Inovatívny materiál na báze modifikovanej celulózy sa dá využiť pri balení elektroniky citlivej na statický elektrický náboj.
V rámci iniciatívy European Green Deal je trendom prechod na obalové materiály z obnoviteľných zdrojov, ktoré nie sú na báze plastov a možno ich ďalej recyklovať. Výrobcovia preto hľadajú ekologickejšie alternatívy pre obalové materiály z plastov, ktoré si nevyžadujú čerpanie nerastných surovín a ich následné uvoľňovanie do životného prostredia, či už priamo, alebo vo forme CO2 po ich spálení.
Používanie plastových obalov stále stúpa
Práve elektronika patrí k druhom tovarov, pri ktorých sa spotrebuje veľké množstvo obalového materiálu. „Len pri balení elektroniky je spotreba plastov obrovská a pri stúpajúcom podiele internetového obchodu ich produkcia, ktorá znečisťuje planétu, rastie. Preto je každé riešenie prechodu na iný druh obalov vítané a podporované,“ uviedol Petr Konvalinka, predseda Technologickej agentúry Českej republiky (TA ČR).
Nežiaduce prímesi
V oblasti balenia citlivej elektroniky, výbušnín a ďalších produktov, ktoré môžu byť poškodené výbojmi statickej elektriny, sa používa papier s rôznymi prímesami na báze uhlíkových vlákien, grafitu a podobne. Tie sú v papieri cudzorodým prvkom.
Použitie modifikovanej celulózy
Špeciálny papier, ktorý dobre odvádza elektrinu a zabraňuje nežiaducemu pôsobeniu statickej elektriny, vyvinuli českí výskumníci vďaka použitiu modifikovanej celulózy. Nový materiál sa dá využiť pri balení elektroniky citlivej na statický elektrický náboj.
Ďalšie využitie má napríklad i pri balení výbušných produktov, kde by mohla statická elektrina spôsobiť explóziu. Na projekte spolupracovali výskumníci z Centra organickej chémie spolu s výskumníkmi z Univerzity Tomáša Baťu (UTB) v Zlíne a z firmy Synpo, a. s. Projekt finančne podporila TA ČR.
Papier so schopnosťou disipácie náboja
Výroba papiera s antistatickými vlastnosťami je postavená na priamej modifikácii papierenskej celulózy. „Vďaka patentovanému postupu je do nej vkladaný vodivý polymér. Výsledná celulóza má potom požadovaný povrchový odpor a je rozmiešaná štandardným postupom v papierenskej hmote. Prípadný elektrický náboj je tak vo finálnom papieri aj pri relatívne nízkej koncentrácii polymérov dobre prenositeľný,“ vysvetlil proces výroby Lubomír Kubáč z Centra organickej chémie, ktoré sa dlhodobo zaoberá inovatívnymi aplikáciami vodivých polymérov. Papier teda získava schopnosť takzvanej disipácie náboja. To znamená, že prípadný elektrický náboj je celkom odvedený z miesta, v ktorom by mohlo dôjsť k nežiaducim javom.
Tri typy papiera
Novým spôsobom je možné pripraviť tri varianty papiera, a to v závislosti od koncentrácie polyméru v celulóze.
Prvý je vodivý papier, zamedzujúci vzniku statického náboja. Ten je možné použiť na bežné účely, keď je potrebné zabrániť vzniku statickej elektriny, a to predovšetkým pri balení výrobkov citlivých na statický výboj.
Druhý typ papiera umožňuje efektívny odvod náboja od baleného tovaru. Je určený predovšetkým na balenie elektroniky, výbušných materiálov, rozbušiek a podobne. Tretí typ papiera je možné použiť ako substrát pre flexibilnú elektroniku či senzorické systémy.
Náter s obsahom vodivej celulózy
Okrem papiera pripravili výskumníci spolu s firmou Synpo tiež základný náter s obsahom vodivej celulózy pre betónové substráty pre čisté prevádzky.
Modifikovaná vodivá celulóza bola v spolupráci s Centrom polymérnych systémov pri UTB v Zlíne použitá aj na výrobu vodivých plastov.
Zdroj: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, MM Průmyslové spektrum
(zh)