Myslíte si, že dizajn je „len“ pekný tvar, ktorý niečo ponúka alebo vnímate dizajn ako spôsob vyjadrenia myšlienok? Platí oboje no rozhodne to nie je len o tom. Dizajn, obzvlášť priemyselný dizajn nám v súčasnosti ponúka oveľa viac. Aktuálny celosvetový trend v oblasti priemyselného dizajnu sa zameriava na použitie čistých energií resp. obnoviteľných zdrojov energie, silnie environmentálna zodpovednosť či už v oblasti ekológie alebo zdravia, dizajnéri experimentujú s najnovšími technológiami, navrhujú netradičné konštrukcie, objavujú nové funkcie predmetov, preberajú nové vedecké a technické pokroky ako napríklad uhlíkové vlákna a mnoho iného.
Malú ukážku toho, čo všetko môže priemyselný dizajn ponúknuť, si môžete pozrieť na výstave, ktorá sa koná v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2017 a potrvá až do konca novembra. Ako nám povedal autor výstavy a zároveň vedúci Ateliéru Industrial dizajn VŠVU v Bratislave, doc. Ferdinand Chrenka akad. soch., ktorý pôsobí v oblasti priemyselného dizajnu aj ako externý pedagóg na Univerzite Tomáše Bati v Zlíne a venuje sa mu aj v praxi, … „dizajn už dávno nie je o tom, že obaľujeme veci lebo ich meníme. Dizajn prichádza s novými technológiami, s inovatívnou konštrukciou, vstupujeme do diela slobodnejšie ako v minulosti.“
Doc. Chrenka ďalej objasňuje princípy dizajnu a najmä jeho delenie, resp. špecializáciu, pretože pojem dizajn pôsobí mätúco a verejnosť častokrát nevie, čo si má predstaviť. „V minulosti bola snaha vymyslieť definíciu dizajnu, ale nikde sa neuchytila. Jedným z dôvodov je, že dizajn je veľmi otvorená disciplína a nasáva všetky impulzy z vedy a výskumu. Ak príde nový materiál, ako sú napríklad uhlíkové vlákna, dizajn tieto nové poznatky ihneď prijíma. Priemyselný dizajn tiež rieši technológie, odpad. Zamýšľa sa nad tým a zaväzujú ho k tomu aj niektoré certifikáty, čo s vecami, keď skončia svoju životnosť. Priemyselný dizajn samozrejme ponúka aj čo najefektívnejšie využívanie zdrojov, aby investície do technológií neboli veľké.“
Cítite sa v zubárskom kresle nepohodlne? Už nemusíte. Jedným z príkladov realizovaného produktu od myšlienky, cez uvedenie do praxe až po prípravu prezentácie je inovatívne zubárske kreslo. Ako sám doc. Chrenka povedal, ide o zložité zariadenie, v ktorom sa stretáva množstvo technológií a elektroniky. Kompozícia je dômyselne vymyslená pre praváka aj ľaváka, kreslo obsahuje mnohé inovatívne prvky vo forme „skrytých“ úložných priestorov, obsahuje inovatívny konštrukčný systém otvárania jednotlivých častí nie klasickým pántovým spôsobom a pri jeho realizácii bolo myslené aj na deti. Verzia určená pre najmenších pacientov obsahuje všetky inovatívne prvky ako verzia pre dospelých, no svojím hravým prevedením pomáha deťom nebáť sa vkročiť do zubnej ambulancie. Samotné zubárske kreslo bolo predstavené a prezentované aj na najšpičkovejšej výstave stomatológie Dental show v Kolíne a v súčasnosti bolo vyrobených už viac ako 20 000 kusov.
Na nedávnej súťaži Národná cena za produktový dizajn 2017 súťažila ďalšia inovatívna novinka, a to digitálne pero O.pen. Nejde len o bežne dostupné digitálne pero, ktorých je v súčasnosti na trhu veľa. O.pen je multifunkčné pero, ktoré dokáže ovládať všetky zariadenia obsahujúce bluetooth. Je možné použiť ho napríklad ako myš pri počítači a nie je treba ani podložku. Prezentujete a nechcete sa zaoberať držaním rôznych pomôcok pre ovládanie počítača, dátového projektoru a ukazovaním na prezentáciu? Ak všetky spomínané zariadenia obsahujú softvér napojený na bluetooth, stačí vám jedno pero.
Svetlo a dizajn. To je hlavná línia výstavy, ktorá sa predstaví v Zážitkovom centre vedy AURELIUM v novembri 2017. Priemyselný dizajn v súčasnosti neponúka len ukážky na papieri alebo z dreva, ale prináša reálne funkčné prototypy. „Deti a mládež chodia do zážitkového centra vedy radi a dizajn im môže taktiež mnoho ponúknuť a ukázať,“ vyjadril sa doc. Ferdinand Chrenka.
Na výstave sa predstavia mnohé ukážky z vystavovanej expozície v Prahe. Projekt v spolupráci so slovenským zástupcom slávneho talianskeho výrobcu svietidiel ponúka exponáty využívajúce krásu, funkčnosť a technológie svietidiel. Mnohé z vystavovaných exponátov majú udelenú nejakú formu patentovej ochrany. „Na výstave nájdete exponáty, ktoré sa nachádzajú na hranici nových technológií alebo získali nejaké prestížne ocenenie,“ poznamenal doc. Chrenka.
Okrem spomínaných svietidiel, nájdete na výstave aj ďalšie zaujímavé exponáty, ktorých idea prepojená s technologickými možnosťami, ponúka široké uplatnenie v každodennom živote.
Jedným z takýchto príkladov je aj tester pre tehotné nevidomé ženy. Na základe domácich tehotenských testov je žena prvá, ktorá sa dozvie či je alebo nie je tehotná, pozrie sa na papierik. Nevidomé ženy túto možnosť nemajú a tak autorka projektu na základe svojej idey vymyslela spôsob ako by sa to mohli ako prvé dozvedieť aj ony. Zobrala si klasický domáci tehotenský test a prepojila ho s možnosťami z oblasti hi-tech technológií. Doplnením hlasového módu vyriešila „problém“ pozrieť sa na papierik a tak aj nevidomé ženy dostali možnosť zistiť správu a svojom tehotenstve ako prvé.
Prvé miesto v medzinárodnej súťaži Electrolux Design Lab, ako aj ocenenie študentská osobnosť Slovenska Junior Chamber International Slovakia pre prenosnú minipráčku a čističku škvŕn. Aj takýto zaujímavý kúsok z oblasti priemyselného dizajnu nájdete na výstave.
Neváhajte a príďte sa pozrieť. Dizajn nie je len o peknom tvare, ale najmä o nápade, technológiách a praxi.
Výstava ´DIZAJN – SYMBIÓZA VEDY A TECHNIKY´ bude pre verejnosť otvorená v Zážitkovom centre vedy Aurelium v termíne od 6. novembra do 1. decembra 2017 v čase jeho otváracích hodín.
Informácie a foto poskytol: doc. Ferdinand Chrenka akad. soch.
Spracovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVT SR
Uverejnila: VČ