Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prvý ročník festivalu inovácií ITAPA EXPO 2022 prilákal desaťtisíce návštevníkov

Andrea Fedorovičová

Jedným z cieľov podujatia bolo dať priestor mladým a zviditeľniť ich projekty.

ITAPA EXPO 2022. Zdroj: Itapa

ITAPA EXPO 2022. Zdroj: Itapa

Prvý ročník festivalu ITAPA EXPO 2022, ktorý sa uskutočnil počas uplynulého víkendu pri jednom z bratislavských obchodných centier na nábreží Dunaja, prilákal desaťtisíce záujemcov o inovácie a technologický pokrok.

Na návštevníkov čakalo množstvo stánkov, v ktorých si nielen zblízka pozreli, ale si tiež ohmatali a vyskúšali rôzne prístroje a mechanizmy a mohli nadviazať rozhovory s ich tvorcami. Svoje najnovšie projekty prezentovali zanietení stredoškoláci i odborníci z vysokých škôl, ktorým propagáciu výskumov a projektov v nemalej miere umožňuje práve Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

Návštevníkov pritiahli aj exponáty zo slovenského pavilónu na EXPO DUBAJ 2020 – vírnik NISUS, autobus na vodíkový pohon, inovatívne bicykle, ultraľahké lietadlo Viper, robotické exponáty či VRM simulátor. Organizátori festivalu zároveň v premiére po EXPO DUBAJ 2020 na Slovensku odhalili pred zrakmi širokej verejnosti jedinečný športový vodíkový automobil MH2.

Výstavisko ITAPA EXPO 2022. Zdroj: Itapa

Výstavisko ITAPA EXPO 2022. Zdroj: Itapa

Pestrý program vyplnili i zaujímavé diskusie na aktuálne témy, ako sú energetická efektívnosť a šetrenie energiou, alternatívne zdroje, mobilita či robotika. Na pódiu dostali slovo autority z akademickej oblasti i technologickej praxe.

Architektka Lenka Petráková predstavila svoj futuristický 8. kontinent – stanicu, ktorá by mala slúžiť na čistenie oceánov – a porovnala možnosti študentov na Slovensku a v zahraničí. Reč bola aj o tom, ako zbohatnúť na inováciách. Odborníci diskutovali o moderných technológiách, zdravých mestách, inovatívnom zdravotníctve, vesmírnej ekonomike a odpade, najnovších technológiách vo výtvarnom umení, umelej inteligencii a taktiež o tom, či a kedy nás ovládne počítač.

CVTI SR sa prezentovalo v dvoch stánkoch

Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky ako jeden z partnerov podujatia prezentovalo svoju činnosť v dvoch stánkoch. Pre záujemcov v nich boli po celý čas trvania festivalu k dispozícii rôzne materiály. Po ich prelistovaní sa dozvedeli viac o jednotlivých sekciách CVTI SR a aktivitách popularizujúcich vedu, na ktorých inštitúcia dlhodobo pracuje.

Detských návštevníkov zasa svojimi rozmanitými exponátmi zaujalo zážitkové centrum vedy Aurelium. Hravou formou a prostredníctvom experimentov mohli vďaka nim pochopiť rôzne fyzikálne javy. Deti si vyskúšali, nakoľko sa dokážu vzájomne koordinovať, zmerali si postreh, pomocou vlastných rúk si overili, aký reakčný potenciál majú jednotlivé kovy, a zistili, ako funguje gravitácia v okolí čiernej diery.

Je dôležité, aby dostali priestor

Centrum vedecko-technických informácií SR má veľký záujem o to, aby dostali šikovní inovátori a startupisti príležitosť, adekvátny priestor a prostriedky na zviditeľnenie sa a realizáciu svojich projektov.

Obrovskou nádejou pri kreovaní úspešného a ekonomicky, ale hlavne environmentálne udržateľného Slovenska sú podľa generálneho riaditeľa CVTI SR Jána Kyseloviča práve mladé vedecké a technologické kapacity. V nadväznosti na to je jednou z priorít CVTI SR prepojenie akademického sektora a výskumu s firmami, priemyslom a obchodom.

To bolo podľa Kataríny Lepiešovej z organizačného tímu festivalu tiež primárnym cieľom ITAPA EXPO 2022. „Všetci, ktorí sa na festivale prezentovali, či už to boli jednotlivci, zástupcovia akademickej oblasti, výskumné tímy, alebo slovenské firmy, majú veľký potenciál a sú pre našu krajinu obrovským prínosom. Naším cieľom bolo, aby aj vďaka ITAPA EXPO 2022 nadviazali nové kontakty a dohodli si prínosné spolupráce. Táto vízia na niekoľko mesiacov zjednotila celé Slovensko vrátane viacerých rezortov štátnej správy, ktoré nám pri prípravách podujatia neúnavne pomáhali,“ povedala.

„Inovácie, digitalizácia a technológie sú bežnou a pomaly už i neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov. Je len dobre, ak ľuďom, ktorí za nimi stoja, umožníme rásť a o výsledkoch ich práce informujeme aj širokú verejnosť. To sa nám, myslím, na prvom ročníku ITAPA EXPO 2022 podarilo,“ poznamenala Lepiešová.

Ako dodala riaditeľka festivalu Dana Kršáková, Slovensko si v rámci inovácií a technológií potrebuje začať veriť. „Krajiny, ktoré sú v rebríčkoch inovatívnych krajín najvyššie, si veria. Veria v seba a veria v iných. Dajme o sebe druhým vedieť, akí sme šikovní. Máme byť na čo hrdí a musíme sa za to vedieť oceniť a ďalej pokračovať v načatej práci, aby sme stále zvyšovali inovačný potenciál Slovenska,“ uzavrela.

Podujatie sa konalo pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja a primátora hlavného mesta SR Bratislavy.

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky