Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Svet sa mení stále rýchlejšie

Monika Tináková

Oskar Lelko

Na tieto zmeny sa snaží aktívne reagovať stredoškolák Oskar Lelko, ktorý spolu so svojím spolužiakom Jakubom Filčákom založili projekt čejndž.sk. Umiestnili sa s ním na súťaži Junior Internet, ktorú každoročne organizuje spolu s partnermi AMAVET, Asociácia pre mládež, vedu a techniku.

Oskar sa narodil v Humennom, ale odmala žije pri Bratislave. Chodí na osemročné gymnázium a popri škole sa venuje programovaniu. Bol na stáži v Googli, chvíľu pracoval pre portál Refresher a dnes popri škole programuje appky pre jednu reklamnú agentúru. Okrem toho je jeho hobby hudba, tvorí kombináciu rapu a alternatívnej hudby a v minulosti produkoval hudbu pre niektoré slovenské divadlá, naposledy pre Slovenské národné divadlo. „Beriem to trochu ako ventil. Myslím, že každý potrebuje niečo, do čoho sa môže ponoriť a na chvíľu vypnúť. V budúcnosti by som sa chcel hudbe venovať viac, lebo to teraz trochu zanedbávam,“ prezradil Oskar.

V súčasnosti prispieva von-line priestore novými informáciami a tvrdí, že najmä v čase konšpirácií a hoaxov je nesmierne dôležité písať len pravdu. Oslovili sme ho na rozhovor.

M. HUCÁKOVÁ: Projekt, ktorý ste s kamarátom založili, má veľmi zaujímavý názov. Môžeme z neho predpokladať, o čo asi ide, ale priblíž nám ho.

O. LELKO: Čejndž.sk sme založili so spolužiakom Jakubom Filčákom a ide v podstate o kombináciu on-line média a blogu. Je to platforma, kde zverejňujeme komentáre k aktuálnym udalostiam z rôznych uhlov pohľadu. Od bežných médií sa odlišujeme tým, že články píše skupina ľudí s rôznymi ideologickými perspektívami a od blogových platforiem zas tým, že náš obsah píše obmedzená skupina ľudí a snažíme sa spĺňať štandardy žurnalistiky.

Jakub dostal pôvodne nápad založiť niečo ako skupinový blog s ďalším spolužiakom, ja som sa do toho pustil, naprogramoval som web (custom Symfony4 backend), spustili sme sociálne média a Jakub dal dokopy tím ľudí zo svojho okolia, ktorí pre Čejndž teraz nepravidelne píšu. Krátko po spustení sme mali pár tisíc návštev mesačne, čo nie je nič svetoborné, ale išlo nám skôr o prezentáciu konceptu, ako by mohli v budúcnosti nové médiá dopĺňať tie tradičné.

M. H.: Prečo je dnes obzvlášť dôležité informovať o udalostiach, ktoré sa dejú, pravdivo, fakticky, dôkladne rozoznávať zdroje?

O. LELKO: Vnímame v podstate dva problémy s aktuálnou konzumáciou správ. Prvým je, že väčšina ľudí si formuje názory na základe informácií len od jednej strany. Ocitajú sa tak v istej sociálnej bubline, kde nie sú konfrontovaní názormi svojich oponentov a utvrdzujú sa navzájom v tom, v čo veria. To vedie k radikalizácii spoločnosti, ktorú dnes pozorujeme v mnohých krajinách. Druhý problém je, že tí, ktorí sa snažia z tejto bubliny uniknúť, často padnú do čiernej diery rôznych alternatívnych webov, ktoré šíria dezinformácie a často nepracujú s dobrým úmyslom. V demokraciách sú dezinformácie nebezpečné, pretože populisti často svoje prešľapy či radikálne riešenia vysvetľujú urgenciou problémov, proti ktorým zbroja. Avšak keď vo voľbách voliči pracujú s nafúknutými či dokonca nepravdivými predpokladmi, máme problém. Hrá to do karát ľuďom, ktorí namiesto riešení ponúkajú zjednodušenú, radikálnu politiku. Jakub a ja máme skúsenosti so súťažným debatovaním a uvedomujeme si, aké dôležité je pri diskusii pracovať s argumentmi. Idea teda bola založiť web, kde človek môže nájsť rôzne analýzy aktuálnych udalostí, ale môže počítať s tým, že budú argumentačne správne. Žijeme v dobe, kedy sa náš svet mení čoraz rýchlejšie, a tak aj vznikol názov Čejndž. Cieľom je v podstate pomôcť ľuďom lepšie chápať, čo sa deje vo svete okolo nich. Chceme najmä inšpirovať debatu.

webová stránka

M. H.: Verili ste s Jakubom projektu natoľko, že sa v súťaži aj umiestnite?

O. LELKO: Keď sa rozhodneš realizovať nejaký nápad, je jedno, či je to appka alebo niečo úplne iné, je dôležité byť sám k sebe úprimný a veriť si. Mali sme na webe zaujímavý obsah, čiže sme predpokladali, že sa na súťaž dostaneme, no musím povedať, že sme počas prezentácii videli veľmi zaujímavé projekty a brali sme to s veľkou pokorou. Je super, že je tu platforma aj pre mladších ľudí, ktorí tvoria veci, ktoré ich bavia.

M. H.: Ako často na médium pridávate obsah a ako to vidíte s projektom do budúcna?

O. LELKO: Niekedy sa pridáva pomalšie, niekedy rýchlejšie 🙂 Aktuálne máme kolektív okolo 10 ľudí, ktorí píšu často o témach, ktoré nedostávajú v bežných médiách dosť pozornosti – niekto písal článok o slovenských lesníkoch, kým iný zas o autoritatívnom režime v Bolívii.

Momentálne je Čejndž vo svojej prvej verzii, no logickým pokračovaním konceptu je otvoriť ho viac ľuďom. Ak sa rozhodneme pokračovať ďalej, zakomponoval by som do platformy viac sociálnych funkcií. Takmer 75 % Američanov dnes používa sociálne média na konzumáciu správ, no práve spôsob, akým algoritmy sociálnych sietí zobrazujú ľuďom obsah, môže z veľkej časti za vznik sociálnych bublín a polarizáciu, ktorú dnes vidíme v spoločnosti. Čejndž si predstavujem ako sociálnu platformu, kde bude môcť človek sledovať pestrú škálu autorov a ku každej téme nájsť na jednom mieste viac perspektív. Zároveň bude platforma motivovať ľudí, aby sa tiež učili vyjadriť svoj vlastný názor a reagovali na obsah ostatných. Platforma potom bude ten najkvalitnejší obsah prezentovať navonok širšej verejnosti.

Nie je dôležité, či to bude Čejndž, alebo niečo iné. Pre mňa bolo skôr zaujímavé analyzovať problémy, ktoré dnes v médiách máme a načrtnúť koncept toho, ako by mohla vyzerať alternatíva. Snáď sme aspoň svojím malým kúskom trochu prispeli.

M. H.: Nepochybne a budeme držať palce, aby sa vám do budúcna darilo.

 

Zhovárala sa: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah

Fotografie poskytol: Oskar Lelko

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky