Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Predstaví sa prvá liga architektúry

VEDA NA DOSAH

Tina Gregorič a Aljoša Dekleva

Prvá liga. Takto príznačne je pomenované hlavné podujatie festivalu Dni architektúry a dizajnu Bratislava (DAAD), ktorý je naplánovaný na 30. mája až 4. júna 2017. O tom, že pôjde naozaj o prvú ligu na poli architektúry, svedčí fakt, že ako hlavní hostia festivalu sa predstavia architekti a dizajnéri, ktorí sú významnými aktérmi súčasnej európskej scény. Ich autorské prezentácie sa konajú večer po 19-tej hodine a určené sú širokej verejnosti. Zastúpenie budú mať také krajiny ako Nemecko, Slovinsko, Japonsko, Dánsko, Holandsko, Česká republika.

Skutočnou čerešničkou na torte bude tvorba známej slovenskej dizajnérky Petry Langerovej, ktorá dlhé rokyPetra Langerová úspešne pôsobí v Spojených štátoch. Ak sa pozrieme na jej začiatky, Petra študovala na bratislavskej Škole úžitkového výtvarníctva aranžérstvo u Rudolfa Filu, potom sa pustila do štúdia architektúry na VŠVU. Cesty ju ale zaviedli do USA, kde sa po ročnom štúdiu scénografie a kostýmu v Južnej Karolíne nakoniec rozhodla pre dizajn, a to na prestížnej Parson’s School of Design v New Yorku. Ako sa uvádza v jej profile na webe DAAD, pracovala pre viaceré globálne módne značky ako Narciso Rodriguez, J. Crew, Tommy Hilfiger, GAP a z pozície asistentky dizajnéra sa postupne vypracovala až na šéfdizajnérku. V rokoch 2013 – 2015 významne prispela k imidžu a medzinárodnému renomé start-upovej značky Everlane. Následne však módu načas odložila a pustila sa do budovania vlastnej komornej značky Conmateria. Zameriava sa na dizajnérsku tvorbu úžitkových predmetov, pričom zúročuje know-how a ľudský potenciál malých rodinných manufaktúr z USA a Talianska.

Medzi ďalšie zvučné mená festivalu DAAD patria:

Martin Rajniš, Praha / Česká republika

Martin RajnišArchitekt, urbanista, pedagóg a milovník slobody. S jeho menom sa posledné dve desaťročia spájajú projekty, ktoré demonštrujú nové nazeranie na témy ako je trvalá udržateľnosť, ekológia a spoločenská zodpovednosť architektúry. Východiskom jeho tvorby je filozofia tzv. „prirodzenej architektúry“. Martin Rajniš vyštudoval ČVUT a AVU a v sedemdesiatych rokoch pracoval v legendárnom libereckom ateliéri SIAL. Od stavieb väčších mierok ako je obchodný dom Máj v Prahe a nové centrum na Smíchove, prešiel k menším objektom z prírodných materiálov ako je drevo a kameň. Od roku 2012 pôsobí pod hlavičkou vlastného ateliéru Huť architektury a ako „huťmistr“ vedie tím ľudí oddaný myšlienke obrodenia architektúry v zmysle jej pôvodného poslania: pokorne slúžiť ľuďom a prinášať riešenia, ktoré rešpektujú existujúce stavby aj krajinu.

Arno Brandlhuber, Berlín / Nemecko

Arno BrandlhuberArchitekt, no jeho pôsobenie má omnoho širší záber, než tradične vymedzená definícia tejto profesie. Brandlhuber je predovšetkým mysliteľ s rozsiahlou kultúrnou praxou, do ktorej okrem architektonickej tvorby a urbanizmu spadá aj záujem o politizujúce otázky súkromného a kolektívneho vlastníctva, udržateľnú ekonomiku a sociálnu spoluprácu. Vzdelanie získal na Technickej univerzite v Darmstadte a na Univerzite vo Florencii. V roku 1996 v Kolíne nad Rýnom založil architektonické štúdio b&k, o desať rokov na to sa presídlil do Berlína s novým ateliérom brandlhuber+. Píše, prednáša, diskutuje s politikmi, úradníkmi aj verejnosťou, aby poukázal na problémy, ktorým čelí súčasné mesto aj spoločnosť v súvislosti so stavebnou legislatívou, ekonomickými a sociálnymi krízami. Jeho doménou je najmä oživovanie mŕtvych lokalít, ako sú opustené fabriky či stavebné torzá skrachovaných developerských projektov, ktoré mení aj napriek tou, že ich do veľkej miery ponecháva v pôvodnom stave.

Tina Gregorič a Aljoša Dekleva, Ľubľana / Slovinsko

Založili spoločné architektonické štúdio v roku 2003. Ich história však siaha ešte ďalej. Obaja vyštudovali na Fakulte architektúry v Ľubľane a neskôr ich kroky viedli do Londýna, kde dovŕšili svoje vysokoškolské štúdium. Tu založili aj organizáciu RAMTV, čo je platforma pre medzinárodnú sieť architektov. Ich spoločná diplomová práca „Vyjednajte moje hranice!“ vyvolala veľký ohlas. Tina momentálne pôsobí ako vedúca Katedry stavebnej teórie a dizajnu na Inštitúte architektúry a dizajnu vo Viedni. V jej diele nachádzame výrazný odkaz o dôležitosti spolupráce.

ATELIER BOW-WOW, architekti Tokyo / Japonsko

ATELIER BOW-WOWMomoyo Kaijima je rodáčka z Tokia. Ako sama vraví, domy ju zaujímali už od detstva. Absolvovala postgraduálne štúdium na Technologickom inštitúte v Tokiu a v roku 1992 spolu s architektom Yoshiharu Tsukamotom založili architektonické štúdio Bow-Wow. Toto zdanlivo bezstarostné meno však ukrýva do bodky premyslené návrhy, ktoré podkladajú vlastným výskumom. Ich projekty sú rôznorodé a sú známe skôr priestorovou vynaliezavosťou, než prehnanou estetizáciou. V roku 2003 bola Momoyo hosťujúcou lektorkou na Harvarde. Takisto hosťovala na Univerzite v Zürichu, Kráľovskej dánskej akadémii výtvarných umení a Riceovej univerzite.

Adept architekti, Kodaň / Dánsko

Adept architektiArchitektonické štúdio Adept založili v roku 2006 traja architekti Anders Lonka, Martin Laursen a Martin Krogh. Spoluprácu opreli o dlhoročné priateľstvo, ktoré siaha až do detstva v rodnom Aarhuse. Spoločne naberali aj zahraničné skúsenosti, za ktorými sa vybrali do Rotterdamu, Berlína a New Yorku. V posledných rokoch vyhrali viacero významných národných aj medzinárodných architektonických a urbanistických súťaží. Zabodovali v nich aj vďaka presvedčeniu, že architektúra a urbanizmus nie sú samostatné disciplíny, ale tvoria jednotnú sústavu vzájomných vzťahov medzi budovou, prostredím, krajinou, človekom a širším spoločenstvom. Ako práce pribúda, narastá aj ateliér, dnes má až 40 zamestnancov a aj vysunuté pracovisko v čínskom meste Guangzhou. Všetci traja hlavní architekti sa okrem tvorby venujú aj pedagogickej činnosti.

Irma Boom, Amsterdam / Holandsko

Grafická dizajnérka so sídlom v Amsterdame sa špecializuje na dizajn kníh. Ich navrhovanie prirovnáva k architektúre. Svoju obdivuhodnú kariéru začala v Kancelárii pre vydavateľstvo a tlač holandskej vlády. V roku 1991 si založila vlastnú spoločnosť – Irma Boom. Medzi jej klientov patria napríklad Chanel, Rem Koolhaas, Vitra, NAi Publishers či Rijksmuseum v Amsterdame. Z jej knižných diel je až päťdesiat zaradených do zbierky Múzea moderného umenia v New Yorku (MoMA). Od roku 1992 pôsobí ako oponentka na univerzite v Yale, naďalej prednáša a vedie workshopy po celom svete. Za svoje dielo získala mnoho medzinárodných ocenení a stala sa v dejinách zatiaľ najmladšou laureátkou významnej Gutenbergovej ceny za celoživotné dielo.

 

Aj takéto známe mená, patriace do svetovej elity sa predstavia na tohoročnom festivale DAAD. Ide o podujatie, ktorého cieľom je osláviť architektúru, dizajn a umenie, tvorivé bohatstvo, sociálne dôsledky a silu na zmenu. Ako uvádzajú organizátori, zámerom festivalu je vytvoriť formát pre posilnenie pozitívneho vnímania architektúry a dizajnu na Slovensku. Festival v prezentáciách, prednáškach, výstavách, seminároch, workshopoch a diskusiách rieši kľúčové otázky z hľadiska architektúry a dizajnu. Veľké mená tvorcov na tomto poli a ich inšpiratívne myslenie razí cestu vpred a ich predstavenia a prezentácie napádajú všetky predsudky na poli myslenia.

Cieľom DAAD je sprostredkovať zážitok s architektúrou a dizajnom, priblížiť ich smerovanie. Tiež predstaviť odbornej i laickej verejnosti architektúru, dizajn a tvorbu životného prostredia pútavou formou prostredníctvom rôznych akcií, prezentácii a zaujímavých podujatí, rovnako tak stretnúť významné osobnosti svetovej architektúry a dizajnu či vyvolať diskusiu o architektúre a dizajne. V neposlednom rade sa organizátori festivalu snažia propagovať architektúru, konfrontovať ju so svetovou, napomáhať k všeobecnému zvyšovaniu kultúrneho povedomia verejnosti, zoznamovať verejnosť s víziami budúceho vývoja v architektúre a dizajne.

Organizátori sú presvedčení, že tento festival sa stáva, podobne ako v mnohých európskych metropolách (Viedni, Prahe. Budapešti či Londýne), verejným každoročným sviatkom modernej a súčasnej slovenskej a svetovej architektúry v Bratislave a Slovenskej republike. Koncept celého festivalu je postavený na týchto podujatiach: hlavné podujatia – prednášky, prezentácie, diskusie, výstavy a dizajneventy s významnými zahraničnými a slovenskými architektmi a dizajnérmi, ktoré sa konajú na vybraných miestach mesta Bratislava. Ďalej sprievodné podujatia, ktoré pútavou formou obohacujú hlavný program. Ide o podujatia ako workshopy, výstavy architektov a dizajnérov, prehliadka a predaj tvorby mladých dizajnérov, personifikácie verejného priestoru, fashion prehliadka, tvorivá dielňa detí, prezentácia mladej hudobnej slovenskej scény, prezentácie tvorby študentov architektúry a dizajnu.

 

Tohoročný, ôsmy ročník festivalu DAAD 2017 sa koná pod záštitou Ministra kultúry SR, primátora mesta Bratislava a starostu Starého mesta Bratislava, v spolupráci so Slovenskou komorou architektov, Spolkom architektov Slovenska, Slovenským centrom dizajnu a školami akoVysoká škola výtvarných umení v Bratislave a Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Termín festivalu je 30. 04. – 04. 06. 2017 (otvorenie výstavy 29. 04. 2017).

Viac informácií na webovej stránke DAAD

 

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj a foto: http://www.daad.sk/hostia_2017.htm

Uverejnila: ZVČ

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky