Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Študentský tím vyvinul účinný respirátor, ktorý neznečistí prírodu

VEDA NA DOSAH

Zrod respirátora Comfy približuje jeho spoluautor Michal Paulovič, študent medicínskej biológie Univerzity Komenského.

Víťazný tím Comfy z kategórie Medtech (od tretieho zľava Andrej Rondoš, Sára Vach Agócsová, Michaela Kramárová a Michal Paulovič) s porotou (sprava Michal Nešpor, Alexander Feťkovský, Eva Kováčová), zľava organizátori Lifbee. Foto: Samuel Sedliak; Zdroj: Lifbee Academy

Víťazný tím Comfy z kategórie Medtech (od tretieho zľava Andrej Rondoš, Sára Vach Agócsová, Michaela Kramárová a Michal Paulovič) s porotou (sprava Michal Nešpor, Alexander Feťkovský, Eva Kováčová), zľava organizátori Lifbee. Foto: Samuel Sedliak; Zdroj: Lifbee Academy

Každých päť sekúnd sa na svete spotrebuje približne 250-tisíc kusov jednorazových respirátorov. Študentský tím Comfy preto navrhol biodegradovateľné respirátory, ktoré nezaťažia našu planétu. Nedávno za svoj návrh získali prvé miesto v medicínsko-technologickej súťaži Lifbee Academy. O jej výsledkoch sme informovali TU.

„Chceli sme zistiť, čo ľuďom najviac prekáža na súčasnej pandémii. Oslovili sme teda širokú verejnosť a prieskum nám ukázal, že ľudí najčastejšie trápilo nepohodlie spojené s nosením respirátorov a ich neekologickosť,“ tvrdí Michal Paulovič, študent Univerzity Komenského v Bratislave. Využitie ekologických materiálov má podľa neho potenciál, vďaka čomu sa spomalí ďalšie znečisťovanie planéty alebo sa mu zabráni.

V záujme ochrany zdravia sa dnes na svete využívajú predovšetkým jednorazové rúška a respirátory, ktoré nie sú rozložiteľné. Ministerstvo životného prostredia SR dokonca odporúča použité rúška zabaliť do plastovej tašky.

Biodegradovateľné FFP2 rúško od tímu Comfy (vľavo), cena Lifbee Academy (vpravo). Foto_vľavo_Matej Vach_pravo_Samuel_Sedilak_Zdroj_Lifbee_academy.jpg

Biodegradovateľné FFP2 rúško od tímu Comfy (vľavo), cena Lifbee Academy (vpravo). Foto: (vľavo) Matej Vach, (vpravo) Samuel Sedliak. Zdroj: Lifbee Academy

Je úplne rozložiteľný a dá sa nosiť dlho

„Prvotný koncept nášho respirátora je na sto percent rozložiteľný, používa sa na dlhodobé nosenie vďaka biopolymérom (čiže látkam, ktoré sú súčasťou každého živého organizmu, ako sú napríklad bielkoviny, polysacharidy, nukleové kyseliny. Viac sa dočítate na portáli Biopedia: TU – pozn. redakcie). Je vhodný nielen v boji proti covidu, ale aj pre viaceré profesie,“ hovorí študent medicínskej biológie Prírodovedeckej fakulty UK Michal Paulovič.

Respirátor Comfy funguje na báze dvojitej bariéry. Vonkajšiu vrstvu tvoria prírodné biopolyméry, ktoré okamžite zachytia a znehybnia vírus. Vnútorná nanovláknová časť biodegradovateľného materiálu následne zachytí prípadné uniknuté vírusové častice. Takáto kombinácia poskytuje respirátoru dlhšiu životnosť a dostatočnú ochranu. Detaily sú obchodným tajomstvom.

Momentálne je projekt na začiatku. Technologické riešenia vychádzajú z vedeckých štúdií, ale ich praktickosť a účinnosť musia ešte overiť v praxi. Ak sa ukáže ich praktické využitie, respirátory bude možné využiť nielen v čase pandémie, ale aj v zdravotníckych laboratóriách, zariadeniach a pri práci s nebezpečnými vzorkami.

Zdroj: TS UK
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky