Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Video: Autonómne roboty, androidy a kyborgovia po desiatich rokoch

VEDA NA DOSAH

K akým zmenám došlo v oblasti robotiky za posledných desať rokov? V prednáške sme spomenuli technológie, ktoré pred desiatimi rokmi neexistovali. Sú to napríklad hlboké učenie, cloudové služby alebo powerbank.

Vyhodnotili sme tiež, ktoré predpovede sa naplnili (autonómne vozidlá) a ktoré sa, naopak, nesplnili (umelé svaly) alebo nedosiahli očakávaný vplyv (exoskeletony). Na záver sme sa zmienili aj o hrozbách a výzvach, ktoré nám roboty v súčasnosti prinášajú.

Kto je Andrej Lúčny

Andrej Lúčny pôsobí na Katedre aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Je jedným zo zakladateľov občianskeho združenia Robotika.sk, ktoré sa snaží prilákať k robotike čo najviac mladých ľudí. Ešte pred časom založil spolu so spoločníkmi MicroStep-MIS dnes celosvetovo pôsobiacu hardvérovo-softvérovú firmu, pre ktorú vytvoril aj architektúru jej prvých produktov. V súčasnosti pracuje ako výskumník v oblasti počítačového videnia čiastočne aj pre jej dcérsku firmu ME-Inspection.

Čo je Vedecká cukráreň

Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume.

(OG)

Foto a video: CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky