Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Českí vedci vyvinuli žiaruvzdorný materiál. Vydrží aj tisíc stupňov Celzia

VEDA NA DOSAH

Horiace stavby sa vďaka špeciálnemu náteru zrútia o desiatky minút neskôr. Ľudia v bezprostrednom ohrození majú tak vyššiu šancu na záchranu.

Le Van Su aplikuje geopolymérny nástrek do priestoru pece výcvikového polygónu Hasičského záchranného zboru Libereckého kraja. Foto: Archív FS TUL

Le Van Su aplikuje geopolymérny nástrek do priestoru pece výcvikového polygónu Hasičského záchranného zboru Libereckého kraja. Foto: Archív FS TUL

Vedci z Technickej univerzity v Liberci vyvinuli žiaruvzdorný materiál, ktorý predĺži odolnosť konštrukcií pri požiari. Nový geopolymérny kompozit oddiali zrútenie stavby o celé desiatky minút a vydrží aj teplotu 1000 stupňov Celzia, čím zvyšuje šance ľudí na záchranu.

Odborníci z libereckej strojárskej fakulty sa pôvodne zameriavali na ochranu drevostavieb. Zatiaľ čo neošetrená OSB doska prehorela za 17 minút, po aplikácii dvojcentimetrovej vrstvy špeciálneho geopolyméru drevo odolávalo aj sto minút, teda viac než päťkrát dlhšie.

„Je to veľký úspech. Hasiči nám však na naše prekvapenie povedali, že pre nich sú nebezpečnejšie kovové stavby. Zasahujúci hasiči dokážu odhadnúť, zhruba kedy sa zrúti drevený trám. Pri oceľových nosníkoch a konštrukciách však taký dobrý odhad už nemajú,“ vysvetľuje vedúci výskumného tímu Petr Louda.

Po aplikácii dvojcentimetrovej vrstvy špeciálneho geopolyméru drevo odoláva pri požiari aj sto minút. Zdroj: iStockphoto.com

Po aplikácii dvojcentimetrovej vrstvy špeciálneho geopolyméru odoláva drevo pri požiari aj sto minút. Zdroj: iStockphoto.com

Mechanické vlastnosti ocele sa podľa neho menia už pri teplotách okolo 300 až 400 stupňov Celzia. Pokiaľ má plameň 600 až 800 stupňov, je to otázka šiestich až siedmich minút. Na materiáli však nie je vidno, že sa jeho vlastnosti menia. „S geopolymérom sme čas tepelnej a mechanickej stabilizácie oceľovej konštrukcie predĺžili na hodinu,“ uviedol.

Prešiel testami požiarnej odolnosti

Patentovaný nástrek už podľa jeho slov prešiel testami požiarnej odolnosti v laboratóriu akreditovanej požiarnej skúšobne spoločnosti Pavus. Teraz materiál testujú požiarnici na polygóne v českom meste Raspenava a na skúšku už chráni pred požiarom oceľové nosníky plynového zásobníka v Prahe-Sataliciach.

V takzvanom flashover kontajneri simulujú hasiči reálne situácie rozvoja požiarov, žiaruvzdorný kompozit naniesli v dvojcentimetrovej vrstve do priestoru spaľovacej pece, kde v ohnisku pece presahujú teploty 1000 stupňov Celzia.

Od nástreku geopolymérom hasiči očakávajú výrazné predĺženie životnosti hlavných nosných rámov i kovového obloženia spaľovacieho priestoru. Ak sa predĺži o 5 až 7 rokov, budú podľa námestníka riaditeľa Hasičského záchranného zboru Libereckého kraja Jana Hrdličku veľmi spokojní.

Spolu s hasičmi budú vedci priestor pece ošetrený geopolymérom pravidelne monitorovať a údaje následne vyhodnotia. „Väčšiu testovaciu záťaž už ani náš žiaruvzdorný kompozit nemôže dostať,“ tvrdí Louda, ktorý sa výskumu využitia geopolymérov venuje už 20 rokov. Cieľom odborníkov je, aby sa nástrek stal automatickou súčasťou oceľových stavieb, ako sú priemyselné haly, sklárne a zlievarne. Licenciu v tejto chvíli vlastní spoločnosť Comdes.

Zdroj: České noviny
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky