Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Vývoj hier na Slovensku

Alžbeta Králiková

Programátor a vysokoškolský učiteľ Michal Ferko rozpráva o výučbe tvorby videohier aj o biznise v tomto odvetví na Slovensku.

Banner k podcastu Vývoj hier na Slovensku. Zobrazuje človeka zo zadu ako hrá videohru. Zdroj: grafika CVTI SR

Zdroj: CVTI SR

Kategória videohier generuje celosvetovo väčší príjem než film a hudba dokopy. Okolité krajiny sú v rámci herného priemyslu síce niekoľko rokov pred nami, ale v súčasnosti toto odvetvie napreduje aj u nás. S doktorom Mgr. Michalom Ferkom, PhD., sme sa rozprávali o najväčších herných firmách na Slovensku a akademických programoch na stredných a vysokých školách, kde sa takzvaný Game Dev študuje. Zamerali sme sa aj na edukatívne hry, ktoré sa tvoria na Slovensku, a kurzy, kde si môžete výrobu takýchto hier vyskúšať. V podcaste sa oboznámite s niektorými odbornými výrazmi a dozviete sa aj to, ako sa na školách darí budúcej generácii herných vývojárov.

Mgr. Michal Ferko, PhD., pôsobí ako Lead Unity programátor v PowerPlay Studio. Zároveň vyučuje tvorbu hier na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Taktiež sa venuje mentoringu začínajúcich tvorcov hier v Summer Game Dev. Má dlhoročné skúsenosti s tvorbou hier a so vzdelávaním nielen v oblasti programovania, ale aj vo sfére herného dizajnu a porozumenia hernému biznisu ako celku.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby SpotifyApple Podcasts a ďalšie.

(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky