Keby sa prášok z Kalifornskej univerzity v Berkeley použil vo veľkom rozsahu, mohol by pomerne rýchlo a výrazne znížiť množstvo uhlíka v atmosfére.
Vedecký tím z Kalifornskej univerzity v Berkeley vyvinul žltý kryštalický prášok, ktorého len pol kilogramu dokáže absorbovať toľko oxidu uhličitého ako jeden strom ročne. Keby sa tento materiál použil vo veľkom rozsahu, mohol by pomerne rýchlo a výrazne znížiť množstvo uhlíka v atmosfére, píše sa v časopise Nature.
Zachytávanie uhlíka zo vzduchu je zložitý problém, ktorým sa vedci stále zaoberajú. V ropných rafinériách sa síce používa technológia zachytávania oxidu uhličitého na opätovné použitie pri vŕtaní, ale dokáže zachytiť len vysokokoncentrovaný uhlík. Na odsávanie uhlíka z okolitého ovzdušia zatiaľ neexistuje dostatočne efektívna metóda.
Úspechu predchádzalo veľa pokusov
Vedci z laboratória Kalifornskej univerzity v Berkeley pod vedením profesora chémie a hlavného autora článku Omara Yaghiho objavili poréznu látku, ktorá by mohla absorbovať skleníkový plyn oxid uhličitý z ovzdušia.
Po mnohých neúspešných pokusoch sa im podarilo syntetizovať materiál nazývaný kryštalická kovalentná organická štruktúra, označovaný ako COF-999. Žltý kryštalický prášok testovali v areáli univerzity v Berkeley, pričom merali koncentrácie oxidu uhličitého v okolí a mapovali, ako ho prášok COF-999 absorbuje.
Čistá výroba
Profesor Yaghi považuje inováciu zo svojho laboratória „za dosiaľ najlepší materiál na priame zachytávanie uhlíka z voľného ovzdušia”. Žltý kryštalický prášok je vyrobený z pomerne bežných a lacných materiálov, ktoré sa navyše dajú transformovať späť do pôvodného stavu, vyčistiť a opakovane používať.
Výroba tohto prášku je teda menej energeticky náročná a čistá, keďže pri nej nevzniká veľa odpadu. Ďalším cieľom vedeckého tímu je zdokonalenie výrobných procesov produkcie niekoľkých ton materiálu COF-999, aby sa mohol používať v širšom rozsahu. Vedci odhadujú, že by sa mohol rozšíriť a komercializovať v blízkej budúcnosti v priebehu jedného až dvoch rokov.
Zdroj: San Francisco Chronicle
(LDS)