Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rýchly vodíkový elektrolyzér môže priniesť revolúciu v energetickej stabilite

VEDA NA DOSAH

Technológia má viaceré výhody, okrem iných vysokú flexibilitu a rýchlu reakciu na prebytky energie v elektrickej sieti.

Autorský tím z Ústavu chemických procesov AV ČR s prototypom nového elektrolyzéra.

Autorský tím z Ústavu chemických procesov AV ČR s prototypom nového elektrolyzéra. Zdroj: AV ČR. Foto: Jana Plavec

Do praxe mieri špičkový vynález, ktorý prispeje k stabilizácii rozvodnej siete uložením prebytkovej energie z obnoviteľných zdrojov vo forme vodíka. Komercializáciu elektrolyzéra s rýchlym nábehom výroby vodíka pripravuje Ústav chemických procesov Akadémie vied Českej republiky (ÚCHP AV ČR). Technológia pomôže znížiť uhlíkovú stopu a optimalizovať náklady na energiu.

Nový elektrolyzér vyvinula Výskumná skupina laserovej chémie Ústavu chemických procesov AV ČR. Na trh ho plánuje uviesť v spolupráci s Centrom transferu Akadémie vied (CETAV).

Celý rad výhod novej technológie

Nový elektrolyzér má na rozdiel od komerčne vyrábaných predchodcov celý rad výhod. „Patrí medzi ne bezkonkurenčne rýchly nábeh prevádzky, nízke inštalačné náklady, škálovateľný modulárny dizajn alebo energeticky efektívne využitie zdroja elektrickej energie. Samozrejmosťou je vysoká flexibilita a rýchla reakcia na prebytky energie v elektrickej sieti,“ opísal Vladislav Dřínek z Ústavu chemických procesov AV ČR, jeden z autorov elektrolyzéra.

Elektrolyzér dokáže dodávať vodík s plným výkonom za menej než tri minúty od svojho spustenia a využíva kombináciu alkalickej technológie použitím iónovo-selektívnej membrány.

„Táto membrána, vyvinutá a produkovaná v Českej republike, umožňuje rýchly nábeh elektrolýzy. Ten je rozhodujúci na udržanie stability siete a využitie obnoviteľných zdrojov energie, ako sú solárne a veterné elektrárne v čase, keď do siete dodávajú prebytkovú energiu,“ vysvetlil Vladislav Dřínek.

Technológia okrem zabezpečenia stabilnej energie sľubuje aj zníženie uhlíkovej stopy, čo zodpovedá energetickým prioritám Európskej únie.

„Patentovo chránený elektrolýzny systém možno využiť na transformáciu zachyteného oxidu uhličitého na organické produkty, ktoré sa ľahko uplatnia v chemickom priemysle aj energetike,“ spresnil Jan Storch z Ústavu chemických procesov AV ČR.

Ekologicky i ekonomicky výhodné

Technológia je určená predovšetkým pre energetické spoločnosti a priemyselné podniky, ktoré hľadajú efektívne spôsoby, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a optimalizovať náklady na energiu. Je tiež vhodná na stabilizáciu siete v dôsledku výkyvov produkcie energie z obnoviteľných zdrojov. „Ďalej je určená pre všetky organizácie a podniky, ktoré chcú prispieť k ochrane životného prostredia a využívať pokročilé technológie pre udržateľnosť,“ dodal Vladislav Dřínek.

„Nový elektrolyzér umožňuje prevádzkovateľom dosiahnuť značné úspory vďaka vysokej účinnosti a nízkym inštalačným nákladom,“ potvrdil Pavel Dytrych a Radek Fajgar, ktorí stáli pri zrode tohto vynálezu v Ústave chemických procesov AV ČR.

Cieľom je komercializácia

Ústav už podal medzinárodné patentové prihlášky na ochranu vyvinutého know-how. Vedci z Ústavu chemických procesov AV ČR spolu s odborníkmi z CETAV teraz hľadajú partnera, ktorý by buď odkúpil licenciu na toto riešenie, alebo sa spolu s pôvodcami podieľal na založení spin-off firmy pre ďalší rozvoj technológie. Za potenciálnych partnerov vedci považujú spoločnosti špecializujúce sa na energetické technológie a priemyslové aplikácie.

Zavedenie tejto technológie sa môže stať významným krokom vpred v boji proti klimatickým zmenám a môže pomôcť dosiahnuť dlhodobé ciele týkajúce sa ochrany životného prostredia.

Zdroj: TS AV ČR

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky