Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Brnianski vedci opísali nové mechanizmy riadiace delenie nádorových buniek

VEDA NA DOSAH

Objavené mechanizmy kontrolujúce delenie nádorových buniek môžu byť zásadné pre vývoj nových liečiv.

Vedúci výskumnej skupiny Mgr. Stjepan Uldrijan, CSc.

Vedúci výskumnej skupiny Mgr. Stjepan Uldrijan, CSc. Zdroj: MUNI MED

Vedci z Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne objavili pri štúdiu kožných melanómov nové mechanizmy riadiace delenie nádorových buniek. Ich zistenie predstavuje významný odrazový mostík pre ďalší vývoj liečiv.

V súčasnosti existujú len obmedzené možnosti liečby pokročilých kožných melanómov. Liečivá, ktoré brzdia delenie nádorových buniek zasiahnutím ich signálnych dráh, síce zaberajú rýchlo, efekt je však len krátkodobý. Bunky si voči nim po čase vytvoria rezistenciu a nádor sa vracia.

Aj z tohto dôvodu predstavuje zhubný melanóm jednu z najagresívnejších onkologických diagnóz. Stále častejšie postihuje i mladšie ročníky.

Proteínový komplex eIF4F

Vedci z Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne objavili nové zásadné mechanizmy kontrolujúce delenie nádorových buniek, ktoré sa môžu stať cieľom ďalšieho vývoja liečiv, a to nielen v oblasti nádorov kože.

Štúdia, uverejnená v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, sa zameriava na proteínový komplex eIF4F, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v regulácii signálnej dráhy ERK – procese, ktorý riadi rast a množenie nádorových buniek. „Predchádzajúce výskumy ukázali, že eIF4F sa podieľa na rezistencii melanómových buniek voči liečbe. Nebolo však celkom jasné, aký je za tým mechanizmus. Naša štúdia ukazuje, že aktivita dráhy ERK je úzko prepojená s aktivitou eIF4F,“ hovorí Mgr. Stjepan Uldrijan, CSc., z Biologického ústavu Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne, ktorého výskumná skupina je taktiež súčasťou Národného ústavu pre výskum rakoviny.

Doteraz sa predpokladalo, že čím je signálna dráha ERK aktívnejšia, tým viac dochádza k deleniu nádorových buniek. Nové výskumy však naznačujú, že prílišná aktivita dráhy ERK je pre nádorové bunky škodlivá, v dôsledku čoho potom prestávajú rásť a umierajú.

Nové možnosti liečby

Výskum brnianskych vedcov ukázal, že funkcia proteínového komplexu eIF4F je zásadná pre tlmenie príliš vysokej aktivity dráhy ERK v bunkách melanómu a že bez jeho správnej funkcie je kontrola aktivity tejto signálnej dráhy výrazne narušená. „Ak by sme dokázali vyvinúť liečivo, ktoré by cielilo priamo na eIF4F, mohli by sme narušiť regulačné mechanizmy nádorových buniek a zabrániť im v ďalšom delení,“ zhrnul Stjepan Uldrijan hlavný prínos výskumu a naznačil jeho ďalšie možné smerovanie.

Výskum v tejto fáze síce pokrýva „len“ základnú biológiu nádorových buniek, doteraz však nepoznanú a takú, o ktorú sa môžu oprieť ďalšie vedecké tímy či farmaceutický priemysel. Môže totiž tiež významne uľahčiť identifikáciu látok, ktoré by mohli na proteínový komplex eIF4F pôsobiť. „Na svete sú tímy, ktoré sa zaoberajú hľadaním inhibítorov eIF4F. Aj my sami sa teraz o to snažíme a už sme identifikovali nejaké nové molekuly, ktoré by mohli byť potenciálnymi kandidátmi na lieky,“ prezradil Uldrijan.

Objav významu eIF4F by pritom mohol otvárať možnosti nielen v liečbe väčšiny pacientov s kožným melanómom. Doterajšie zistenia Uldrijanovho tímu naznačujú, že opísaný mechanizmus sa uplatňuje aj pri iných typoch nádorov. „V budúcnosti sa chceme zaoberať, pri ktorých presne. V každom prípade sa nielen nám otvorili dvere pre ďalší výskum,“ uzatvoril.

Zdroj: TS MUNI MED

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky