Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Slovenskí vedci vyvíjajú betón, ktorý má schopnosť nasávať emisie

Lenka Dudlák Sidorová

Betón je hneď po vode druhá najvyužívanejšia komodita na svete. Ak ho však chceme používať naďalej, musíme vyriešiť problém obmedzených zásob nerastných surovín a veľké množstvo emisií, ktoré vzniká pri jeho výrobe.

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com, CVTI SR

Vedci sa preto zaoberajú výskumom betónu, pri výrobe ktorého by sa nielen znížila tvorba emisií, ale dokonca by bol schopný spätne absorbovať oxid uhličitý. Takzvaný zelený betón sa už v súčasnosti používa v Spojených štátoch amerických a v Kanade.

„Na Slovensku sme vyvinuli cement, ktorý má najnižšie emisie CO2 na svete,“ povedal v rozhovore profesor Martin Tchingnabé Palou, ktorý okrem iného pracuje aj na vývoji inteligentných materiálov. Jedným z takýchto materiálov je aj inteligentný betón, ktorý by sa dokázal „sám liečiť“.

Na akom princípe môže fungovať inteligentný betón? Aké možnosti výroby betónu ponúka odpad? Ako je možné pri výrobe cementu či betónu znižovať emisie CO2? Odpovede na tieto, ako aj ďalšie otázky sa dozviete v novom podcaste Veda na dosah.

Prof. Dr. Ing. Martin Tchingnabé Palou pôsobí v Ústave stavebníctva a architektúry SAV. V oblasti základného výskumu sa zaoberá vývojom nízkoenergetických cementov, špeciálnych anorganických spojív a biokeramiky pre medicínske aplikácie. Najdôležitejším z jeho projektov je vývoj mnohozložkových cementov. Tie sú využiteľné v rôznych oblastiach, predovšetkým v oblasti vývoja ťažkých betónov, ktoré majú schopnosť absorbovať jadrové žiarenia. Vyvíja tiež multikomponentné cementy pre vysokohodnotné betóny, ktoré sa používajú na stavbu mrakodrapov. Ďalšou výskumnou oblasťou projektu je aplikácia betónových zmesí v geotermálnych vrtoch, kde sú náročné tepelné a tlakové podmienky.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby SpotifyApple Podcasts a ďalšie.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky