Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mladí inovátori chcú preraziť s nápadom alternatívy kože aj rozložiteľných rúšok

VEDA NA DOSAH

Biotechnologická Lifbee Academy spája mladých ľudí z oblasti vedy, biznisu, IT alebo dizajnu. Kto sú víťazi jej 2. ročníka?

Vľavo huba, vpravo praná ovčia vlna.Tím zWOOLni vyhral v téme Dosahovanie cirkulárnej ekonomiky v textilnom priemysle, vďaka vývoju nového materiálu z húb a ovčej vlny. Foto: Lukáš Radošovský Zdroj: Lifbee Academy.jpg

Tím zWOOLni vyhral v téme Dosahovanie cirkulárnej ekonomiky v textilnom priemysle, vďaka vývoju nového materiálu z húb a ovčej vlny. Foto: Lukáš Radošovský Zdroj: Lifbee Academy

Lifbee Academy je intenzívny osemmesačný online vzdelávací program pre mladých ľudí z oblasti vedy, biznisu, IT alebo dizajnu. Učia sa na ňom, ako sa rodia biotech projekty, a zažívajú spoluprácu v tíme inovátorov.

Zameriavajú sa pritom na hľadanie riešení v oblasti problémov životného prostredia a ľudského zdravia. Program umožňuje interdisciplinárnu spoluprácu vysokoškolákov a mladých profesionálov zo všetkých univerzít s cieľom aplikovať vedeckú technológiu do praxe.

Druhý ročník Lifbee Academy vyvrcholil pred vyše týždňom. V kategórii medicínske technológie vyhral tím s riešením revolučných biodegradovateľných FFP2 respirátorov. V kategórii environmentálnej udržateľnosti zvíťazil tím, ktorý prišiel s prototypom vlastnej verzie kože z hubových mycélií. Ten súčasnú konkurenciu prekonáva hneď na niekoľkých frontoch. Tímy svoje technológie neprezradili, zvažujú podanie patentovej prihlášky.

Alternatíva kože, ktorá oživuje starú tradíciu

Víťaznému tímu zWOOLni, ktorý vyhral v téme Dosahovanie cirkulárnej ekonomiky v textilnom priemysle, sa podarilo objaviť nový materiál. A to vďaka spojeniu húb a ovčej vlny, ktorá síce má na našom území viac ako storočnú tradíciu, ale dnes končí ako odpad na skládkach a v spaľovniach. Tím našiel spôsob, ako tento materiál oživiť a pridať mu vysokú pridanú hodnotu v podobe premeny na alternatívu kože. Tá má oproti ostatným udržateľným alternatívam kože jednu nenahraditeľnú výhodu, termoizolačné vlastnosti.

V porote Enviro Labu sa stretli top odborníci z priemyslu – Katarína Kretter z o. z. v. ENVI-PAK, Jaroslav Chrapko, zakladateľ spoločnosti Dedoles, a Andrea Orsag, odborníčka na cirkulárnu ekonomiku.

Biodegradovateľné FFP2 rúško od tímu Comfy (vľavo), cena Lifbee Academy (vpravo). Foto_vľavo_Matej Vach_pravo_Samuel_Sedilak_Zdroj_Lifbee_academy.jpg

Biodegradovateľné FFP2 rúško od tímu Comfy (vľavo), cena Lifbee Academy (vpravo). Foto: (vľavo) Matej Vach, (vpravo) Samuel Sedliak. Zdroj: Lifbee Academy

Biodegradovateľné FFP2 rúška

Nie je ľahké spojiť FFP2 štandard s biodegradovateľnosťou, avšak tím Comfy, ktorý vyhral v téme Prevencia globálnych pandémií, sa vynašiel. Vymyslel koncept technológie biodegradovateľných FFP2 rúšok založený na spojení dvoch biotechnologických materiálov. Oproti klasickým rúškam sú priedušnejšie vďaka špeciálnej vnútornej vrstve a zároveň viacnásobne použiteľné. Spojili tým komfort s udržateľnosťou.

Svoje skúsenosti prišiel sprostredkovať mladým vedcom a inovátorom aj Robert Mistrík, zakladateľ technologickej spoločnosti HighChem, ktorý porozprával svoj motivujúci podnikateľský a vedecký príbeh. Vo svojom príhovore mladých ľudí inšpiroval k tomu, aby sa nevzdávali a nasledovali svoje sny.

V rámci BioInnovation Award sa súťažilo o 10 000 eur. Na finálnych prezentáciách Lifbee Academy prezentovalo svoje projekty 7 tímov, ktoré vznikli priamo počas tohto ročníka akadémie. Tímy súťažili v rámci dvoch kategórií, a to Enviro Labu a MedTech Labu. Spoločnosť Dedoles venovala každému víťazovi z dvoch kategórií 5000 eur na rozvoj svojho nápadu. Podporu mladých inovátorov vnímajú ako dôležitú. „Biotechnológie nám ponúkajú stále viac riešení na kľúčové problémy, ktoré nás obklopujú, akými sú klimatická kríza a globálne zdravie,” povedala spoluzakladateľka programu Lifbee Academy Simona Veselá.

V porote MedTech Labu sa stretli dôležité tváre slovenského medicínskeho R&D: Eva Kováčová, riaditeľka spoločnosti Glycanostics vyvíjajúcej diagnostické kity na 11 druhov rakoviny, Alexander Feťkovský, riaditeľ výskumnej spoločnosti SanaClis zameranej na klinické štúdie, a Michal Nešpor, partner v investičnom fonde CB Invest Management.

Zdroj: TS Lifbee BioHive o.z.
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky