Do kvantových počítačov sa vkladali veľké nádeje. Mali umožniť faktorizáciu veľkých čísiel, čo znamenalo de facto zlomenie bezpečnosti na internete či uľahčenie simulácie chemických reakcií a spracovanie veľkých dát. Pomerne rýchlo sa však ukázalo, že realizácia bude náročnejšia, ako sme si na prelome tisícročí dokázali predstaviť.
Za posledné roky sa situácia výrazne zmenila. IBM ako prvá sprístupnila svoj prvý počítač s piatimi kvantovými bitmi (qubitmi) pomocou vzdialeného prístupu, takže široká komunita dostala možnosť experimentovať. Dnes ponúka IBM prístup k počítaču s dvadsiatimi qubitmi. Svoje riešenia ponúkajú aj iní veľkí hráči, ako sú Google či Alibaba, ale aj malé start-upy Rigetti či Xanadu.
V prednáške sme si objasnili základné princípy fungovania kvantových počítačov, ako aj typy problémov, ktoré by nám mohli pomôcť riešiť. Prezentovali sme možnosti súčasných počítačov, ich limity a prekážky, ktoré musia prekonať na to, aby dokázali ponúknuť reálnu pridanú hodnotu v porovnaní s klasickými počítačmi. Na záver prednášky, ako bonus, sme otestovali kvantový počítač IBM v reálnom čase.
Kto je Martin Plesch
Doc. RNDr. Martin Plesch, PhD. je vedeckým pracovníkom Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave a Ústavu výpočtovej techniky Masarykovej univerzity v Brne. Venuje sa kvantovej informatike, v poslednom období najmä bezpečnej produkcii náhodných čísel a testovaniu kvantových počítačov. Je prezidentom Medzinárodného turnaja mladých fyzikov (IYPT), celosvetovej súťaže pre tímy stredoškolských študentov, ktoré dlhodobo riešia komplikované fyzikálne úlohy.
Čo je Vedecká cukráreň
Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume.
(OG)
Foto a video: CVTI SR