Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prichádza humanoidný robot, ktorý sa autonómne učí pozorovaním ľudí

VEDA NA DOSAH

Robot Figure 01, ktorého postavili na nohy len za pozoruhodných 12 mesiacov vývoja, je príkladom technologického posúvania hraníc.

Robot Figure 01. Zdroj: Figure

Robot Figure 01. Zdroj: Figure

Roboti spoločnosti Figure získali prelomovú schopnosť, dokážu sledovať ľudí a učiť sa od nich. Jednoducho vkráčajú do firmy a pozorujú, čo sa okolo nich deje. Alebo si len tak pustia video, analyzujú ho a potom sa sami pustia do práce. Tento kľúčový vývoj sľubuje revolúciu v schopnostiach humanoidných robotov v rôznych odvetviach.

Potrebujeme, aby boli samostatní

Spoločnosť Figure sa rozhodla vyrábať všestranných a sebestačných autonómnych celotelových humanoidných robotov s označením Figure 01, ktorí sa dokážu bez problémov integrovať do rôznych pracovísk a samostatne zvládať rozličné úlohy. Na rozdiel od tradičného robotického programovania sú navrhnutí tak, aby sa učili pozorovaním, čím sa otvára nová éra automatizácie bez rozsiahleho programovania.

Univerzálni humanoidní roboti budú musieť v budúcnosti zvládnuť rôzne druhy úloh. Budú musieť rozumieť všetkým nástrojom a zariadeniam, objektom, technikám a metódam, ktoré my ľudia používame na dosiahnutie úloh. Taktiež budú musieť byť rovnako flexibilní a prispôsobiví. Nebudú nám užitoční, ak potrebujú tím programátorov, ktorí im majú hovoriť, ako čo presne robiť.

Podľa riaditeľa Figure Robotics Bretta Adcocka je ich Figure 01 míľnikom v humanoidnej robotike, podobne ako ChatGPT.

Naučil sa pripravovať kávu

Spoločnosť Figure Robotics uverejnila video, ktoré názorne ukazuje, ako sa Figure 01 naučil variť kávu v kávovare. Robot potreboval iba 10 hodín pozerania videa, aby získal potrebné zručnosti. To, čo sa už raz naučí, nezabudne a navyše sa o to podelí s ďalším robotom v okolí, takže to okamžite dokážu aj všetci ostatní.

Bude sa vedieť naučiť prakticky všetko, čo sa dá zvládnuť rukami, od lúpania banánov a otvárania pohárov až po vkladanie listov do krúžkovej väzby a používanie vŕtačiek alebo skrutkovačov. Vďaka schopnosti navigovať sa v kuchyni, kontrolovať stav spotrebičov a vykonávať zložité sekvencie akcií môžu títo roboti čoskoro podávať kávu a občerstvenie v reštauráciách a ľahko vykonávať rôzne iné úlohy.

Robot Figure 01 robí kávu. Zdroj: Figure

Robot Figure 01 robí kávu. Zdroj: Figure

Rýchly pokrok dosiahnutý spoločnosťou Figure a ďalšími, napríklad spoločnosťami Tesla a Agility, nám ukazuje, ako veľmi idú technológie dopredu a ako sa budú postupne uvádzať autonómni humanoidní roboti aj na trh. Robot Figure 01, ktorého postavili na nohy len za pozoruhodných 12 mesiacov vývoja, je príkladom ich odhodlania posúvať hranice tejto technológie.

Hoci vývoj sľubuje odľahčenie manuálnej prace ľuďmi a dosiahnutie vyššej efektivity, vyvoláva aj otázky o budúcom rozdelení práce a dynamike spoločnosti.

Zdroj: Cryptopolitan, NewAtlas

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky