. K najvýznamnejším rizikovým faktorom patria: fajčenie, nezdravá strava, obezita, nedostatok pohybu, nadmerná konzumácia alkoholu, vystavenie škodlivým látkam.
Zlepšenie skríningu, včasná diagnostika a zabezpečenie rýchlej liečby zvyšujú pacientom šance na prežitie. Nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o pacientov s rakovinou je aj psychosociálna podpora a paliatívna starostlivosť zameraná na zlepšenie kvality života pacientov a ich rodín.
Deň narcisov a jeho význam
Práve v tejto oblasti má Deň narcisov obrovský prínos. Prináša dôležitý moment uvedomenia, že rakovina sa nedotýka výlučne pacientov samotných, ale zasahuje tiež ich rodiny, priateľov či kolegov, ako aj bezplatné projekty zamerané na potreby a problémy onkologických pacientov.
„Je to deň, keď spoločne deklarujeme, že nikto nemusí v tejto náročnej situácii zostať sám. Je to nielen finančná zbierka, ale aj priestor na odovzdávanie posolstva mladej generácii dobrovoľníkov, že pomoc patrí k človeku a ľudskosť nič nenahradí,” hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.
Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
„Každý príspevok, každý pripnutý narcis a každý človek, ktorý sa rozhodne pomôcť, znamená krok bližšie k podpore pacientov a efektívnejšej pomoci. Preto sa 10. apríla opäť pýtame: ‚na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?’ My myslíme na tisíce tých, ktorým sme za 35 rokov na Slovensku pomohli, ktorým aktuálne pomáhame, a tiež na tých, ktorých rakovina pripravila o vzácne roky života, ktoré mohli mať pred sebou. Myslíme tiež na vás, ktorým môžeme pomáhať edukáciou a výzvou k prevencii onkologických ochorení,” dodáva Kováčová.
Počas 29. ročníka Dňa narcisov je pripravených 900 000 narcisov určených na pripnutie ako prejav solidarity s onkologickými pacientmi. Na Dni narcisov sa podieľa vyše 1 000 spoluorganizátorov zastrešujúcich 12 000 dobrovoľníkov po celom Slovensku. Do podujatia sa zapájajú už tradične i známe osobnosti.
Kampaň Liga proti rakovine 2025. Zdroj: Youtube/Liga proti rakovine
Projekty zabezpečované Ligou proti rakovine
Aj vďaka príspevkom môže Liga proti rakovine realizovať bezplatné projekty zamerané na potreby a problémy onkologických pacientov. Ich riešenia nedokáže v potrebnej miere zabezpečiť štát.
- Onkoporadňa – individuálne telefonické a mailové poradenstvo s rôznymi odborníkmi pre onkologických pacientov a ich blízkych.
- Sieť onkopsychológov – odborné poradenstvo a individuálna psychologická podpora naprieč Slovenskom pre onkologických pacientov a príbuzných počas liečby.
- Podporné skupiny pre pacientov, príbuzných a pozostalých – skupinová podpora pre ľudí, ktorí sa ocitli v podobnej životnej situácii pod vedením onkopsychológa.
- Sprievodca – mapuje individuálne potreby pacientov vo vybraných nemocniciach a následne poskytuje užitočné a praktické rady a informácie.
- Jednorazový finančný príspevok – finančná podpora onkologickým pacientom, ktorí sa ocitli v dôsledku ochorenia v hmotnej núdzi.
- Krátkodobé ubytovanie – možnosť ubytovania rodičov počas hospitalizácie chorého dieťaťa alebo onkologických pacientov počas liečby.
- Parochne pre pacientky – projekt Vystrihaj sa Slovensko zabezpečuje Lige proti rakovine parochne zo živých či z umelých vlasov.
- Programy v centrách pomoci v Bratislave, Košiciach a Martine – celoročné vzdelávacie, pohybové a voľnočasové aktivity pre onkologických pacientov.
- Rodinné a relaxačné pobyty – pobyty poskytujúce relax a možnosť zotavenia sa s programom prispôsobeným potrebám jednotlivcov i celých rodín.
- Prevencia – informovanie verejnosti edukačnými podujatiami a kampaňami, prednášky pre firmy a školy. Materiály pripravované odborníkmi distribuuje Liga proti rakovine do zdravotníckych zariadení i individuálnym záujemcom.
- Advokácia pacienta – skúsenosti a kontakty umožňujú Lige proti rakovine komunikovať s príslušnými inštitúciami doma i v zahraničí s cieľom dosiahnuť lepšiu starostlivosť o onkologických pacientov a znižovať výskyt rakoviny v spoločnosti.
- Vzdelávanie zdravotných sestier – na skvalitnenie komunikácie a odovzdávanie užitočných informácií v sociálnej oblasti realizácie vzdelávania zdravotných sestier pracujúcich s onkologickým pacientom.
- Supervízia onkopsychológov a sociálnych pracovníkov – pravidelné supervízne stretnutia, ktoré umožňujú výmenu skúseností a kontinuálne vzdelávanie.
- OnkoForum.sk – online diskusná platforma pre onkologických pacientov.
Ako môžete podporiť Ligu proti rakovine?
Deň narcisov je jedinečný v tom, že každý, kto sa chce zapojiť, má viacero možností, ako pomôcť. Počas dňa zbierky 10. apríla 2025 budú v uliciach dobrovoľníci Ligy proti rakovine označení identifikátormi. Prispieť im môžete ľubovoľnou sumou do pokladničiek.
Ako spoznáte dobrovoľníkov?
- Každý dobrovoľník má modré tričko s jedinečným číslom dobrovoľníka umiestnenom v strede narcisu v logu Ligy proti rakovine priamo na tričku s nápisom JA SOM.
- Narcis: každoročný symbol zbierky venovaný za dobrovoľný príspevok. Narcis bude charakteristickej žltej farby s kovovým stredom.
- Papierová pokladnička bielej farby s oranžovo-modrou potlačou a textom Deň narcisov, dátumom 10. 4. 2025, číslom registrácie zbierky, vydanej Ministerstvom vnútra SR. Každá pokladnička bude zabezpečená 4 ochrannými nálepkami bielej farby s modrým nápisom Deň narcisov. Na každej pokladničke sa nachádza logo Ligy proti rakovine, číslo pokladničky, QR kód a číslo SMS 848. Prispieť je možné aj online, zaslaním SMS správy, prevodom na účet alebo priamo na webovej stránke zbierky. Konkrétne informácie k jednotlivým možnostiam prispenia sú uvedené na www.dennarcisov.sk.
Sprievodné aktivity ku Dňu narcisov
Počas Dňa narcisov, teda vo štvrtok 10. 4. 2025, bude Liga proti rakovine organizovať aj sprievodné podujatia zamerané na prevenciu rakoviny a podporu onkologických pacientov.
Možnosti prevencie onkologických ochorení ukážkami samovyšetrenia a podávaním praktických informácií nájdete v týchto mestách:
- Bratislava – OC Avion, Eurovea, Nivy od 12.00 do 18.00 hod.,
- Pezinok – Radničné námestie od 13.00 do 17.00 hod.,
- Martin – OC Galéria od 14.00 do 17.00 hod.,
- Banská Bystrica – OC Európa od 12.00 do 18.00 hod.
Narcisy za kvapku krvi v odberných centrách Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky
Vo štvrtok 10. apríla môžete prejaviť svoju podporu ľuďom bojujúcim s rakovinou a symbolicky darovať krv. Práve onkologickí pacienti sú tí, ktorí potrebujú počas svojej liečby pravidelný prísun tejto životodarnej tekutiny od dobrovoľných darcov krvi. Krv darovaná v tento deň bude určená primárne onkologickým pacientom.
Darcovia dostanú za darovanie svojej kvapky krvi narcis. Symbol spolupatričnosti s ľuďmi s rakovinou im pripnú v 12 odberných centrách po Slovensku pracovníci v tričkách Dňa narcisov, ktoré sú zároveň identifikátorom dobrovoľníka.
Zdroj: Liga proti rakovine, www.dennarcisov.sk, WHO
(zh)