Dvadsaťštyri tímov zo stredných odborných škôl z celého Slovenska navrhovalo inteligentné mestá budúcnosti.
Zadanie, ktoré študenti na súťaži BeREADY AWARDS riešili, prepájalo hneď niekoľko komplexných oblastí, ako napríklad IT, energetiku, dizajn či kreativitu. Študenti mali za úlohu navrhnúť energeticky nezávislé mestečko v podmienkach Slovenska – bez priamych emisií a s využitím inteligentných technológií.
Víťazi priniesli riešenia trinástich SMART oblastí
Celoslovenskými výhercami súťaže sa na základe rozhodnutia odbornej komisie stali študenti Lucia Jacková, Tomáš Balog, Adam Harčár a Marcel Balogh zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej, Komenského 44, z Košíc s podporou ich pedagogičky, pani Ing. Jaroslavy Richterovej.
Študenti v rámci súťaže absolvovali množstvo workshopov a konzultácií s odborníkmi. Na záver vypracovali správu, v ktorej sa venovali trinástim oblastiam, v ktorých navrhli svoje riešenia. Pripravili tiež aj návrh aplikácie pre obyvateľov ich inteligentného mesta Alpha. Všetky tieto časti svojho riešenia potom opísali prostredníctvom príbehu rodiny, ktorá v ich meste žila.
„Súťaž bola zaujímavá skúsenosť pre nás všetkých, nečakali sme, že vyhráme. Keď sme sa dozvedeli, že si porota vybrala práve nás, nemohli sme tomu chvíľu uveriť a ostali sme bez slov. Ďakujeme,“ povedal po získaní ceny tímlíder víťazného tímu Tomáš Balog.
Tím z Košíc získal prvú cenu – štipendium vo výške 1500 eur. „Hlavnou cenou však z nášho pohľadu nie je finančná odmena, ale možnosť získať skúsenosti, ktoré sa každému mladému človeku zídu a spolupracovať z odborníkmi z praxe,“ hovorí Peter Neumann, projektový manažér súťaže BeReady Awards.
Worshopy a konzultácie s profesionálmi
Súťaž organizuje SAIDE (Slovenská asociácia pre rozvoj inovácií vo vzdelávaní). Pôvodný koncept tohto podujatia bola konferencia spojená s workshopmi, no pandémia nového koronavírusu zmenila organizátorom plány.
„Rozhodli sme sa pripraviť súťaž, ktorá by však plnila rovnaký cieľ ako pôvodne zamýšľaná konferencia – študenti vďaka nej získajú konkurenčnú výhodu na trhu práce. Vzhľadom na okolnosti bolo hlavným cieľom, aby sa študenti naučili spolupracovať a riešiť problémy v online priestore ako tím,“ vysvetľuje projektový manažér.
Od zapojenia do súťaže až po vyhlásenie víťazného tímu mali študenti z 24 škôl príležitosť absolvovať školenia a workshopy a odborníkmi z partnerských organizácií. Na školení od certifikovaných lektorov z Grow with Google sa napríklad učili riešiť komplexné problémy pomocou metódy Design Thinking, ktorú používajú aj v Google na vývoj svojich inovatívnych produktov, odborníci z Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia pripravili pre študentov školenie na tému prototypovania inteligentných miest.
Skupina odborníkov zo Slovenských elektrární so študentmi riešila energetickú udržateľnosť miest. Vďaka lektorom z národného projektu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry – inovujme.sk sa študenti sa v digitálnom priestore učili, ako kreatívne myslieť a prichádzať na nové nápady.
Po dvoch týždňoch workshopov a týždni práce na svojich riešeniach sa namáhavým prvým kolom do finále prebojovalo so svojimi riešeniami sedem tímov, ktoré absolvovali kľúčové školenie Maxman Consultants o prezentačných zručnostiach v digitálnom prostredí. Z týchto siedmych tímov vybrala po záverečných prezentáciách odborná porota víťazný tím.
Odbornú porotu tvorili profesionáli z praxe: Tomáš Varadínek (Slovenská inovačná a energetická agentúra, Martina Schusterová (Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia), Karol Kažimír a Pavol Uhliar (Slovenské elektrárne) a Róbert Kollár (LYNX).
Zdroj: Tlačová správa BeREADY AWARDS