Poskytuje príležitosť na výskum aj na prehĺbenie pozitívnych interakcií medzi ľuďmi a vtákmi.
Smartfóny sú súčasťou nášho každodenného života, či už beháme, nakupujeme, alebo trávime čas v prírode. Ak nás niečo zaujíma, dokážu nám dať odpoveď v priebehu pár sekúnd. Koľkokrát sa vám stalo, že ste kráčali po lese, v ktorom sa ozývali prenikavé vtáčie spevy, a vy ste nevedeli, akému druhu patria? Nové algoritmy, strojové učenie a ornitológovia nám vďaka aplikácii poskytujú príležitosť na prehĺbenie pozitívnych interakcií medzi ľuďmi a vtákmi. Zároveň vytvárajú aj nové možnosti výskumných metód vtáčej ríše.
Aplikácia BirdNET
Tím vedcov z Cornellovej univerzity v New Yorku vyvinul pre Android a iOS bezplatnú aplikáciu BirdNET, ktorá je schopná identifikovať podľa zvuku viac ako 3000 druhov vtákov. Rozhranie aplikácie podporuje trinásť jazykov, pričom názvy druhov sú preložené do ďalších dvanástich jazykov. Informácie o novej technológii publikovali v časopise PLoS Biology.
BirdNET využíva umelú inteligenciu na automatickú identifikáciu druhov podľa zvuku. „Nemusíte o vtákoch vedieť nič, stačí vám smartfón a naša aplikácia, ktorá vám spoľahlivo poskytne hľadanú odpoveď,“ hovorí prvý autor štúdie Connor M. Wood.
Aplikácia umožňuje používateľom nahrávať zvuk na smartfón a kvalitatívne podľa percentuálneho skóre vyhodnotiť, o aký vtáčí druh ide. Zároveň zaznamenáva neupravený zvuk, skóre spoľahlivosti a metadáta (dátum, čas a miesto), ktoré ukladá na server BirdNET pre následné použitie vo výskume. Všetky pozorovania sú anonymizované a aplikácia neukladá žiadne osobné používateľské údaje.
Ornitológovia dúfajú, že pomôže vede a vďaka širokej verejnosti vytvorí desiatky miliónov pozorovaní vtákov na celom svete.
Priamo v nej nájdete aj krátky návod, ako ju používať. „Cieľom nášho dizajnu bolo vytvoriť presný algoritmus a jednoduché používateľské rozhranie. Keby bolo veľmi komplikované, používatelia by sa do aplikácie už nevrátili,“ vysvetlil spoluautor štúdie Stefan Kahl.
Testovanie spoľahlivosti
Na otestovanie, či dokáže aplikácia generovať spoľahlivé vedecké údaje, uskutočnili autori štyri pilotné testovania, v ktorých porovnali manuálnu a digitálnu identifikáciu zvukov. Navyše vylepšili databázu o rôzne geografické odchýlky, pretože rovnaké druhy vtákov majú rozličné dialekty na inom území.
Výsledky testovania boli úspešné a ukázali, že aplikácia BirdNET spoľahlivo rozlišuje jednotlivé druhy, dokonca aj migrujúce európske a severoamerické vtáky.
Vedci dúfajú, že vzhľadom na dlhodobé globálne výskumné úsilie bude aplikácia využiteľná nielen v oblasti ornitológie, ale v konečnom dôsledku pre všetky voľne žijúce živočíchy. Overenie spoľahlivosti údajov aplikácie na výskumné účely bolo toho prvým krokom.
Keďže sa ľahko používa a prináša uspokojivé výsledky, vedcom sa doposiaľ podarilo vytvoriť komunitu dvoch miliónov používateľov na celom svete, a tak rýchlo nazbierať desiatky miliónov pozorovaní vtákov na šiestich kontinentoch, ktoré poskytujú presné informácie.
„Najvzrušujúcejšia časť tejto práce spočíva v tom, aké jednoduché je zapojiť ľudí do výskumu a ochrany vtákov,“ konštatuje Wood.
Zdroj: SciNews, DOI: 10.1371/journal.pbio.3001670