Nová technológia, vyvinutá v Česku, pomocou detekčných vláken na štítku indikuje, či už odev niekto pral. Pomôže zákazníkom aj predajcom.
Niektorí zákazníci si objednajú oblečenie, nosia ho, potom ho vyperú a pošlú späť v zákonnej lehote 14 dní s tým, že práve tento kúsok sa im do šatníka nehodí. E-shopy nemajú veľa možností dokázať, že zákazník už odev nosil a pral, čo je proti pravidlám pre vrátenie tovaru.
Problém rieši špeciálna úprava štítku na odeve, ktorá prezradí, či bol odev praný. Novinka z Fakulty textilnej Technickej univerzity v Liberci (TUL) je lacná, ľahko použiteľná, ekologická a chránená úžitkovým vzorom.
„Dopyt po riešení problému prišiel priamo od majiteľov e-shopov. Vypraný odev stráca kvalitu a je prakticky nepredajný, čo generuje straty, ktoré pre prevádzkovateľov nie sú zanedbateľné. Bolo jasné, že musíme prísť s jednoduchým riešením, ktoré sa dá ľahko a bez veľkých nákladov zapojiť do výrobného procesu odevu,“ vysvetlil Jiří Militký z Katedry materiálového inžinierstva Fakulty textilnej TUL.
Spojivo na štítku rozpustné vo vode
Po viacerých preskúmaných možnostiach, ako toto zadanie splniť, vyvinul tím z katedry materiálového inžinierstva technológiu založenú na nafarbených kratučkých vláknach bavlny. Ekologicky neškodným spojivom, ktoré je rozpustné vo vode, sa vlákna nanesú na štítok odevu.
„Inšpirovali sme sa bankovkami. Papier, z ktorého sú vyrobené, tiež obsahuje farebné drobné vlákna, čo je ochrana sťažujúca prípadné falšovanie. V bankovkách sú však vlákna pevnou súčasťou papiera a nie je možné ich vymyť a vyprať. Vlákna z odevného štítku sa, naopak, pri prvom praní všetky ľahko uvoľnia. Spojivo sa rozpustí v teplej aj studenej vode a krátke farebné vlákna už nič na štítku nedrží, vymyjú sa a zmiznú spolu s odpadovou vodou z práčky. Po vypraní nezostanú na štítku žiadne viditeľné farebné vlákna,“ opísal nápad Jakub Wiener z Katedry materiálového inžinierstva Fakulty textilnej TUL.
Lacná a udržateľná technológia
Farebné vlákna pokrývajú len asi 3 – 7 percent povrchu štítku. Vlákna sú veľmi dobre viditeľné voľným okom, pričom neznižujú čitateľnosť štítku. Technológia je lacná, jednoducho realizovateľná a nezaťažuje životné prostredie.
„Vlákna možno nanášať ručne na konci výrobného procesu odevu a štítku, ale efektívnejšia bude jednoduchá strojová úprava. Spolu s ľuďmi z fakulty strojníckej preto teraz navrhujeme linku na nanášanie detekčnej vrstvy. Bez väčších ťažkostí sa bude dať zaradiť na koniec výrobného procesu odevu a štítku,“ doplnil profesor Militký.
Chránené úžitkovým vzorom
Nápad, ktorý je pod názvom Vizuálny indikátor prania textilného výrobku chránený úžitkovým vzorom, pomôže nielen prevádzkovateľom alebo majiteľom e-shopov, ale aj koncovým zákazníkom. Aj pre nich môže byť informácia, či tričko alebo nohavice niekto nosil a vypral, zásadná.
„Technológia je jednoduchá, ale v domácnosti prakticky nerealizovateľná. Stálo by to príliš veľa času aj peňazí pokúsiť sa v domácich podmienkach potiahnuť štítok podobnou vrstvou. Nikomu by sa to neoplatilo,“ dodal k možnosti napodobenia alebo falšovania detekčnej vrstvy profesor Wiener.
Zdroj: Technická univerzita v Liberci
(zh)