Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová technológia vás upozorní, keď preťažujete hlas

VEDA NA DOSAH

Prístroj pozostáva zo senzora prilepeného na kožu v oblasti hrudnej kosti a z hmatovej jednotky na zápästí.

Ak aplikácia vyhodnotí, že sa používateľ nebezpečne blíži k hlasovému prahu, upozorní ho zavibrovaním. Zdroj: Northwestern University

Ak aplikácia vyhodnotí, že používateľ sa už blíži k svojmu hlasovému prahu, upozorní ho zavibrovaním. Zdroj: Northwestern University

Technológiu ocenia najmä ľudia, ktorí každý deň intenzívne pracujú s hlasom a jeho nadmerným používaním riskujú zranenie hlasiviek.

Mechanizmus, ktorý sa aplikuje na telo, je navrhnutý tak, aby používateľa varoval, keď sa bude blížiť k svojmu hlasovému prahu.

Nový systém vyvíja tím materiálových vedcov a biomedicínskych inžinierov v spolupráci s opernými spevákmi a patológom hovoreného jazyka pod vedením profesora Johna A. Rogersa z Northwestern University.

 

Prístroj, ktorý aktuálne testujú, pozostáva z dvoch zariadení: senzora prilepeného na kožu v oblasti hrudnej kosti nositeľa a hmatovej jednotky určenej na spätnú väzbu, ktorá sa nosí na zápästí. Obe časti sú prepojené cez bluetooth s aplikáciou v smartfóne používateľa.

Úlohou senzora je nepretržite detegovať vibrácie hlasiviek nositeľa a namerané údaje prenášať do aplikácie v telefóne. Algoritmy založené na strojovom učení potom spracujú údaje, zistia frekvenciu, hlasitosť, amplitúdu a trvanie všetkých hlasových prejavov používateľa spolu s časmi v rámci dňa, kedy k týmto prejavom dochádza. Algoritmy zároveň s 95-percentnou presnosťou rozlišujú spievanie od rozprávania.

Používateľa upozorní vibrovaním

Ak aplikácia vyhodnotí, že osoba sa už blíži k hlasovému prahu, ktorý si predtým sama nastavila, upozorní ju tak, že zavibruje jednotkou určenou na spätnú väzbu.

Používateľ na základe toho vie, že sa má na nejaký čas stíšiť, aby si jeho hlasivky trochu oddýchli.

V aplikácii v telefóne nájde presné informácie o svojej hlasovej aktivite aj odporúčaný čas trvania odpočinku. Niekedy podľa odborníkov stačí len 15 či 20 minút a dotyčný môže v hlasovom prejave bez obáv pokračovať.

Podľa hlasovej expertky a spoluautorky štúdie Theresy Brancacciovej si ľudia neuvedomujú, ako často používajú hlas. „Skúsení klasickí speváci si ho viac všímajú, pretože sa o ňom veľa učili. Naopak, mnohí rečníci alebo učitelia nevedia, ako veľmi na hlasivky tlačia. Chceme ich o tom informovať a pomôcť im predchádzať prípadným zraneniam,“ povedala.

Prístroj je podľa odborníkov celkom bezpečný aj z hľadiska ochrany súkromia. Zaznamenáva totiž len intenzitu a dĺžku hlasového prejavu používateľa a nie to, čo dotyčný hovorí, a nenahráva ani žiadne ďalšie zvuky z okolia.

Článok o výskume tím odborníkov publikoval v utorok 21. februára 2023 v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdroj: Northwestern University, PNAS

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky