Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovák uvádza na trh vlastný smartfón, je úplne oslobodený od Googlu

VEDA NA DOSAH

Zariadenie má viacero výhod. Je lepšie zabezpečené a funguje bez zbytočných reklám a povolení.

Simple Phone slovenského vývojára Tibora Kaputu. Zdroj: Simple Phone

Simple Phone slovenského vývojára Tibora Kaputu. Zdroj: Simple Phone

Slovenský vývojár Tibor Kaputa v spolupráci s neziskovou organizáciou The Good Phone Foundation oficiálne spúšťa predaj svojho prvého smartfónu Simple Phone. Zariadenie je založené na operačnom systéme Android a je kompletne zbavené všetkých služieb a aplikácií od Googlu.

Kaputa ich nahradí aplikáciami Simple Mobile Tools z vlastnej dielne. Jeho cieľom bolo vytvoriť ucelený a intuitívny balík všetkých aplikácií, ktoré môžu používatelia smartfónov potrebovať.

Má viacero výhod

Telefón, ktorý sa začne predávať 1. novembra 2022 za 399 eur, má viacero výhod. V prvom rade ponúkne jednoduché používateľské rozhranie bez reklám a nevyžaduje žiadne zbytočné povolenia.

Jeho softvérová výbava je zároveň plne open-source. Netreba sa teda obávať podozrivého spracovávania dát či inej pochybnej činnosti. Zdrojové kódy sú transparentne zverejnené a ktokoľvek si ich môže skontrolovať.

Softvér si môžete vopred vyskúšať

Kaputov softvér si môžete vopred vyskúšať na akomkoľvek smartfóne, svoje aplikácie totiž sprístupnil v Obchode Play. Zo samotného smartfónu sa však už do Obchodu Play nedostanete.

Smartfón nedisponuje ani ďalšími službami od Googlu, ktoré môžu vyžadovať aplikácie tretích strán. Tieto úlohy majú zastúpiť alternatívy.

F-Droid a microG

Ako distribučná platforma na získanie nových aplikácií je predinštalovaný obchod F-Droid, ktorý obsahuje len open-source softvér. Pre prístup do Obchodu Play si používateľ môže prípadne doinštalovať i ďalšie softvérové obchody či neoficiálnych klientov.

Náhradou za služby Googlu pre ostatné aplikácie je zasa open-source nástroj microG. V smartfónoch bez Obchodu Play nahrádza chýbajúce rozhranie na programovanie aplikácií a poskytuje nainštalovaným aplikáciám dáta, ktoré požadujú. Dokáže tak korektne určiť polohu zariadenia, zobraziť mapu, doručiť notifikácie či prihlásiť používateľa cez účet Google.

Starší hardvér s ôsmimi procesorovými jadrami

Simple Phone ponúka starší čipset Helio P60 (MT6771) od firmy MediaTek. Má osem procesorových jadier, 4 GB operačnej pamäte a úložisko s kapacitou 128 GB s možnosťou rozšírenia pomocou microSD karty. Podporuje Wi-Fi, Bluetooth 4.2, GPS a Dual SIM. O NFC (bezdrôtovej technológii umožňujúcej rýchlu a zabezpečenú výmenu dát na vzdialenosť do štyroch centimetrov) sa autori zariadenia nezmieňujú.

Displej je typu LCD so 6,53-palcovou uhlopriečkou a rozlíšením ekvivalentným Full HD (1080p). Predná selfie kamera umiestnená v priestrele má 25 megapixelov (Mpx), hlavný fotoaparát so 48 Mpx na zadnej strane zasa dopĺňajú senzory s 8 a 5 Mpx. Nabíjací konektor je USB typu C s podporou režimu OTG, maximálny nabíjací výkon však výrobca nešpecifikoval. Batéria má kapacitu 4 500 miliampérhodín.

Smartfón má štandardnú dvojročnú záruku, softvérové aktualizácie výrobca sľubuje na obdobie minimálne troch rokov. Predinštalovaný je operačný systém Android 11.

Zdroje: živé.sk, Svetapple, TECHBOX

(af, JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky