Talentovaná študentka Andrea Vetráková absolvovala stáž na European XFEL, ktorý je otvorený aj pre slovenskú vedeckú komunitu.
European X-Ray Free Electron Laser (European XFEL) je veľká výskumná infraštruktúra svetového významu: ako prvý a jediný XFEL na svete vytvára ultrakrátke a ultraintenzívne záblesky aj tvrdé röntgenové žiarenie. Tieto pulzy generuje s MHz opakovacou frekvenciou s jedinečnými parametrami.
Vedecká infraštruktúra tohto charakteru väčšinou priťahuje experimentálnych fyzikov, ale tam sa jej možnosti nekončia. Pre úspešný, prelomový experiment sú dôležití aj vedci z oblasti chémie, biológie či ďalších prírodných vied. Laboratóriá v European XFEL sú zoskupením popredných ultracitlivých mikroskopov a meracích prístrojov na prípravu vzoriek a meranie ich vlastností.
Prístup k týmto zariadeniam však majú nielen lokálni vedci, ale aj celá slovenská vedecká komunita. Práve jej novší členovia majú možnosť uchádzať sa o krátkodobú stáž už ako magisterskí či doktorandskí študenti.
Rozhovor s Andreou Vetrákovou
Svoj talent ako prvá ukázala Mgr. Andrea Vetráková z Ústavu molekulárnej biológie SAV pod vedením doktorky Ekateriny Roundovej (European XFEL) na tému obalových proteínov spór baktérie Bacillus subtilis a charakterizácie CotY proteínu. O svoju skúsenosť sa podelila v krátkom rozhovore nižšie.
Ako si sa dozvedela o stáži? Počula si dovtedy o European XFEL?
O stáži som sa dozvedela vďaka svojmu školiteľovi, ktorý mi o tomto projekte povedal. Posmelil ma a podporil ma ísť do toho. O European XFEL som počula aj predtým, pretože kolegovia z nášho ústavu s European XFEL spolupracujú na projektoch a podaných návrhoch.
Ako prebiehala tvoja stáž? Išlo o rutinu či skôr o každý deň plný zážitkov?
Každý deň priniesol niečo nové. Práca vedca nie je vždy o tom istom. Aj keď sa experimenty často opakujú a môžu sa zdať rutinnými, vždy môže prísť nejaké prekvapenie. Počas mojej stáže v European XFEL sme si vždy ráno zadali cieľ, úlohy, ktoré chceme v daný deň zvládnuť. Urobili sme si aj časový plán, aby všetko prebiehalo, ako má, a pustili sme sa do práce. Je výhodné rozmýšľať dopredu, niekedy aj deň-dva vopred, a využiť každú minútu na prípravu potrebného materiálu na rozplánované experimenty.
Ako hodnotíš čas strávený v nemeckej organizácii?
European XFEL ponúka naozaj veľmi dobre vybavené biologické laboratórium a nie iba to. Bolo pre mňa fascinujúce vidieť, ako prebiehajú rôzne experimenty a celkovo, ako sa samotný XFEL rozvíja a čo všetko vedci dokážu. Som rada a vďačná za nové znalosti a skúsenosti. Výborné bolo, že som si mohla precvičiť angličtinu v odbornej aj každodennej komunikácii. Ľudia okolo mňa boli veľmi nápomocní, všetci ma milo privítali a myslím si, že s niektorými sme nadviazali aj kamarátstva.
Máš odkaz pre študentov, ktorí o takejto stáži uvažujú?
Treba nabrať odvahu a ísť do toho. Priznám sa, že aj ja som bola na začiatku v miernom strachu a strese, čo ma čaká a aké to bude. No s odstupom času svoje rozhodnutie vôbec neľutujem. Mám veľa zážitkov, nových poznatkov a skúseností do budúcnosti. Nemecko nie je tak ďaleko a dnešné technológie nám stále dovoľujú byť v blízkom kontakte s rodinou a priateľmi, aj keď práve nie sme nablízku.
Young Scientist Program
Young Scientist Program (YSP) je stáž otvorená pre magisterských študentov, postgraduálnych študentov, študentov doktorandského štúdia a postdoktorandov, ktorí chcú stráviť obdobie odbornej prípravy v laboratóriách na prípravu a charakterizáciu vzoriek 3 až 12 týždňov. YSP je financovaná príležitosť pre študentov a začínajúcich výskumných pracovníkov a môžu sa zúčastniť na základnom výskume, dozvedieť sa o European XFEL a možnostiach experimentov, diskutovať s odborníkmi priamo na mieste o svojom vlastnom projekte, pracovať na experimentálnom návrhu či pracovať s vedeckými pracovníkmi nášho multidisciplinárneho tímu. K prihláške treba dodať stručný popis výskumného projektu vrátane vedeckého pozadia, životopis a podporný list od súčasného nadriadeného alebo inštitúcie.
Takáto skúsenosť sa nekončí posledným dňom stáže. Študenti majú možnosť zúčastniť sa na takzvanom beamtime, meracom čase priamo na laserovom zariadení. Pre mnohých je tento moment jeden z najsilnejších zážitkov kariéry.
V prípade záujmu o stáž neváhajte kontaktovať Janu Pivoňkovú na jana.pivonkova@xfel.eu.
Autorka: Jana Pivoňková z Industrial Liaison Office European XFEL GmbH
(zh)