VIDEO: Na odhalenie hoaxov často stačí odolať naliehavosti

19. apr. 2020 • Psychologické vedy

VIDEO: Na odhalenie hoaxov často stačí odolať naliehavosti

Hoaxy môžu byť v situácii, ako je táto, extrémne nebezpečné. O tom, ako ich rozlíšiť od pravdivých správ a ako obmedziť ich šírenie, hovoria vo videu CVTI SR Jakub Šrol a Vladimíra Čavojová z Ústavu experimentálnej psychológie SAV.

Hoaxy (nepravdivé informácie) môžu byť niekedy smiešne a bezvýznamné. Informácie o kruhoch na poli alebo o hovoriacich domácich zvieratách pravdepodobne nikomu neublížia. Naopak nepravdivé informácie, ktoré sa týkajú vážnych tém, ako je napríklad zdravie, môžu byť život ohrozujúce.

V súčasnej situácii, kedy sú ľudia na celom svete ohrození ochorením COVID-19, môžu práve hoaxy o príznakoch či liečbe ochorenia spôsobiť naozajstné škody. Je preto mimoriadne dôležité ich odhaliť, nahlasovať a najmä nešíriť. „Rada, ktorá nikdy nemôže uškodiť je, že by sa ľudia by sa mali snažiť si overovať informácie, ku ktorým sa na internete dostanú. Keď je pri správe napríklad uvedený ako zdroj vedecký článok, niekedy stačí len na ten link kliknúť a overiť si, či ten vedecký článok vôbec existuje," hovorí vo videu pre CVTI SR Jakub Šrol z Ústavu experimentálnej psychológie SAV. „Dobrou cestou môže byť aj znížiť tú naliehavosť, ktorú sa nám tieto typy informácií snažia nanútiť,“ dopĺňa Vladimíra Čavojová.

Viac o tom, ako rozpoznávať hoaxy, sa dozviete vo videu:

(TL)

Súvisiace:

Hore
Quark_2020
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
VC 6/2020 železany
Vedecká cukráreň video
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
HPV pozitívny karcinóm je nádorové zvrhnutie buniek, v ktorých prebieha infekcia papilomavírusom.
Zistite viac