Srdce je dutý svalový orgán, ktorý sa nachádza vľavo od hrudnej kosti a je veľké približne ako ľudská päsť. Funguje ako pumpa, ktorá prečerpáva krv a rozvádza živiny do tela a odvádza nepotrebné látky. Pravá strana srdca dostáva odkysličenú krv z tela a prepravuje ju do pľúc a ľavá strana srdca rozvádza okysličenú krv do celého tela. Takéto a mnohé ďalšie zaujímavé poznatky si odniesli účastníci týždňového podujatia Univerzita bez hraníc, ktorú zorganizovala Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
V rámci prednášky Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorú konkrétne zastrešovala Klinika srdcovej chirurgie, sa malí študenti dozvedeli, že srdce sa pred každým úderom naplní krvou a potom svalovou kontrakciou (stiahnutím) vypudí krv do obehu.
„Srdce pozostáva zo 4 rôznych častí, ktoré sa plnia krvou. Na každej strane – na ľavej aj pravej sú 2. Na vrchu sa nachádzajú predsiene a pod nimi sú komory. Pravá a ľavá časť srdca sú oddelené priehradkou, ktorá sa nazýva septum. Tok krvi v srdci je usmerňovaný pomocou chlopní, ktoré sú tiež 4. Dve z nich sa nachádzajú medzi predsieňami a komorami ( vpravo je chlopňa trikuspidálna a vľavo je chlopňa mitrálna) a dve sú medzi komorami a odvodnými tepnami (vpravo pulmonálna chlopňa a vľavo aortálna). Krv je po tele rozvádzaná trubkami, ktoré sa spoločne nazývajú cievy. Tepny rozvádzajú krv zo srdca a žily privádzajú krv späť do srdca,“ uvádza sa v skriptách k prednáške Ako funguje naše srdce?
Fakty o srdci
Okrem toho, že srdce je našim najdôležitejším orgánom, je tiež veľmi zaujímavým objektom poznania. Účastníci Univerzity bez hraníc sa mohli utvrdiť v mnohých dôležitých faktoch:
- Srdce vykonáva najvyššiu fyzickú činnosť zo všetkých svalov v tele. Chyťte tenisovú loptičku a stlačte ju najpevnejšie ako viete. Takouto silou vaše srdce pumpuje krv.
- Srdce pumpuje krv do takmer všetkých 75 biliónov buniek nášho tela a jediná časť tela bez akéhokoľvek prekrvenia sú rohovky. Každý deň vyprodukuje srdce dostatok energie pre pohon kamiónu do vzdialenosti asi 32 kilometrov…
- Počas priemerného života vypumpuje srdce 1,5 milióna barelov krvi. Toto množstvo by naplnilo 200 cisternových železničných vagónov…
- Srdce má vlastný elektrický impulz. Vzhľadom k tomuto faktu dokáže biť aj po odobratí od tela, ale dokáže biť len pokiaľ má zásobu kyslíka.
- Ženské srdce bije rýchlejšie než mužské srdce.
- Smiech zvyšuje prietok krvi v tele až o 20 % a uvoľňuje cievy.
- Nedávne štúdie dokázali, že keď zbor spieva, srdcový rytmus jeho členov sa synchronizuje.
- Najväčšou hrozbou pre zdravie človeka je ochorenie srdca.
- Počet infarktov vrcholí 24. decembra. Nasleduje 26. december a 1. január a najpravdepodobnejší čas infarktu je v pondelok ráno…
- Najťažšie srdce má modrá veľryba. Jej srdce váži 680 kilogramov!
Srdce symbol lásky
Srdce je aj symbolom lásky, zdôraznili deťom prednášajúci a pripomenuli, že niekedy obrazne hovoríme, že je zlomené… „Nuž, myšlienka o zlomenom srdci má podľa švédskych vedcov niečo do seba – ich nová teória znie, že po tom čo mozog prekoná emotívnu a traumatickú udalosť, vypustí do krvi stresové hormóny a tie môžu v srdci dočasne vyvolať šok a napodobniť slabý infarkt…,“ takýmito slovami bola ukončená téma Ako funguje naše srdce?
Následne sa prešlo na problematiku Zdravé ústa nie sú zadarmo, pričom deti sa dozvedeli, prečo zuby bolia. „Každý zub v ústach človeka sa skladá zo skloviny, zuboviny a zubnej drene. Hlavnou príčinou bolesti zubov je zubný kaz. Zubný kaz patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce infekčné neprenosné ochorenie, ktoré postihuje v priemere každého deviateho človeka na svete. Prejavuje sa poškodením tvrdých zubných tkanív a pokiaľ nedôjde k jeho liečbe, dostane sa až do zubnej drene, kde infikuje zubné nervy, čo môže viesť až k strate zuba,“ píše sa v podkladoch k prednáške.
Ako vlastne zubný kaz vzniká? Zubný kaz – Caries dentis, čo v doslovnom preklade z latinčiny znamená rozklad alebo hniloba zubov, vzniká pôsobením baktérií, ktoré sa v ústach normálne vyskytujú. V dôsledku pôsobenia viacerých faktorov ako sú čas, nadmerný príjem cukrov, prítomnosť zubného povlaku a nadmerné množstvo baktérií je možnosť vzniku zubného kazu veľmi vysoká. Medzi jeho najčastejšie prejavy patrí zápach z úst, viditeľná deštrukcia zubov a bolesť zubov.
Mladí účastníci Univerzity bez hraníc následne zistili, že liečba zubného kazu je závislá od štádia, v akom sa zubný kaz nachádza, čiže ako hlboko sa už zubný kaz dostal. „Kaz v sklovine a zubovine sa lieči pomocou výplňových materiálov ako sú napr. amalgám, skloionomérny cement alebo fotokompozitné materiály. Zubný kaz zasahujúci do zubnej drene sa lieči odstránením zubnej drene alebo až extrakciou samotného zuba. Odstránením jedného z hlavných faktorov vieme vzniku zubného kazu zabrániť. Najlepšou prevenciou je správne čistenie zubov a redukcia príjmu cukrov, hlavne monosacharidov.“
Srdce a ústna hygiena
Ďalej sa hovorilo o tom, že dokonalá ústna hygiena je najdôležitejšou metódou prevencie vzniku ochorení ústnej dutiny. Základnou príčinou týchto ochorení je zubný mikrobiálny povlak = zubný plak, ktorého odstraňovanie je nevyhnutné v prevencii týchto ochorení. „Zubný povlak je mäkký, lepivý, žltobiely mikrobiálny povlak (biofilm), ktorý sa usadzuje najmä na miestach so zníženou samočistiacou schopnosťou chrupu. Zubný povlak nachádzame najčastejšie v medzizubných priestoroch a v oblastiach ďasnového žliabku. Baktérie žijúce v zubnom povlaku patria k základným príčinám vzniku zubného kazu, gingivitídy a parodontitídy,“ odznelo tiež v rámci témy Zdravé ústa nie sú zadarmo.
*********************************************
Univerzita bez hraníc 2017 sa po týždni v piatok 14. júla 2017 ukončila slávnostnou promóciou 60 účastníkov v priestoroch auly prof. Prasličku, na ktorej deti získali Diplom o absolvovaní projektu.
Žiakom 5. a 6. ročníka základných škôl ponúkla UPJŠ v Košiciach zaujímavý program, počas ktorého navštívili jednotlivé fakulty a univerzitné pracoviská a získali tak nové poznatky a vedomosti. Na prechádzke Botanickou záhradou objavili jej nepoznané zákutia, v Univerzitnej knižnici sa nechali vtiahnuť do Informačného úľa. Fakulta verejnej správy pripravila zachovaný odkaz minulých generácií a presvedčila ich, že aj mesto má svoj imidž. Na Právnickej fakulte boli okrem iného aj svedkami simulovaného súdneho pojednávania. Prírodovedecká fakulta poskytla deťom stretnutie s kovmi tak, ako ich doteraz nepoznali, prepočítali sa k pokladu, zoznámili sa s počítačmi, ktoré sú všade okolo nás a spoznali Antarktídu očami prírodovedcov. Na Filozofickej fakulte sa zoznámili s jazykovým kokteilom, poznatkami o Európskej únii, či témou od hádania k bádaniu.
Osobitnými aktivitami v rámci popoludňajších aktivít boli športové disciplíny, pripravené Ústavom telesnej výchovy a športu, podporujúce pohybový talent detí. Počas týždňa deti podali vynikajúce športové výkony a získali cenné medaily.
Informácie a foto poskytla: Mgr. Mária Hrehová, PhD., tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach
Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR
Ilustračné foto zuby: Pixabay.com
Uverejnila: VČ