Témou tohto ročníka pod názvom MASTERPIECESM je STEM v umení alebo význam našich STEM zručností v umení a dizajne.
FIRST LEGO League (FLL) každoročne približuje oblasť vedy, techniky, inžinierstva, matematiky (STEM) a robotiky deťom a mládeži vo veku od 4 do 16 rokov prostredníctvom zábavného praktického vzdelávania. Regionálny turnaj Challenge a festival Explore pod záštitou dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) Romana Sotáka sa uskutoční už túto stredu od 9. do 17. hod. v areáli fakulty v Košiciach.
Majú myslieť ako vedci a technici
FLL Challenge je technicky zameraná kategória pre žiakov vo veku od 9 do 16 rokov, od ktorých sa vyžaduje, aby mysleli ako vedci a technici. Počas každej sezóny pracujú tímy na inovačnom projekte, v rámci ktorého je potrebné preskúmať a vyriešiť problém z praxe.
FLL Explore je ďalšou kategóriou, v ktorej sa stretávajú deti vo veku 6 až 10 rokov. Tie sa zameriavajú na základy inžinierstva, skúmajú reálne problémy, učia sa konštruovať a programovať a vytvárajú jedinečné modely vyrobené zo špeciálnych stavebníc Lego.
Tohtoročnou témou je STEM v umení
Minuloročné sezóny FIRST LEGO League boli venované spoločensky rezonujúcim témam ako doprava tovarov, seniori, efektívne učenie sa, urbanistika, hospodárenie s vodou či výskum vesmíru. Témou tohto ročníka pod názvom MASTERPIECESM je STEM v umení alebo význam našich STEM zručností v umení a dizajne. Tímy budú vymýšľať a inovovať nové spôsoby tvorby a šírenia umenia po celom svete. Účastníci celosvetovo najväčšej súťaže so zameraním na robotiku získajú skúsenosti s riešením reálnych problémov.
Celkovo 80 súťažiacich
Na organizačnej príprave regionálneho kola v Košiciach sa už od roku 2017 aktívne podieľa i Prírodovedecká fakulta UPJŠ. V tomto roku bude fakulta hostiť 9 tímov v kategórii Challenge a 5 tímov v kategórii Explore. Celkovo zavíta na fakultu 80 súťažiach.
„Úloha súťaže FLL spočíva v motivovaní mládeže pracovať s technológiami súčasnosti a zároveň odhadnúť trendy budúcnosti. Dnes asi nikto nespochybňuje prínos robotov v domácnostiach, inteligentného domu, MHD či platby mobilom. Potenciál týchto technológií taktiež niekto v minulosti správne odhadol. Rovnakým spôsobom, ako FLL formuje zúčastnených súťažiacich, vzdelávame našich študentov, aby boli schopní pripravovať riešenia budúcnosti už dnes,“ poznamenal prodekan pre vonkajšie vzťahy Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach Michal Gallay.
Zdroj: TS UPJŠ
(af)