Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako sa počas energetickej krízy efektívne zahriať?

Andrea Fedorovičová

Odborníci radia, ako v zime predísť zdravotným komplikáciám a znížiť spotrebu energie v domácnosti. Inšpirujte sa.

Nohy na radiátore. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Čo ak vám je len mierne chladno, ale trvá to dlhý čas – napríklad ak si v zime nemôžete dovoliť poriadne vykúriť svoj dom? Pokiaľ sú podľa odborníkov ľudia dlhšiu dobu vystavení chladu, môžu sa u nich prejaviť viaceré zdravotné ťažkosti.

Ak napríklad dlhodobo vdychujete studený vzduch, riskujete podráždenie dýchacích ciest a pľúc a môžete si privodiť alebo zhoršiť respiračné problémy ako astmu či bronchitídu. Dýchanie chladného vzduchu nahráva tiež rozvoju chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Pri nižších teplotách sa podľa odborníkov zároveň veľmi darí infekciám dýchacích ciest.

Keď sa nadýchnete, nos a ústa zvyčajne vzduch ohrejú a než sa dostane do pľúc, zvlhčia ho. Keď je však príliš studený, horné dýchacie cesty sa zúžia, čo dýchanie, prirodzene, sťaží. Studený vzduch obsahuje v porovnaní s teplým i menej vlhkosti, takže jeho vdychovanie môže dýchacie cesty poriadne vysušiť.

Zranenie z podchladenia

Prechladnutie je v zime bežnou záležitosťou. Počuli ste však už o takzvanom zranení z podchladenia? Ako uvádza The Guardian, keď je vaše telo dlhší čas vystavené chladu, hoci iba miernemu, môže to mať vplyv na správne fungovanie jednotlivých zmyslov. Zmení sa vaša citlivosť na chlad a pôsobením chladu sa môžu poškodiť krvné cievy a nervy na rukách či nohách. V prípade, že sú tieto poranenia závažné, môže rekonvalescencia trvať aj celé mesiace.

Preto je podľa vedcov nanajvýš dôležité sa pred chladom dôkladne chrániť. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako na to.

Ako sa podľa odborníkov udržať v teple?

Existuje však niekoľko overených spôsobov, ako udržať svoje telo v teple, a predísť tak v zime zdravotným komplikáciám. Čo by vám ako prvé poradili vedci?

Dbajte na pokrývku hlavy a skryte i krk

Noste klobúk alebo čiapku, zabránite tak náhlemu ochladeniu jadra tela. Skutočnosť, že hlava vystavená chladu má vplyv na ochladenie celého tela, dokazuje hneď niekoľko štúdií. Vedci v rámci nich vystavili hlavy ľudí studenej vode. Ponor samotnej hlavy do vody mal však v skutočnosti len malý vplyv na teplotu jadra, pokiaľ nebol zaťažený chladom aj zvyšok tela. Ak však bolo studenej vode vystavené i telo, následným ponorením hlavy sa chlad v tele zvýšil až o 250 percent.

V dôsledku výrazného prietoku povrchovej krvi v pokožke hlavy môže cez hlavu uniknúť veľký objem tepla. Krvné cievy na hlave sa totiž pri kontakte s chladom nesťahujú ako cievy v iných častiach tela. Teplo môže uniknúť tiež cez holý krk. Je preto dôležité dôkladne si ho ukryť.

Viac vrstiev

Pred mínusovými teplotami sa dá chrániť aj bez kožucha. Noste viac vrstiev oblečenia. Stačí si dať na seba tielko, blúzku, košeľu, tenší sveter a naň ešte hrubší sveter, sako alebo mikinu. Medzi jednotlivými vrstvami sa vytvorí vzduchová vrstva, ktorá výdatne zahrieva.

Nohy v teple

Majte nohy v teple. Podľa odborníkov nám v zime hrozí podchladenie najčastejšie od nôh. Dôležitá je tiež správna obuv a ponožky. Vyhnite sa ponožkám z umelých materiálov, sú totiž nepriedušné a nenasajú pot. Ten potom zostáva na povrchu kože, čo ochladzuje nohy, a od studených nôh je potom už len kúsok k prechladnutiu.

V chladnom období noste čapicu a chráňte si krk. Zdroj: iStockphoto.com

V chladnom období noste čapicu a chráňte si krk. Zdroj: iStockphoto.com

Dva páry ponožiek

Trikom, ktorý zaberá, je nosiť v zime dva páry tenkých bavlnených ponožiek na každom chodidle. Dosiahnete tak výhrevnosť ako pri hrubej vlnenej „fusakli“.

Pozor, prsty a chodidlo musia mať v topánke dostatok voľnosti. Tesná obuv bráni krvnému obehu, čo zväčšuje riziko omrzlín.

Zacvičte si

Fyzická aktivita spôsobuje sťahovanie svalov, čím sa v tele rýchlejšie rozkladajú živiny a produkuje sa teplo. Pozor, robte to s mierou. Ak sa totiž zahrejete príliš, začnete sa potiť a odparovanie potu môže, naopak, následne viesť k rýchlym stratám tepla.

Podľa odborníkov z univerzity v Portsmouthe v Anglicku by sme si mali jemne zacvičiť vždy, keď nám začne byť chladno, aby sa nám krv vrátila späť do prstov na rukách i nohách. Keď sa nimi dotknete pier, mali by byť teplé.

Nepite alkohol

Po požití alkoholu prúdi krv k povrchu kože a odkrvuje sa nám jadro tela. Telesná teplota vnútri tela tak klesá, čím sa zvyšuje riziko podchladenia. Ako je zároveň dobre známe, alkohol potláča vnímanie chladu i prirodzenú reakciu naň – chvenie.

Dobre jedzte a prijímajte dostatok tekutín

Najmä ak ste starší, mali by ste jesť dostatok kalórií a piť veľa tekutín. Na tomto mieste treba podľa odborníkov zdôrazniť, že i keď nás teplé jedlo či pitie horúceho nápoja upokojí, v skutočnosti nás efektívne a nadlho nezahreje.

Ako ušetriť energiu v domácnosti?

V čase, keď na nás z každej strany útočí energetická kríza, je viac než vhodné zamyslieť sa nad tým, ako v domácnosti ušetriť energiu. Prečítajte si niekoľko odporúčaní.

Vyberte si základnú miestnosť

Vyberte si vo vašej domácnosti ústrednú miestnosť, ktorú budete vykurovať. V ostatných miestnostiach zapnite radiátory iba vtedy, keď je to potrebné.

Zabráňte tepelným stratám

V prípade dvier a okien, cez ktoré prefukuje, použite prostriedky na zabránenie prievanu, môžu pomôcť aj zrolované koberčeky alebo uteráky. Zatvorte okná a zatiahnite závesy (v ideálnom prípade z hrubšieho materiálu, ktorý zadržiava teplo).

Uistite sa, že tepelné straty vo vašom príbytku sú minimálne. Pre lepšie udržanie tepla v miestnosti môžete použiť i lacné dvojité sklo. Ak máte podkrovie, skontrolujte, či je dobre zaizolované.

Dajte si do poriadku kotol

Uistite sa, či je poriadne zaizolovaný, a nastavte ho na nižšiu teplotu.

Stiahnite kúrenie

Prestavte termostat z 21 a pol stupňa Celzia na 20 a pol. Môžete tak ušetriť až 13 percent energie.

Vypínajte svetlo

Myslite úsporne a vypínajte svetlá tam, kde práve svietiť netreba. Použitím energeticky účinných LED žiaroviek zároveň ušetríte peniaze, ktoré môžete využiť na vykurovanie. Namiesto osvetlenia celej miestnosti ju osvetlite len malým LED „reflektorom“.

Sprchujte sa vlažnou vodou

Krátka studenšia sprcha vás v chladnom období zahreje efektívnejšie ako teplý kúpeľ a neminiete na ňu toľko energie.

Zdroje: The Guardian, apa.org, port.ac.uk

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky