Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová štúdia: Vedci vyvinuli ultrazvukovú náplasť, ktorá sníma orgány

VEDA NA DOSAH

Náplasť veľkosti poštovej známky vytvára zreteľné snímky srdca, pľúc či iných vnútorných orgánov.

Ultrazvuková náplasť veľkosti 2x2 cm sa prilepí na kožu a môže poskytovať nepretržité ultrazvukové zobrazovanie vnútorných orgánov počas 48 hodín. Foto: Felice Frankel. Zdroj: MIT

Ultrazvuková náplasť s veľkosťou 2 x 2 cm sa prilepí na kožu a môže poskytovať nepretržité ultrazvukové zobrazovanie vnútorných orgánov počas 48 hodín. Foto: Felice Frankel. Zdroj: MIT

Náplasti, ktoré vidia do vnútra tela, vyvinuli inžinieri z Massachusettského inštitútu technológií (MIT). Ich štúdiu uverejnil 28. júla tohto roku magazín Science.

Článok a video o vývoji tejto ultrazvukovej náplasti na portáli MIT vysvetľuje, ako funguje. Zariadenia veľkosti 2 x 2 centimetre a hrúbky 3 milimetre sa prilepí na kožu a dokáže poskytovať nepretržité ultrazvukové zobrazovanie vnútorných orgánov počas 48 hodín. Obrázky vytvára vďaka spárovaniu pružnej lepiacej vrstvy s pevným radom snímačov.

Lepiaci povrch pozostáva z dvoch tenkých elastomérnych vrstiev, medzi ktorými je vrstva pevného hydrogélu. Elastomérne vrstvy zabraňujú dehydratácii hydrogélu, pretože len ak je vysoko hydratovaný, môžu akustické vlny efektívne prenikať k orgánom a poskytovať obrázky s vysokým rozlíšením.

„Táto kombinácia umožňuje zariadeniu prispôsobiť sa pokožke a pritom zachovať relatívnu polohu snímačov, aby sa generovali jasnejšie a presnejšie obrázky,” hovorí Chonghe Wang, prvý autor štúdie, ktorý je postgraduálnym študentom MIT.

Ultrazvukové náplasti by sa mohli dať kúpiť v lekárňach

Vyšetrenie pomocou ultrazvuku funguje na základe toho, že ultrazvukové vlny prenikajú cez tkanivá, ale nepoškodzujú ich. Kým v súčasnosti vyžaduje objemné technické vybavenie dostupné iba v nemocniciach a ordináciách lekárov, nová technológia to môže zmeniť.

Jej autori uvažujú o tom, že ultrazvukové náplasti by mohli byť dostupné v ambulanciách alebo by sa dali kúpiť v lekárňach podobne ako bežné náplasti, napríklad na zranenú pokožku.

Výskumníkom sa prostredníctvom nich podarilo vytvoriť živé snímky krvných ciev a orgánov s vysokým rozlíšením, a to aj vtedy, keď sa ich nositelia venovali džogingu či bicyklovaniu.

Momentálne autori ultrazvukových nálepiek hľadajú spôsob, ako by mohli fungovať bezdrôtovo a bez pomoci technika. „Predstavujeme si niekoľko takýchto náplastí prilepených na rôznych miestach na tele, pričom by komunikovali s pacientovým mobilným telefónom. V ňom by algoritmy umelej inteligencie analyzovali obrázky na požiadanie,“ približuje hlavný autor štúdie Xuanhe Zhao, profesor strojárstva a civilného a environmentálneho inžinierstva v MIT. „Veríme, že sme otvorili novú éru nositeľného ultrazvuku, v ktorej bude možné prostredníctvom pár náplastí vidieť vnútorné orgány,” dodáva.

Zdroj: MIT
DOI: 10.1126/science.abo2542
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky